Британський прем'єр проведе переговори з лідерами країн ЄС щодо оборонної співпраці — FT

Поділитися
Британський прем'єр проведе переговори з лідерами країн ЄС щодо оборонної співпраці — FT © EPA/ FABIO FRUSTACI
Сторони намагаються “перезавантажити” відносини.

Прем'єр-міністр Британії Кір Стармер у четвер, 12 грудня, прийме запрошення провести переговори про оборонну співпрацю Лондона з ЄС — це буде перша подібна зустріч між британським прем'єром і 27 лідерами країн Євросоюзу після Brexit, повідомляє FT.

Новий президент Євроради Антоніу Кошта передасть символічне запрошення Стармеру під час зустрічі на Даунінг-стріт.

Зустріч Кошти зі Стармером відбудеться всього через 12 днів після вступу нового глави Євроради на посаду, це свідчить про те, що колишній прем'єр Португалії хоче надати пріоритет відносинам ЄС із Британією.

У четвер вони обговорять запрошення Стармеру відвідати вечерю з лідерами ЄС 3 лютого на неформальній зустрічі в Бельгії, присвяченій питанням безпеки.

“Прем'єр-міністр прийме запрошення”, - сказав один британський чиновник.

Стармер стане першим прем'єром Британії, який зустрінеться з 27-ма лідерами країн ЄС після виходу Лондона з Союзу в 2020 році, хоча він вже відвідував зустрічі ширшого європейського політичного співтовариства, як і його попередники-консерватори Ліз Трасс і Ріші Сунак.

Кошта і Стармер також обговорять дати саміту ЄС-Велика Британія, який має відбутися в першій половині 2025 року і стане центром спроб “перезавантаження” відносин двох сторін після Brexit.

Водночас офіційні особи в Брюсселі підкреслюють, що поки ще занадто рано починати детальні переговори про перезавантаження відносин. 

Очікується, що Кошта проведе неформальну дискусію про політичні події, в тому числі на Близькому Сході, сказав один із чиновників ЄС.

“Варто зазначити, що в нинішньому геополітичному контексті це буде момент, аби зосередитися на тому, що ЄС і Британія мають спільну позицію з багатьох питань, таких як Україна”, - зазначив співрозмовник видання.

Зустріч відбудеться на тлі дедалі більшого занепокоєння серед проєвропейського крила керівної в Британії Лейбористської партії щодо рівня амбіцій “перезавантаження” відносин між ЄС та Лондоном, зокрема, щодо покращення торговельних зв'язків та угоди щодо “мобільності” молоді.

Очікується, що Стармер підпише нову угоду про партнерство з ЄС у сфері безпеки на початку нового року. Але він був особливо обережним щодо елементів перезавантаження, пов'язаних із торгівлею та мобільністю. ЄС також обережний у підході до перезавантаження.

Тим часом виборці у Британії та основних країнах Союзу більш відкриті до зміцнення зв'язків між двома сторонами, ніж самі політики, особливо на тлі перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США, згідно з новим опитуванням.

Близько 55% британців підтримали б тісніші відносини з ЄС, порівняно з 10%, які хотіли б, щоб сторони залишалися віддаленими, показало свіже опитування Європейської ради з міжнародних відносин.

Серед основних країн ЄС також спостерігається широка підтримка зближення Союзу і Британії: понад 40% німців, поляків, іспанців та італійців виступають за тісніші зв'язки. Французькі респонденти висловилися більш стримано, лише 34% — “за”.

Опитування YouGov та Datapraxis, у якому взяли участь 9 278 респондентів з шести країн, також показало, що британці віддають перевагу відносинам з Брюсселем, а не з Вашингтоном на тлі повернення Трампа до Білого дому.

Британія вийшла з Євросоюзу на початку 2020 року, уклавши торговельну угоду та угоду про права громадян з обох сторін. Але досі залишається низка розбіжностей щодо імплементації цих угод, а також суперечки навколо торгівлі сільськогосподарською продукцією та прав на риболовлю, серед інших проблемних питань.

Рішення Британії про вихід з ЄС стало наслідком референдуму, проведеного в 2016 році, коли лівоцентристська Лейбористська партія Стармера перебувала в опозиції. Стармер не підтримував Brexit, але пообіцяв поважати результат.

Наразі ЄС та Лондон намагаються перезавантажити зв'язки

 

Поділитися
Дивіться спецтему: Brexit
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі