Сонячні електростанції на балконі: як рятує людей відновлювана енергетика

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Сонячні електростанції на балконі: як рятує людей відновлювана енергетика © depositphotos/Serdynska

Критичні місця

У Херсоні та прилеглих районах, що були під окупацією, люди ще й досі живуть майже без електрики. Для них єдина можливість сьогодні отримати електроенергію — це встановити сонячні панелі. Такі ж панелі встановлюють у школах і лікарнях. Сприяє сонячна погода — у регіоні більше сонячних днів, ніж, наприклад, на Київщині.

Звісно, не всі потреби можна забезпечити сонечком — панелі, приміром, лікарень переважно закривають критичні місця, такі як операційні. Тобто на сьогодні в Україні відновлювана енергетика стала частиною енергопостачання там, де воно неможливе через дії агресора. Зі свого боку держава ухвалила рішення спростити для людей використання сонячних панелей, акумуляторів та іншого обладнання для електроживлення.

Також нині ми спостерігаємо встановлення сонячних панелей на дахах житлових будинків для забезпечення таких критичних функцій, як ліфти та водопостачання. А ще бачимо, як на балконах установлюють панелі, які використовують для живлення критично необхідних місць у квартирах, таких як освітлення, Інтернет, медичне обладнання тощо.

 Ціни й тарифи

Слід також урахувати, що й вартість відновлюваної електроенергії нині значно зменшилася. Давно минули часи «зеленого тарифу», коли електроенергію з відновлюваних джерел держава купувала у виробників інколи за 47 центів за кВт·год. Така вартість не те що відлякувала звичайних споживачів, а перевищувала тарифи в багатьох цивілізованих країнах світу.

Але сьогодні кВт·год «зеленої енергетики» виробники відпускають за ціною від 3,06 до 5,14 грн. І це виглядає цілком нормально на тлі нових державних тарифів для приватних споживачів, запроваджених із 1 липня поточного року, — 4,32 грн за кВт·год.

До того ж кількість домашніх сонячних електростанцій невпинно зростає: якщо наприкінці 2021 року їхня кількість сягала 44 888 одиниць (за даними Міненерго), то вже у вересні 2022 року вона становила 51 414 і далі зростає, особливо в західних регіонах країни.

Варто зауважити, що в статистиці Міненерго фігурують лише ті СЕС, які продають частину електроенергії в мережу, але не враховані суто домашні, що виробляють електроенергію лише для власних потреб. Тому насправді реально діючих СЕС більше.

Сезонність і окупність

Установлюючи домашню СЕС, слід багато чого вибирати та враховувати: тип сонячних панелей, тип накопичувача, площу, на якій можна встановити панелі, можливість їх обслуговування тощо.

І не дивно, що до важливих характеристик панелей сьогодні додалася їх надійна робота в умовах обстрілів. Адже ударна хвиля може пошкодити крихкіші панелі. Тому, приміром, до переваг тонкоплівкових панелей додалася та, що вони менш крихкі, ніж монокристалічні чи полікристалічні, хоча й не такі ефективні.

Через кліматичні особливості в Україні сонячні панелі можуть давати достатньо електроенергії влітку й значно менше — взимку. Фактично йдеться про шість ефективних місяців — із квітня до жовтня. Взимку енергії виробляється мало, тому доводиться користуватись іншими джерелами.

Звісно, це впливає на окупність установленого обладнання. Але окупність в Україні, яка воює, відійшла на другий план. На першому — безпека й незалежність від централізованого постачання електроенергії, якого в певних регіонах просто немає.

Звісно, домашній сонячній СЕС, окрім панелей, потрібні також інвертори (роблять струм прийнятним для таких приладів, як газові котли чи комп’ютери) та накопичувачі електроенергії (спеціальні акумулятори), автоматика й інше обладнання.

Сьогодні, щоб отримати повну енергонезалежність, багато хто почав обладнувати свої будинки на додачу до сонячних панелей іще й дизельними або газовими генераторами. Ці генератори через інвертори заряджають накопичувачі, а вже від накопичувачів (акумуляторів) струм потрібної якості отримують домашні споживачі.

За серйозного підходу до справи можна не лише здобути абсолютну енергонезалежність, а ще й отримувати додаткові кошти від енергорозподільчих компаній, якщо продавати їм надлишки електроенергії. Хоча тут слід застерегти, що перш ніж продавати електрику, доведеться спочатку пройти сім кіл пекла, погоджуючи документацію з місцевими енергетиками.

Звісно, держава тут має бути послідовною, прибравши для людей ці кола пекла. Не можна по-справжньому активізувати цю сферу, просто полегшуючи закупівлю обладнання. На часі спрощення передачі надлишків енергії домашніх СЕС у загальну електромережу.

Вартість установлення

У цивілізованому світі міста поступово переходять на відновлювані джерела енергії (ВДЕ), адже перед ними стоїть завдання повної декарбонізації до 2050 року. Відповідно доходить до того, що в деяких із них власникам будинків і таунхаусів пропонують безкоштовно встановлювати сонячні панелі на даху й купують у них надлишки електроенергії.

Не дивно, що сьогодні скрізь у Європі й Америці ми бачимо сонячні панелі на дахах будинків, а громадський транспорт і навіть опалення переводять на ВДЕ.

Окрім декарбонізації, такий підхід дає змогу створювати автономні сітки споживачів, об’єднавши під дахом однієї сонячної електростанції ціле село або невелике місто чи район у місті. З огляду на поточну ситуацію, побудова незалежних сіток, які живляться відновлювальною енергією, може істотно підвищити енергозабезпеченість кожного пересічного громадянина.

Замислюючись над установленням домашньої СЕС, необхідно передусім визначитись: які потреби в електроенергії є намір покрити? Тут є два варіанти:

  • виробляти багато енергії, щоб її вистачало й на опалення взимку. В такому разі слід бути готовим до продажів надлишків улітку;
  • виробляти стільки енергії, щоб її вистачало на все, крім опалення.

Ці два ключові випадки багато в чому визначатимуть вартість домашньої СЕС. Зазначимо також, що не варто забувати про інші можливі джерела ВДЕ, такі як водяні або повітряні теплові насоси, що також стали популярними в Україні останнім часом.

Якщо ви обираєте другий варіант, то, ймовірно, вам вистачить приблизно 5 кВт потужності, що потребує капіталовкладень в еквіваленті від 4,5 до 5,5 тис дол. США.

У першому ж варіанті розмір інвестицій залежатиме ще й від розміру площі для обігріву й може сягати від 10 до 20 тис. дол. США. Звісно, в першому варіанті окупність вища завдяки продажам надлишків.

Саме зараз, коли ми змушені пристосовуватися до довготривалих відключень світла, стали популярними квартирні сонячні електростанції. Така СЕС складається із сонячних панелей, інвертора, кріплень, автоматичного управління, а також кабелів. Бажано встановити й акумулятори.

Зазвичай сонячні СЕС ставлять на південному балконі, якщо, звісно, цей балкон не затіняють дерева. Обирають переважно найефективніші монокристалічні панелі, оскільки є обмеження за площею. Їх установлюють під кутом 35–40 градусів. За згодою мешканців будинку можна встановити панелі на стіні будинку чи на даху. Важливо, що для цього зазвичай не потрібні погодження органів енергонагляду, а лише згода мешканців ОСББ.

Якщо достатньо потужності 100 Вт (зарядка павербанків, комп’ютер, Інтернет), то конструкція коштуватиме приблизно 10–15 тис. грн. Більша потужність — вища вартість. Ціна не відрізнятиметься від ціни обладнання для приватного будинку в разі, якщо є бажання забезпечити повне енергоспоживання від ВДЕ і є достатня площа для встановлення панелей. Утім, остаточне рішення завжди залежатиме від індивідуальних потреб та локації.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі