Через п’ять років після референдуму в Британії, Brexit все ще не видно кінця — Politico

Поділитися
Через п’ять років після референдуму в Британії, Brexit все ще не видно кінця — Politico © pixabay/feworave
Можливі позачергові вибори в Північній Ірландії стануть міні-опитуванням щодо торговельних домовленостей після Brexit.

Минуло вже п'ять років після проведення референдуму щодо членства Великої Британії в ЄС, який «електрифікував» британську політику, але Brexit все ще не видно кінця. П’ята річниця голосування за вихід з Європейського Союзу прийшла на тлі перспективи дострокових виборів у Північній Ірландії, які можуть стати міні-опитуванням щодо торговельних домовленостей після Brexit, пише Politico.

Отримати Brexit було головною метою Бориса Джонсона, коли він став прем'єр-міністром Великої Британії в 2019 році.

«Рішення про вихід з ЄС може бути частиною британської історії, але наша місія полягає у використанні свободи, яку приносить Brexit, для формування кращого майбутнього для населення», - сказав Джонсон вчора.

Інші гравці «саги про Brexit» також вирішили відзначити цей момент.

Група «Найкраще для Великої Британії», яка проводила кампанію за другий референдум щодо Brexit і зараз підтримує «найближчі можливі майбутні відносини» з ЄС, планує провести акцію «повідомлення надії» для людей, які проголосували за членство в ЄС або зараз шкодують про Brexit.

Але найбільш гостро річниця референдуму про Brexit буде відчуватися в Північній Ірландії. Там юніоністи продовжують активно виступати проти протоколу Північної Ірландії, торговельних домовленостей після Brexit, які залишили регіон у розриві між британським ринком та ринком ЄС.

«Відставка» лідера Демократичної юніоністської партії (DUP), яка виступає проти протоколу, Едвіна Путс збільшує шанси на позачергові вибори в Північній Ірландії вже цієї осені, замість запланованої дати у травні 2022 року.

Джеффрі Дональдсон, «ветеран» DUP, який може бути призначений новим лідером партії, пообіцяв виступати проти «торговельних перевірок» після Brexit між Великою Британією та Північною Ірландією.

Міністр закордонних справ Ірландії Саймон Ковені попередив, що будь-які дострокові вибори можуть стати фактично «референдумом» щодо протоколу Північної Ірландії. Він побоюється, що виборча кампанія в Північній Ірландії після напруженого сезону протестів, лише створить нову нестабільність.

«Ідея про те, що ми проводимо вибори в середині всього цього, означає, що виборчий процес буде базуватися на поляризації, а не зосередженні уваги на зміні політики для вирішення проблем у Північній Ірландії», - сказав Ковені минулого тижня.

DUP та інші юніоністські партії пообіцяли відмовитись від протоколу якомога раніше. Юніоністи прагнуть отримати достатню кількість місць у парламенті, щоб відкликати підтримку Асамблеєю Північної Ірландії домовленостей після Брекзиту шляхом голосування. Однак Шінн Фейн із Республіканської партії, яка підтримує протокол Північної Ірландії як необхідне вирішення прикордонних питань, створених Брекзитом, також має відносно велику підтримку.

Професор соціології з університету в Белфасті Кеті Хейворд вважає, що на виборах жителі Північної Ірландії, швидше за все, оберуть кандидата, який підтримує їхні погляди на протокол. Це підтверджує опитування, яке вона провела в березні разом із колегою Девідом Фіннемором.

«Усі в Північній Ірландії - незалежно від того, підтримують вони Брекзит чи ні, юніоністи вони чи націоналісти - вважають, що Brexit приніс для них потужні наслідки. Крім того, юніоністи не просто думають, що британський уряд їх зрадив прийняттям протоколу, а й вважають, що націоналісти виграли від цього», - сказала вона.

Попри те, що деякі представники юніоністів розглядають голосування як можливість позбутися протоколу, насправді воно торкнеться лише кількох пунктів домовленостей. Якщо Асамблея відкличе свою згоду на частину протоколу, ЄС та уряд Великої Британії матимуть два роки на переговори про нові торговельні угоди - все це схоже на повторення історії.

«Ми, по суті, повернемося до складної проблеми, яку спричинили переговори про Brexit», - вважає Хейворд.

Нагадаємо, у квітні Європарламент затвердив угоду щодо Brexit. Слідом за ним це зробив і Європейський союз. Ця угода встановлює правила майбутніх відносин після виходу Британії з ЄС. 

Північна Ірландія входить до складу Великої Британії як автономний регіон, і вийшла з Євросоюзу разом з усією країною. Водночас Республіка Ірландія залишається членом ЄС. Питання функціонування кордону між ними було одним із найпроблемніших під час переговорів Лондона і Брюсселя.

Наприкінці березня високопоставлені представники уряду, бізнесу та громадянського суспільства Великої Британії, ЄС, США та Канади взяли участь у конференції, присвяченій відносинам Британії і ЄС після Brexit.

Для уряду британського прем'єра Бориса Джонсона відносини з ЄС не є пріоритетом. Він хоче зосередитися на інших частинах світу, США й Індо-Тихоокеанському регіоні. Інший його пріоритет - внутрішній, відновлення економіки після пандемії коронавірусу. Однак успіх «глобальної Британії» істотно залежатиме від більш продуктивних відносин з ЄС.

Поділитися
Дивіться спецтему: Brexit
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі