Балка Середня: історія по-українськи…

Поділитися
Коли пам’ятного 1937 року скромну запорізьку Балку Середню вибрали як місце для полігону промислов...

Коли пам’ятного 1937 року скромну запорізьку Балку Середню вибрали як місце для полігону промислових відходів металургійних підприємств Запоріжжя, ніхто тоді навіть уявити собі не міг, які бурхливі пристрасті розгорнуться навколо неї через багато десятиріч.

А боротьба точилася на всіх рівнях — починаючи з нічних перестрілок «биків» місцевих авторитетів і закінчуючи постановами Вищого арбітражного суду України.

Щоправда, після бурі наприкінці 90-х минулого століття і в перші роки цього тисячоліття зовні все вщухло. Заводи суди виграли, бандитів із Балки витіснили.

На той час найбільш ласі та легкодоступні металургійні відходи вже було вибрано, а те, що залишилося, добувати значно складніше й дорожче. Тож для заводів — це, радше, місце зливання свіжих шлаків і добування з них металу для повторного використання. Для чого й було створено відповідну інфраструктуру.

Однак кінець травня цього року показав, що історія схильна повторюватися, і не завжди у вигляді фарсу.

На території Балки знову з’явилися десятки хлопців «спортивної зовнішності», вони бадьоро порозпихували працівників заводів і швидко встановили над нею свій контроль. Так виглядала робота приватної охоронної фірми ТОВ «Ірбіс» із забезпечення «охорони відвалів».

Робилося все це під прикриттям спецпідрозділів міліції та постанови прокуратури. Або, користуючись термінологією, більш зрозумілою дійовим особам, дах у них був «червоний» (тобто міліцейський).

Що ще веселіше, працювала вона в інтересах дуже скромної компанії «ТОВ «Деа Рома Лтд», котра, за даними преси, контролюється одним із людей, від яких міліція і навіть, хоч як дивно, прокуратура теоретично «нас бережуть».

Після того як на адресу Запорізької прокуратури з цього приводу не поплювали тільки найбільш ледачі, там спробували виправдатися. Прес-служба обласної прокуратури повідомила, що позицію правоохоронців трактують необ’єктивно. І що насправді це три найбільші металургійні підприємства міста — «Запоріжсталь», «Дніпроспецсталь» і Запорізький завод феросплавів — незаконно і самовільно використовують полігон промислових відвалів Балка Середня.

Взагалі-то ці підприємства навіть купували ділянки, багаторазово позивалися і вигравали суди, проводили на цьому полігоні природоохоронні заходи.

А про фірму «Деа Рома Лтд», окрім чуток про кінцевих засновників і про те, що в ній працює пара депутатів Запорізької облради, відомо небагато.

Хіба що власниками цього чудового ТОВ, без появи якого на відвалах порушуватиметься «право власності народу України на надра», є елтедешка «Юнік Індастріел Різосіз Лімітед» (Великобританія) і скромна жителька нашої країни Світлана Кравченко. Компанія бореться за місце на звалищі давно і наполегливо. І збирається там займатися «промислово-дослідною розробкою».

От її нині й зібралися позабезпечувати присутній при захопленні Балки технічний директор і навіть... начальник служби економічної безпеки. Як вони тільки виживають за мікроскопічного річного обороту елтедешки — загадка природи. Може, металобрухт збирають?

І як компанія з такими доходами — у межах сотні гривень — збирається забезпечувати виконання вимог екологічного законодавства?

Торік фірма вже засвітилася тим, що звернулася до Господарського суду Запорізької області з вимогою визнати її право користування ділянкою полігона феросплавного заводу. Безплатно, звісно. Та справу, на жаль, не виграла.

Цікаво, але науково досліджувати відходи коксохіму на цьому ж полігоні фірма не рветься, і ні суди, ні прокуратуру такою проблемою не турбувала. Тому у версію про несподівану турботу про екологію мало хто вірить.

Стверджували, що прокуратура Заводського району Запоріжжя провела перевірку з питань дотримання чинного законодавства при експлуатації полігона промислових відвалів Балка Середня. Однак жодних підтверджень, що така перевірка проводилася, не існує. Протягом 30 днів, які передували захопленню (тобто як годиться відповідно до встановленого порядку), працівники районної прокуратури не направляли заводам офіційних звернень, які підтверджують процедурний аспект перевірки, не вимагали документів про діяльність підприємств із розміщення відходів, не намагалися оглянути сам полігон.

Така похвальна турбота про екологію і створення проблем одразу трьом ключовим містоутворюючим підприємствам, схоже, свідчить про крайню зацікавленість. Якщо не самої прокуратури як установи, то, можливо, окремих її працівників як простих фізичних осіб.

Причому хлопці так квапилися, що почали діяти раніше, аніж були відправлені запити на підприємства. Так, на «Дніпроспецсталі» повідомили, що запит на надання документів для проведення перевірки отримали лише 23 травня, тобто через день після винесення припису.

Фінансовий директор ВАТ «Запоріжсталь» Олександр Рабцун змалював ситуацію так: «25 травня ми одержали припис прокуратури, щоб «Запоріжсталь» завершила використання полігона Балка Середня у своїх виробничих цілях, перестала видобувати там металобрухт, який є відходами виробництва материнського цеху, і звільнила територію, давши законному власнику ліцензії на користування надрами — ТОВ «Деа Рома Лтд» — можливість розробки техногенного родовища мінеральних речовин».

Нагадаємо, що ще кілька років тому після тривалих судових розглядів було визнано, що це — виробничі ділянки підприємств, задіяні в технологічному ланцюжку. Більше того, сама прокуратура це ж і... підтвердила.

Там, схоже, заплуталися у власних висновках і терміново уточнили, що «не ставиться питання про заборону використання Балки Середньої як місця для розміщення й утилізації поточних відходів виробництва металургійних підприємств. Такі відходи є власністю підприємств, від діяльності яких вони утворилися. Даний документ стосується лише відходів, котрі утворюють техногенне родовище мінеральної сировини «Балка Середня».

Цікаво, як у прокуратурі представляють реалізацію права власності при одночасній забороні на всі види робіт, окрім вивезення в Балку Середню шлаків? Тобто заборонені і переробка власних відвалів, і вивезення переробленого для використання у виробничих цілях.

Не кажучи вже про те, що ніякого «родовища мінеральної сировини «Балка Середня» юридично не існує, і з цього приводу вже досить давно було прийняте вичерпне рішення. Так, Вищий арбітражний суд ще 1999 року скасував усі рішення про визнання Балки Середньої техногенним родовищем, тому що вони порушували права власності металургійних підприємств на промислові відходи.

Юристи «Запоріжсталі» заявили, що «шлакові відвали заводу не є корисними копалинами і не входять до переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабміну від 12.12.1994 р. №827... Завод не здійснює ні видобутку, ні збагачення, ні переробки мінеральної сировини, а тільки переробку своїх промислових відходів із наступним їхнім використанням у виробництві феросплавів». Те ж саме стосується і майданчиків ЗФЗ і ДСС.

У результаті тільки за перші чотири дні захоплення полігона одна лише «Запоріжсталь» отримала понад 130 тис. дол. додаткових витрат. Це — вартість сировини, яку завод буде змушений закуповувати у сторонніх організацій замість сировини, яку раніше отримував шляхом переробки власних відвалів у Балці Середній. Причому — без урахування транспортних витрат.

Схожі витрати й у дніпроспецсталівців із феросплавниками.

Керівник ВАТ «Дніпроспецсталь» Віталій Корнієвський заявив, що зривається нормальний технологічний цикл, де «йде постійний оборот шлаків. Спочатку вони потрапляють на відвали, там проходить сепарація, і отриманий метал знову відправляється у виробництво. Через те, що за приписом прокуратури ми можемо ввозити, але не вивозити шлаки, заводи зазнають збитків: нам доводиться закуповувати нікель, «Запоріжсталі» — руду. Такий припис — це дурість, якщо не сказати гірше!»

Взагалі ж, на думку Рабцуна, ці «дії зумовлені тим, що контроль над відвалами дає доступ на виробничі майданчики «Запоріжсталі» і дозволяє кримінальним елементам впровадитися у виробничий процес, зокрема — захопити контроль над відвантаженням готової продукції».

Цікаво, що на час виїзного засідання спеціальної комісії, створеної головою Запорізької облдержадміністрації, група силової підтримки негайно ретирувалася з відвалів. Утім, уже наступного дня полігон захопили знову.

При цьому на ЗФЗ охоронці «Ірбіса» зламали шлагбаум, котрий перекриває дорогу, що веде на територію цеху, а охороні заводу погрожували фізичною розправою. Відбувалося все це у присутності працівників міліції.

У понеділок, 7 червня, особовому складу Запорізької обласної прокуратури представлять нового прокурора регіону. Слід гадати, він говоритиме про дотримання законів і правосуддя.

Більшість хлопців у камуфляжі, котрі стоять на відвалах, таких складних висловів не вживають. Їм досить розуміння, хто наш «дах».

Чи влаштує це нового прокурора, місто побачить дуже скоро...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі