Неслухняний метал

Поділитися
Неслухняний метал
Золото в Україні дорожчає, всупереч світовим тенденціям

Сьогодні наша країна переживає величезний стрес. Українці занурилися у стан скорботи й ейфорії, горя і радості, але над усіє цією складною мішаниною почуттів і поривів витає одне загальне відчуття - тривога. І річ не тільки в політиці та революційній плутанині ідей і дій, не тільки в невизначеності та спалахуванні нових вогнищ конфронтації, річ ще - і в реальних економічних та соціальних проблемах країни, які не дозволяють рядовим українцям бути впевненими в завтрашньому дні. Обвал курсу національної валюти відносно долара - це те, що реально вдарить по кожному рядовому українцеві. Досвід попередніх криз, на жаль, не полишає в цьому ні в кого сумнівів. Перед громадянами нашої країни гостро постало питання, як зберегти свої гроші або хоча б мінімізувати втрати.

Збитки-2013

Для того, щоб оцінити можливі шляхи порятунку, необхідно згадати, можливо, й спокійніший, але досить невдалий з погляду рядового українського інвестора 2013 р. Тоді в найбільшому виграші опинилися ті, хто розмістив гроші на депозитах у гривні. Середня дохідність за такими вкладами терміном на рік становила 19%, що при нульовій офіційній інфляції забезпечило досить привабливу дохідність. Вклади в доларах США принесли їх власникам близько 10,5% доходу (середня ставка 8% плюс зростання готівкового курсу долара на 2,5%). Вклади в євро виявилися більш прибутковими - у середньому вони принесли своїм власникам 13,5% доходу (середня ставка 6,5% плюс зростання курсу європейської валюти на 7%). Ті, хто ризикнув інвестувати гроші в цінні папери, втратили в середньому 9-10%. Однак найнеприємніший сюрприз інвесторам принесли золото та інші коштовні метали.

Уперше в нинішньому столітті інвестиції в шляхетний жовтий метал торік стали збитковими навіть без урахування національних особливостей купівлі та продажу золотих зливків у вітчизняних банках. В Україні, за підсумками 2013 р., вартість золота в штампованих зливках знизилася на 97-
102 грн (18,96-22,76%), залежно від номіналу. Головна причина падіння цін на коштовні метали - пожвавлення світової економіки, насамперед поліпшення стану справ та оптимізму у промисловості найбільш розвинених країн. Золото, виконавши роль "тихої гавані", перестало цікавити більшість світових інвесторів.

З моменту останнього історичного мінімуму в лютому 2001 р., коли золото коштувало 255,1 дол. за тройську унцію, до 1 січня 2013 р. воно постійно зростало в ціні й за 12 років подорожчало більш ніж ушестеро. Середньорічний приріст становив 16,8%. Історичного максимуму - 1921,15 дол. за унцію - ціна золота сягнула у вересні 2011 р. і до провального минулого року коливалася в коридорі 1600-1800 дол. Очевидно, відсутність сталих тенденцій до зростання, на тлі швидкого пожвавлення економік США та Євросоюзу, а також розмов про скорочення програми кількісного пом'якшення у США підірвали віру інвесторів у коштовні метали, і гроші стали перетікати на ринки цінних паперів та інші види інвестицій.

У 2013 р. світові ціни на золото впали на 28%. При цьому попит на нього знижувався не тільки з боку інвесторів, а й у ювелірній галузі. Сталим був тільки попит на коштовний метал з боку державних фінансових інститутів. Як свідчать дані Всесвітньої золотої ради, центральні банки різних країн торік придбали 534,6 т золота - максимальний обсяг із 1964 р. Центробанкам золото необхідне, щоб убезпечити себе від валютних воєн та інфляції. У 2014 р. центробанки продовжать купувати золото, прогнозують аналітики Barclays. Але чи допоможе це світовому ринку золота, аналітики однозначно відповідати не беруться. При цьому песимізм щодо цін на цей коштовний метал сьогодні явно переважає.

