Іран досі не відповів на ноту, що Міністерство закордонних справ направило Тегерану після катастрофи "Боїнгу", "МАУ", збитого ППО Корпусу вартових Ісламської революції.
"Першу ноту з нашими вимогами і пропозицію для врегулювання всіх питань було відправлено до Ірану ще 11 січня... Станом на сьогодні, а це 5 місяців, ми не отримали жодної офіційної відповіді. У цій ноті також говорилося і про готовність України провести переговори з Іраном. Відповіді немає. Є лише висловлювання в пресі про готовність", - повідомив заступник голови МЗС Євген Єнін у коментарі "Радіо Свобода".
Єнін запевнив, що українська сторона не затягує перемовний процес. А також зазначив, що передача Іраном "чорних скриньок" борту PS 752 для зняття інформації з них, була б "гарним жестом".
"Я впевнений, що до моменту одержання письмової відповіді від Ірану на нашу січневу ноту, президент вже створить делегацію України. Затримки початку переговорів від України не буде", - зазначив заступник глави МЗС.
За словами Єніна, вимоги України до Ірану гранично прості: "як технічне, так і кримінальне розслідування мають відповідати базовим принципам неупередженості, незалежності та прозорості".
Українські слідчі органи і прокуратура постійно направляють запити до іранських колег про надання міжнародної правової допомоги, додав дипломат.
Тим часом Офісу генпрокурора ініціював створення міжнародної слідчої групи з розслідування катастрофи в Ірані за зразком JIT, що займається справою MH17. Жодна з держав, що отримали пропозицію, поки що на нього не відреагувала.
У МЗС України висловили готовність подати позов до Міжнароднного суду ООН, якщо переговори з Іраном зайдуть у глухий кут.
Уранці 8 січня в Ірані зазнав аварії Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України", що летів з Тегерана до Києва. В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Крім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великобританії, Швеції та Афганістан: всього 176 осіб. Більшість пасажирів були іранцями або громадянами інших держав іноземного походження. Серед них було багато студентів та співробітників університетів.
Спершу Іран заперечив свою причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака Boeing 737 2016 року випуску, що пройшов техобслуговування за день до вильоту.
Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджізаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.
Перед цим про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли президент США Дональд Трамп, канадський і британський прем'єр-міністри Джастін Трюдо і Борис Джонсон, генсек НАТО Єнс Столтенберг. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи США у "психологічній війні".
Детальніше про катастрофу і ситуацію на Близькому Сході читайте в матеріалі Сергія Немирича "Жвавий жах 2020" у ZN.UA.