The Guardian розповідає, що відомо експертам ВООЗ про походження COVID-19

Поділитися
The Guardian розповідає, що відомо експертам ВООЗ про походження COVID-19 © pixabay/chiplanay
Вчені відвідали Ухань та провели першу фазу розслідування джерела появи COVID-19.

ВООЗ проводить розслідування щодо походження вірусу Sars-CoV-2, який викликає COVID-19. Місія ВООЗ дійшла висновку, що витік із лабораторії не став причиною появи COVID-19. Багато критиків вважають, що насправді прозорому процесу розслідування заважає політика. Експерти ВООЗ розмовляли з китайськими колегами - вченими, епідеміологами, лікарями - протягом чотирьох тижнів перебування у Китаї. Британська газета The Guardian підсумовує висновки першої фази розслідування ВООЗ про походження коронавірусу.

В рамках місії експерти ВООЗ поспілкувалися з людиною, у якої 8 грудня 2019 року було зафіксовано перший випадок COVID-19, познайомилися з лікарями Уханю, які зіштовхнулися з ранніми випадками коронавірусу, і дізналися, що сталося з ними та їхніми колегами. Місія ВООЗ побачила вплив COVID-19 на багатьох людей, які постраждали на ранньому етапі поширення вірусу, коли було дуже мало інформації про хворобу, як вона поширюється та як її лікувати. Що ж місія ВООЗ у Китаї дізналася про походження COVID-19?

COVID-19, швидше за все, перейшов від тварин до людей

Саме в Ухані, в центральній частині Китаю, вперше зафіксували вірус, який викликав найбільший спалах інфекційних хвороб з часів пандемії грипу 1918 року.

Дослідження показали, що вірус, швидше за все, перейшов від тварини до людини. Ймовірно, він передався людям від кажанів через поки що невідому тварину-посередника в невідомому місці. Такі «зоонозні» хвороби і раніше викликали пандемії. Але ВООЗ все ще працює над підтвердженням точного ланцюга подій, що призвели до нинішньої пандемії.

Експерти відвідали закритий нині ринок в Ухані, який у перші дні пандемії визначали як джерело вірусу. Деякі кіоски на ринку продавали продукцію дикої природи. Існують також дані, що деякі одомашнені тварини можуть бути сприйнятливими до Sars-CoV-2. Однак у зразках продуктів тваринного походження, відібраних після закриття ринку, не було виявлено слідів Sars-CoV-2. Після появи COVID-19 Китай запровадив нові правила торгівлі та споживання диких тварин. Також відомо, що не всі люди, у яких уперше зафіксували COVID-19 (174 випадки) відвідували ринок в Ухані.

Однак після відвідування зачиненого уханського ринку, експерти зрозуміли, як там могла поширитися інфекція. Коли ринок ще працював, його щодня відвідувало близько 10 тисяч людей, які знаходились у безпосередній близькості в умовах поганої вентиляції.

Цікаво те, що вірусний генетичний матеріал з кількох випадків хвороби відвідувачів ринку був ідентичним. Однак існували і відмінності вірусного генетичного матеріалу, що передбачає інші невідомі ланцюги передачі COVID-19.

Короткий зміст модельних досліджень Sars-CoV-2 оцінив початок пандемії між серединою листопада та початком грудня. Є також публікації, які вказують на те, що COVID-19 з’явився в інших країнах раніше, ніж перші випадки хвороби в Ухані, однак такі твердження потребують детальної перевірки. Зрештою, ринок в Ухані був скоріше каталізатором поширення COVID-19, ніж обов'язково справжнім джерелом походження вірусу.

Заморожені або охолоджені продукти можуть «допомагати» поширювати COVID-19

Одним із припущень була гіпотеза «холодного ланцюга». Це ідея, що вірус міг прибути в Ухань з інших місць через охолоджені або заморожені продукти, які були транспортовані. Які саме це продукти, невідомо. Недоведено, що це було джерелом походження самого вірусу. Але якою мірою це сприяло його поширенню? Знову ж таки, інформації недостатньо.

Кілька продуктів так званого "холодного ланцюга", які продавалися на ринку Уханя, не були протестовані на наявність вірусу. Відбір зразків на ринку показав «вірусне забруднення» поверхонь. Це може свідчити про поширення Sars-CoV-2 через заражених людей або «інфіковані» продукти тваринного походження та продукти "холодного ланцюга". Досі проводиться дослідження продуктів «холодного ланцюга» та виживання COVID-19 за низьких температур.

Надзвичайно малоймовірно, що вірус поширився внаслідок витоку з лабораторії

Найбільш політично чутливим варіантом, який розглядали експерти ВООЗ, була гіпотеза про витік COVID-19 із лабораторії. Вчені дійшли висновку, що це вкрай малоймовірно.

Експерти відвідали Інститут вірусології Уханя, який є потужним науково-дослідним центром. Представники ВООЗ поспілкувались із тамтешніми вченими. Експерти перевірили зразки крові вчених Інституту вірусології на наявність ознак зараження на початку пандемії (зразки крові вчених в Інституті беруть регулярно та зберігають). Доказів наявності антитіл до коронавірусу не виявлено.

Експерти ВООЗ розглянули найближчий до Sars-CoV-2 вірус, над яким працювали в Інституті вірусології - RaTG13. Але все, що було у тамтешніх учених - це генетична послідовність цього вірусу. Їм не вдалося налагодити механізм його розмноження. Хоча віруси, безумовно, можуть походити з лабораторій, це трапляється дуже рідко. Тож експерти ВООЗ дійшли висновку, що COVID-19 навряд чи з’явився унаслідок витоку з лабораторії в Ухані.

Місія в Китаї була спільною роботою між ВООЗ та китайською комісією з охорони здоров'я. Всього було 17 китайських та 10 міжнародних експертів, плюс ще сім експертів та допоміжний персонал з різних установ. Представники ВООЗ розглянули клінічну епідеміологію (як COVID-19 передається серед людей), молекулярну епідеміологію (генетичний склад вірусу та його поширення), а також роль тварин та навколишнього середовища.

Одна лише група клінічної епідеміології розглядала записи Китаю про 76 тисяч випадків інфекційних хвороб із понад 200 установ, які могли нагадувати COVID-19 - наприклад, простудні захворювання, грип, пневмонія та інші респіраторні хвороби. Вони не знайшли чітких доказів циркуляції COVID-19 в Ухані протягом другої частини 2019 року до фіксації першого випадку коронавірусу.

Що буде далі?

Місія експертів ВООЗ до Китаю була лише першим етапом. Вчені планують опублікувати повний офіційний звіт найближчими тижнями. Експерти також шукатимуть дані для подальшого вивчення доказів, що вірус циркулював у Європі, наприклад, раніше в 2019 році. Дослідники продовжать тестувати диких тварин в регіоні на наявність ознак вірусу. 

Незалежно від походження COVID-19, довгострокові фізичні та психологічні наслідки пандемії будуть відчуватися в Ухані та в інших місцях протягом наступних десятиліть, резюмує видання.

Спалах коронавірусного захворювання COVID-19 було зафіксовано в китайській провінції Ухань у грудні 2019 року. Всесвітня організація охорони здоров'я визнала епідемію пандемією в березні 2020 року. З початку пандемії на COVID-19 захворіли не менше 111 млн людей.

Відзначимо, що влада Уханя приховувала важливу інформацію про епідемію, включаючи кількість інфікованих та померлих, а також дані про шляхи поширення коронавіруса.

Журналістів і блогерів, які висвітлювали події в охопленій епідемією Ухані, заарештували. Одну з них - Чжань Чжан - вже засудили до чотирьох років в'язниці.

Через рік після початку пандемії Пекін дозволив команді експертів ВООЗ відвідати Ухань для проведення епідеміологічного розслідування.

Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі