Президент Володимир Зеленський повідомив про готовність України подавати міжнародні позови до Ірану, якщо Тегеран не виконає своїх зобов'язань та обіцянок щодо "Боїнга" "МАУ", збитого ППО Корпусу вартових Ісламської революції, повідомили в Офісі президента.
Глава держави уточнив, що йдеться не лише про передачу "чорних скриньок" для зняття інформації з них. А й про офіційні вибачення Ірану та виплату "адекватних компенсацій" потерпілим сторонам.
"Вони повинні зробити те, що обіцяли. В іншому випадку у нас не буде іншого вибору, і вони знають нашу позицію, окрім як звертатися до міжнародних судів", - заявив Зеленський в інтерв'ю канадському виданню The Globe and Mail, опублікованому в неділю, 21 червня.
"Я сподіваюся, що в кінцевому підсумку ми зможемо розраховувати на політику іранського уряду, орієнтовану на результат", - додав президент України.
Як повідомлялося, через півроку після авіакатастрофи Тегеран погодився передати бортові самописці зі збитого "Боїнга" Франції, так як в Ірані немає необхідного обладнання для зняття інформації.
Офіс генпрокурора ініціював створення міжнародної слідчої групи з розслідування катастрофи в Ірані за зразком JIT, що займається справою MH17. Жодна з держав, що отримали пропозицію, поки що на нього не відреагувала.
У МЗС України висловили готовність подати позов до Міжнароднного суду ООН, якщо переговори з Іраном зайдуть у глухий кут.
Уранці 8 січня в Ірані зазнав аварії Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України", що летів з Тегерана до Києва. В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Крім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великобританії, Швеції та Афганістан: всього 176 осіб. Більшість пасажирів були іранцями або громадянами інших держав іноземного походження. Серед них було багато студентів та співробітників університетів.
Спершу Іран заперечив свою причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака Boeing 737 2016 року випуску, що пройшов техобслуговування за день до вильоту.
Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджізаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.
Перед цим про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли президент США Дональд Трамп, канадський і британський прем'єр-міністри Джастін Трюдо і Борис Джонсон, генсек НАТО Єнс Столтенберг. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи США у "психологічній війні".
Детальніше про катастрофу і ситуацію на Близькому Сході читайте в матеріалі Сергія Немирича "Жвавий жах 2020" у ZN.UA.