Платина повертає позиції

Поділитися
Платина повертає позиції
Співвідношення цін на дорогоцінні метали віщує кінець кризи

Співвідношення цін платини і золота - визнаний у фінансовому світі індикатор стану світової економіки. У принципі, платина за визначенням має бути дорожчою за золото. У природі цей дорогоцінний метал зустрічається в 35 разів рідше, ніж золото. Щоб добути одну унцію (31,1 г) платини, треба переробити близько 10 т руди, а для добування такої ж кількості золота - в середньому всього 3 т. Для виготовлення ювелірних виробів використовують не більше ніж 80 т платини на рік, тоді як золота переплавляють на прикраси близько 2700 т. Єдине, що грає на користь золота, - його історична роль грошового інструмента. Платина молодший метал, і інвестиції у зливки та монети з золота звичніші як для великих, так і для дрібних інвесторів.

У період стабільного зростання світової економіки логічне співвідношення цін цих двох дорогоцінних металів зазвичай зберігається: платина в благополучні періоди, як правило, в 2-2,5 разу дорожча за золото. Однак під час криз ситуація змінюється кардинально. Попит на платину, яка ширше використовується в промисловості, зокрема в автомобілебудуванні, падає, і цей дорогоцінний метал істотно втрачає в ціні. Золото ж традиційно асоціюється у фінансових гравців із надійністю, тож інвестиційний попит під час кризи значно збільшується, надаючи істотну підтримку цінам на благородний жовтий метал.

Утім, за всіх коливань, платина протягом уже понад століття залишалася дорожчою за золото. Періоди, коли вона коштувала дешевше, бували в історії, але дуже короткочасні. Лише остання світова фінансова криза примудрилася докорінно змінити ситуацію. Перший сенсаційний сигнал ринку пролунав у 2008 р. За іронією долі, саме того року, в березні, було досягнуто історичного максимуму ціни платини - 2273 дол. за унцію. Того ж року платина втратила майже дві третини своєї вартості. Однак золото зуміло обігнати платину в ціні лише на кілька грудневих днів. До цього призвело падіння вартості платини відразу на 5% у зв'язку з відмовою сенату США підтримати найбільші автомобільні компанії країни. В 2009-2010 рр. ситуація трохи вирівнялася. Платина торгувалася дорожче за золото у співвідношенні 1,2-1,5.

У серпні 2011 р., через зниження агентством S&P суверенного рейтингу США та масового розпродажу ризикових активів інвесторами всього світу, золото знову стало дорожчим за платину - 1911 і 1880 дол. за унцію відповідно. Після цього платина вже не змогла взяти реванш. Ціни на дорогоцінні метали рухалися паралельно, а влітку минулого року розрив почав несподівано збільшуватися на користь золота, досягши в серпні позначки в 0,87 (тобто платина була на 13% дешевшою за золото).

Протягом другої половини 2011-го й усього 2012 р. аналітики не стомлювалися прогнозувати швидке відновлення колишнього цінового співвідношення, заявляючи про переоцінку золота й недооцінку платини. Однак світовий ринок дорогоцінних металів вирішив інакше.

Головне місце видобутку платини в світі - родовище Bushveld у ПАР. Шахта діаметром 370 км, схожа на блюдце неправильної форми, забезпечує 76% світового видобутку. Росія посідає друге місце - на уральських родовищах ГМК "Норильский никель" видобувають іще 14%. Решта 10% припадає на родовища в Канаді, Зімбабве, США і Колумбії. Для багатьох компаній, що видобувають платину (Anglo American Platinum, Impala Platinum, Lonmin, Aquarius Platinum), характерний високий рівень витрат. На 10% розрізів і шахт собівартість видобування металу перевищує 2000 дол. (поточна спотова ціна не досягає й 1600 дол.). Потужності з дорогою платиною - кандидати на довгострокову консервацію, а це збільшить потенціал зростання цін. Крім того, на ціни платини нині справляє дуже великий вплив соціально-політична ситуація в Південно-Африканській Республіці. Велика гірничодобувна компанія ПАР заявила про реконструкцію підприємства, що спричинить скорочення 14 тис. робочих місць. У відповідь на це профспілкові об'єднання повідомили про припинення робіт у разі реалізації планів власниками шахт. Страйки тривають і донині.

Більша частина добутого металу використається у виробництві каталітичних нейтралізаторів в основному європейськими автомобільними концернами (близько 40%), іще 30% іде в ювелірну промисловість. Інвестиційний попит на платину оцінюється в 8,2% річного видобутку, на золото - понад 35%. Іншими словами, ціни на платину більше співвідносяться з реальною економікою, а ціни на золото залежать від настрою інвесторів.

Підвищення попиту можливе при подоланні рецесії в Європі й нарощуванні виробництва автомобілів західноєвропейськими концернами. Такий розвиток подій імовірний протягом двох-трьох років. У цьому разі можна очікувати, що ціни на платину зростуть мінімум на 20% порівняно з нинішніми. Втім, аналітики впевнені, що в найближчі 12 місяців платина дорожчатиме й без європейської допомоги. Прогнози вартості цього металу на кінець III кварталу 2013 р. перебувають у діапазоні від 1650 (Bank of America Merrill Lynch) до 1875 дол. (Commerzbank). Підстава для позитивних прогнозів на платину - страйки, що тривають у ПАР, а також зростання попиту на метал з боку Китаю.

Утім не всі фахівці налаштовані так оптимістично. Зокрема аналітики, опитані The Wall Street Journal, вважають що платині не скоро вдасться відігратися. Головний аналітик з дорогоцінних металів в Credit Suisse Том Кендалл називає дві умови, потрібні для цього. "По-перше, зростання попиту на платину в промисловості має підтвердитися, особливо з боку виробництва транспортних засобів", - каже він. Але платина зав'язана передусім на ЄС, оскільки використовується для виробництва популярних там автомобілів із дизельним двигуном. На тлі загальекономічних проблем єврозони значного зростання попиту на них не передбачається. "По-друге, пропозиція з ПАР - найбільшого виробника платини - має скорочуватися", - продовжує Кендалл. Ніщо з цього не видається ймовірним. "Режим скорочення витрат у низці європейських країн і загальна атмосфера рецесії стримуватимуть купівельну спроможність європейських споживачів, що тиснутиме на продаж дизельного транспорту й рівень споживання платини", - вважає аналітик ринку дорогоцінних металів BNP Paribas Анне-Лауре Тремблеон.

Висновки аналітиків збігаються в одному - платина опиниться в кращій динаміці в 2013 р., ніж золото. Середньорічна ціна на платину в 2013 р. - 1682 дол. за унцію при максимумі - 1845, а мінімумі - 1480 дол. Том Кендалл (Credit Suisse Securities), який виявився найбільш точним у прогнозі щодо платини на минулий рік, вважає, що цього року співвідношення цін між золотом і платиною повернеться до традиційного - платина буде дорожчою за золото.

Дослухаючись думок експертів, інвестори всього світу дедалі уважніше придивляються до платини й дедалі обережніше купують золото. Всі кризи, хоч би якими глобальними вони були, все одно, рано чи пізно, закінчуються. І виграє той, хто зуміє вчасно підготуватися до зміни настроїв і тенденцій ринку. Мистецтво грамотного виходу з кризи не менш важливе, ніж мистецтво збереження капіталів при обвалі ринків. Прикро, однак, що українські інвестори не мають реальної можливості заробити на прогнозованому зростанні ціни на платину. Ринок цього металу в нашій країні перебуває в зародковому стані.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі