Міністр закордонних справ Ірану Давад Заріф підтвердив обіцянку відправити до Франції "чорні ящики" з "Боїнга" "МАУ", збитого ППО Корпусу вартових Ісламської революції. Відповідну заяву іранський міністр зробив у ході телефонної розмови з головою МЗС Франції Франсуа-Філіпом Шампанем у понеділок, 22 червня.
За словами Заріфа, рішення про передачу бортових самописців Франції для зняття з них інформації було прийнято Тегераном уже давно. Але його реалізацію відкладали через пандемі. COVID-19. Очільник МЗС пообіцяв, що "скриньки" відправлять до Франції найближчими днями.
Заріф також запевнив, що Тегеран уже проінформував Київ про готовність "вирішувати юридичні питання" щодо виплат компенсацій родичам загиблих пасажирів і членів екіпажу, а також авіакомпанії за збитий літак.
При цьому, як стверджує іранський міністр, "Україна ще не призначила делегацію для проведення переговорів, але Ісламська Республіка Іран продовжує займатися цим питанням".
Як повідомлялося, через півроку після авіакатастрофи Тегеран погодився передати бортові самописці зі збитого "Боїнга" Франції, так як в Ірані немає необхідного обладнання для зняття інформації.
Офіс генпрокурора ініціював створення міжнародної слідчої групи з розслідування катастрофи в Ірані за зразком JIT, що займається справою MH17. Жодна з держав, що отримали пропозицію, поки що на нього не відреагувала.
МЗС України і президент Володимир Зеленський висловили готовність подати позов до Міжнароднного суду ООН, якщо переговори з Іраном зайдуть у глухий кут.
Уранці 8 січня в Ірані зазнав аварії Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України", що летів з Тегерана до Києва. В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Крім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великобританії, Швеції та Афганістан: всього 176 осіб. Більшість пасажирів були іранцями або громадянами інших держав іноземного походження. Серед них було багато студентів та співробітників університетів.
Спершу Іран заперечив свою причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака Boeing 737 2016 року випуску, що пройшов техобслуговування за день до вильоту.
Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджізаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.
Перед цим про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли президент США Дональд Трамп, канадський і британський прем'єр-міністри Джастін Трюдо і Борис Джонсон, генсек НАТО Єнс Столтенберг. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи США у "психологічній війні".
Детальніше про катастрофу і ситуацію на Близькому Сході читайте в матеріалі Сергія Немирича "Жвавий жах 2020" у ZN.UA.