У складі групи експертів Національної комісії охорони здоров'я він відвідав Ухань 18 січня. Одразу після прибуття епідеміолог отримав від місцевих медиків і студентів багато повідомлень про те, що реальна ситуація набагато гірша за офіційні звіти.
"Місцева влада, вона тоді не хотіла казати правду. Спочатку вона відмовчувалася, і тоді я сказав: напевно, у нас більше інфікованих", - згадує доктор Чжун.
Епідеміолог запідозрив недобре, коли кількість хворих у Вухані упродовж десяти днів залишалося на позначці "41 людина". Тоді саме починали надходити повідомлення про хворих на коронавірус в інших країнах.
"Я не повірив цьому результату, і наполягав на тому, щоб мені надали справжні цифри. Вони дуже неохоче відповідали на мої питання", - каже він.
За два дні, у Пекіні, доктор Чжун отримав реальну статистику. На 20 січня у місті коронавірусом заразилися 198 осіб, зокрема 13 медиків. Три людини померли. Того ж дня епідеміолог запропонував уряду закрити Вухань на карантин.
Визнавши факт приховування інформації у Вухані, Чжун Наньшань, тим не менш, заперечує фальсифікацію офіційної статистики хворих і померлих у в Китаї. Раніше інші країни неодноразово звинувачували КНР у заниженні їх кількості для створення картини успішної боротьби з COVID-19.
Епідеміолог також заперечує можливість штучного створення вірусу у Вуханьском інституті вірусології, а провідного вченого цього інституту доктора Ші Чженлі називає "хорошим другом". За словами доктора Чжуна, у місцевого інституту не було можливостей для штучного виведення смертоносного вірусу.
Співрозмовник журналістів також нагадав, що коронавірус COVID-19 набагато небезпечніший за грип, тому не варто його недооцінювати. Крім того, немає достовірних даних про те, що вірус дає видужалим стійкий імунітет. Отже, можливий новий спалах.
Нагадаємо, Китай і США регулярно обмінюються взаємними звинуваченнями щодо місця походження вірусу. Своєю чергою Брюссель закликає Пекін до співпраці у розслідуванні причин пандемії.
10 травня Міністерство закордонних справ Китаю випустило велику статтю-спростування "безглуздих заяв США про коронавірус. У статті КНР повідомляє про "своєчасність" і "відкритість" інформації з Китаю і просуває урядові заяви, підкріплюючи їх цитатами китайських ЗМІ.
У публікації Китай спростовує заяву держсекретаря США Майка Помпео, про те, що Китай приховав інформацію про новий коронавірус і що він виник в лабораторії у місті Вухань. Прагнучи спростувати припущення США про це, у статті йдеться, що всі дані свідчать: вірус не створено людиною, і що цей інститут не здатний синтезувати новий коронавірус.
Раніше, Трамп назвав коронавірус "чумою з Китаю". Голова Білого дому і його прихильники-республіканці неодноразово звинувачували Китай у тому, що він не попередив світ про серйозність і масштаби спалаху COVID-19.
Докладніше про те, як коронавірус став тестом на національну компетенцію Китаю і США, читайте в статті Олександра Хари "Супутні захворювання пандемії" для ZN.UA.