Прогнози цін на золото на 2014 р. серйозно різняться. Діапазон цін становить від 1050 дол./унція до
1530 дол./унція. Так, найбільші американські банки GoldmanSachs, CitigroupInc., Bank of America, Merrill Lynch в 2014 р. прогнозують подальше 20%-ве зниження ціни на золото. За їхніми прогнозами, середня вартість золота у 2014 р. становитиме 1250 дол. за унцію, а на кінець 2014 р. може опуститися до рівня 1 тис. дол. за унцію. Експерти Goldman Sachs вважають, що вартість золота впродовж року становитиме близько 1300 дол., а наприкінці 2014 р. знизиться до 1050 дол. за унцію. Якщо поліпшуватиметься ситуація в економіці США, застерігають аналітики.

Вітчизняні особливості

Утім, в Україні золото так і не стало популярним активом для інвестування. Друга погана новина минулого року - зростання різниці між цінами купівлі та продажу золота. Якщо в січні 2013 р. різниця між курсами продажу та зворотного викупу зливків становила 10,5-21,2%, то наприкінці грудня 2013 - уже 12-29,2%. Розмір спредів і так робив цей вид інвестицій непривабливим для рядових українців, а їх зростання до того ж триває вже не перший рік. Наприклад, на початку 2012 р. вони ще були на рівні 11,9-14,6%. На той час інвестиції в золото були ще прибутковими. Громадяни, які закрили річний "золотий депозит" на початку 2013 р., з урахуванням відсотків за вкладом, могли заробити близько 11% річних, що було досить близько до звичайних валютних депозитів.

Збитковість золотих вкладень в 2013 р. стала для всіх величезною несподіванкою. Найбільші темпи падіння середньої вартості продемонстрували зливки номіналом 50 грам (на 102,7 грн за грам або 22,7%, до рівня 349,4 грн за грам) і 100 грам (на 102,5 грн за грам чи 22,8%, до 347,7 грн за грам).

Золотий парадокс України

Особливості української економічної ситуації сьогодні полягають у тому, що ми практично відірвалися від світових тенденцій. Тоді як провідні світові економіки почали демонструвати зростання, Україна, втративши довіру міжнародних інвесторів, продовжує поринати у стан рецесії. Можна, правда, заспокоювати себе, що в схожій ситуації опинилися економіки більшості країн, що розвиваються, і країн СНД. У тому числі й сильніших, наприклад Росії та Казахстану, де також відбулося падіння курсів національних валют. Наші країни вичерпали потенціал зростання, отриманий від Радянського Союзу, і не зуміли провести повноцінні реформи, щоб бути цікавими інвесторам. Однак у нашій країні неуважність інвесторів підкріпилася ще й бездарністю уряду Азарова, а також феноменальними обсягами й темпами злодійства чиновників при режимі Януковича. У результаті попит на золото в Україні, можливо, вперше за роки незалежності почав зростати, всупереч світовим тенденціям.

Що ціни на золото найближчим часом не збираються повертати своїх позицій ні у світових, ні у вітчизняних масштабах, сьогодні зрозуміло більшості громадян України. І все-таки, порівняно з жовтнем 2013-го, попит на золото в листопаді-грудні збільшився в 1,5-2 разу. Ці тенденції збереглися і в нинішньому році. Понад те, за підсумками січня 2014 р., вартість золота в нашій країні зросла на 3,9%. Причинами такого різкого зростання попиту стали, швидше за все, як валютна, так і загалом політична нестабільність в Україні. Для більшості інвесторів у золото головне нині - не так примножити свої вкладення, як постаратися їх зберегти. І фізичне золото, попри падіння на нього цін, для цього цілком годиться. Інвестиції в золото виявилися надійнішими за перехід у долар. У 2014 р. ціна на золото реально може знизитися до 1 тис. дол. за тройську унцію. Парадокс полягає в тому, що цей час може стати для вітчизняних інвесторів найбільш вдалим для інвестицій у коштовний метал, який у довгостроковій перспективі рано чи пізно знову почне дорожчати. Інше питання - наскільки довгострокова ця перспектива.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі