Після бурі. Ажіотаж на грошовому ринку сильно виснажив вітчизняні банки, але система вистояла

Поділитися
Фінансова криза, про яку так багато було сказано, так і не настала. Схоже, банки виявилися міцнішими, ніж про них думали, і відбулися легким переляком...

Фінансова криза, про яку так багато було сказано, так і не настала. Схоже, банки виявилися міцнішими, ніж про них думали, і відбулися легким переляком. Ажіотаж, викликаний політичною нестабільністю, почав зменшуватися, і відтік грошей із банків сповільнився, а в деяких установах навіть зафіксовано приплив вкладів. Своєчасно введені більшістю банків послуги з конвертації вкладів у тверду валюту й підвищення ставок по депозитах відіграли свою роль. Народ знову поніс гроші до банків.

Пік позаду. Температура системи нормальна

Постанова НБУ №576 врятувала банки. Вже першого дня після вступу документа в силу відтік депозитів зменшився вшестеро, а виведення валюти з країни за тіньовими схемами — на 30%. На думку в.о. голови правління НБУ Арсенія Яценюка, спротив банків виявився високим. «Я очікував гірших результатів, ніж ті, які ми маємо сьогодні. І можна сказати, що пікову точку ймовірної кризи вже пройдено», — заявив головний банкір країни.

Пік ажіотажу випав на кінець листопада — початок грудня. З 29 листопада по 3 грудня депозити фізосіб зменшилися на 2,2 млрд. грн. Гроші масово знімали з поточних рахунків. Тільки з платіжних карток за останню декаду листопада зняли готівкою 4,8 млрд. грн. Кинувшись рятувати свої гроші, люди масово скуповували «тверду валюту». У період із жовтня до середини грудня поточного року Національний банк продав банкам понад 2,5 млрд. доларів США, зокрема, понад 1,2 млрд. доларів — готівкою. При цьому Арсеній Яценюк заявив, що Нацбанк при необхідності наприкінці року готовий продати ще 700 млн. доларів.

Водночас слід констатувати, що національна валюта не тільки вистояла, а й виявилася найстійкішою ланкою фінансової системи. Це вкотре було зазначено на засіданні ради НБУ, на якій переглянули всі основні параметри грошово-кредитної політики, крім одного — курсу гривні. Кредитну ж політику Нацбанк має намір серйозно відкоригувати. У раді НБУ хоча й усвідомлюють нинішню потребу комбанків у рефінансуванні та наданні стабілізаційних кредитів, але все-таки обмежили правління НБУ в подальшій емісії. Відповідно до змін, внесених минулого тижня в грошово-кредитну політику, до кінця 2004 р. Нацбанку дозволено збільшити рефінансування не на 53—59%, як передбачалося, а на 34—42%.

За словами керівництва НБУ, на нинішній момент Нацбанк уже рефінансував банки на 4,9 млрд. грн., або на 18,6%. Левова частка цих грошей — 3,9 млрд. грн. — пішла на надання кредитів overnight і лише 1 млрд. грн. — на стабілізаційні кредити. За інформацією преси, стабілізаційні кредити від Нацбанку встигли отримати шість банків. Правда, банкіри вже вишикувалися за грошима НБУ в чергу. На сьогоднішній день на розгляді в головному банку країни містяться заявки на стабілізаційні кредити від 30 банків на суму 2,5 млрд. грн.

Чого не могли не помітити банкіри, то це зрослих темпів інфляції. Мабуть, це найнеприємніший та істотний наслідок обставин, що створилися. Щоправда, ажіотаж населення додав від сили 1%. Інше — на совісті уряду, з його спробами ручного управління економікою. За прогнозами ради НБУ, інфляція в грудні становитиме 2,2% (на 1 грудня — 9,7%) і в результаті наприкінці 2004 р. виявиться на рівні 12%. Як поведуться ціни в першому кварталі наступного року, багато в чому залежить від результату президентських виборів, що затяглися.

Час заробляти на депозитах

Найурівноваженіші та мудрі українці в результаті кризи ліквідності, що виникла у банків, отримали можливість непогано заробити. Більшість вітчизняних банків нині надають дуже вигідні умови для відкриття депозитних вкладів й істотно підвищили відсоткові ставки.

В останній тиждень банкіри активніше, ніж раніше, пропонують громадянам конвертувати свої гривневі депозити в інвалюту. У більшості випадків банками розроблено спеціальні «конверсійні» депозити, які дозволяють вкладникам, котрі мають гривневі депозити, чи клієнтам із готівковою гривнею в руках конвертувати їх на долари за мінімальним курсом 5,412 грн./дол з обов’язковим розміщенням на вкладі. В міру стабілізації політичної ситуації в країні вкладники заспокоюються і починають повертати заощадження в банки. «Щойно ми запропонували нову послугу за валютними вкладами, на неї виник істотний попит. Лишень з 6 по 8 грудня клієнти поклали гривні на валютні рахунки еквівалентом 2 млн. дол.», — заявив заступник голови правління банку «Аваль» Ігор Слободський.

Зіграло роль і підвищення відсоткових ставок за вкладами. Нацбанк минулого тижня черговою постановою підвищив індикативні ставки за депозитами на 0,5—1%. Та багато фінустанов ще до цієї постанови підняли свої ставки від 1 до 5%.

Наприклад, у банку «Надра» депозит може принести до 19,5% річних у гривнях і до 12,5% у доларах. Тим, хто все-таки сумнівається в стабільності національної валюти, банк «Надра» пропонує послуги конвертації гривневих коштів в іноземну валюту чи навіть у золото з рекордною для даного депозиту ставкою — 8%. А депозитний вклад «Зимовий відпочинок» від Укрпромбанку розрахований на три місяці й дозволяє отримати до 20% у гривнях або 11% у європейській валюті. Втім, почастішали випадки, коли за короткими строковими вкладами пропонують до 25% річних у гривні.

Кредити вже ніхто не забороняє

Обмеження по кредитуванню були внесені в постанову НБУ №576, по-перше, із метою завадити масовому відпливу грошей за кордон, шляхом видачі кредитів інсайдерам, а по-друге, із метою збалансувати активи банківських установ. На практиці, слава Богу, масово гроші виводити ніхто не кинувся, а кредитну діяльність банки згорнули самостійно, ще до постанови. Постраждали насамперед споживче кредитування та іпотека. «Стратегічно важливих клієнтів» банки обслуговували за будь-яку ціну. На щастя, на грудень традиційно припадає пік виплат за раніше виданими кредитами. Це допомагало банкірам зводити кінці з кінцями.

У даний час, за словами в.о. голови НБУ, «уже ніхто нічого не забороняє». Найшвидше, найближчим часом обмеження, накладені НБУ, взагалі знімуть. Комерційні банки їх уже зм’якшили. Насамперед це стосується двох найбільших банків України. ПриватБанк по програмі «Товари на виплату» знову кредитує купівлю побутової техніки. Відновив споживче кредитування і «Аваль». Ці банки вже розглядають питання про поновлення кредитування купівлі автомобілів і житла.

«Сухим залишком» ажіотажу на грошовому ринку можна вважати сильно зрослі кредитні ставки. Банкіри констатують їхнє підвищення на 2—5%, при цьому середня вартість гривневих кредитів у великих банках досягла 20—25%, у невеликих — 25—30%. Вартість валютних ресурсів хитається в межах 14—19% річних.

Особливості національного валютообміну

Минулого тижня наші банки вирішили додатково заробити на ажіотажному попиті на іноземну валюту. Деяким українцям, які хотіли купити тверду валюту, доводилося платити додаткові комісійні. Розмір комісії, яку банкіри почали стягувати при продажі ВКВ, змінювався впродовж усього минулого тижня (від 10 до 2%). Помітивши даний «винахід», керівництво Нацбанку пообіцяло відстороняти від своєї сесії з продажу готівкового долара банки, які помітять у стягуванні комісійних. Схоже, погроза подіяла. Комісію обмінні пункти вже не знімають, а й купити валюту все ще складно. Виняток становлять лише офіси іноземних банків, але там довгі черги.

І все-таки ажіотажу з доларами практично немає. Першими ознаками стали зменшення курсу купівлі доларів в обмінниках — із 5,41 до 5,37—5,40 грн./дол. (це свідчить про те, що долари все-таки з’являються і банкіри хочуть заробити на різниці курсів) і зменшення чорного курсу. За станом на 14 грудня курс долара на чорному ринку становив 5,47—5,55 грн./дол. залежно від регіону, тоді як тижнем раніше він сягав 6—7 грн.

На думку голови правління АППБ «Аваль» Олександра Деркача, ситуація на готівковому валютному ринку стабілізується впродовж найближчого тижня. «Якщо минулого тижня ми відчували певні проблеми з постачанням готівкового долара в Україну, зокрема, через підвищений попит і деяке зниження лімітів, то на сьогодні ситуація повністю стабілізувалася», — заявив банкір.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі