Brexit не спричинив катастрофу, але приніс багато проблем для Британії — FT

Поділитися
Реальний вплив Brexit буде довгостроковим.

Референдум про Brexit 2016 року став ключовим передвісником нового майбутнього Британії.  За час нової ери Brexit пророцтва про неминучу катастрофу не здійснилися. Проблеми на кордоні вдалося частково вирішити, ліки не зникнули з британських аптек, а британські банкіри не почали масово втікати до країн ЄС, однак це не означає, що Британія змогла уникнути негативних наслідків, пише Financial Times.

Brexit приніс чимало зривів. Майже третина британських компаній, які торгують з ЄС, почали занепадати і втрачати доходи; 17 відсотків, які раніше мали справу з блоком, розірвали співпрацю з ЄС, тимчасово або назавжди. Підприємства зіштовхнулися з витратами, пов’язаними з переглядом операцій та ланцюгами поставок.

Пандемія, яка придушила діловий сектор, замаскувала потрясіння. Але економіка, що починає поступово відновлюватися після локдаунів, покаже, як прагнення Британії до суверенітету пожертвувало доступом до європейського ринку.

Більше того, реальний вплив Brexit буде довгостроковим. Перші дані підтверджують погляди економістів: встановлення бар’єрів із найближчим і найбільшим ринком зашкодить економічному зростанню Британії.

Попри те, що бізнес пристосовується, реальність вказує на невблаганне економічне роз'єднання. Посилення напруги в торгівлі з ЄС та витрати на перехід на більш віддалені ринки, що не входять до ЄС, змушують багато невеликих компаній «фінансово страждати». Загалом підприємства виграють від економії, але це знижує зростання продуктивності.

Сфера фінансових послуг зазнала менше втрат, ніж очікувалося. Але британська фінансова сфера теж віддаляється від ЄС, більше не наполягаючи на угоді про еквівалентність, значною мірою тому, що ЄС навряд чи підтримає таку угоду.

Відновлений суверенітет Великої Британії не компенсує цих втрат. Торговельні угоди Британії після виходу з ЄС із такими країнами, як Австралія, забезпечують лише незначний економічний стимул. Надії на угоду з США, яка могла б закріпити низку переваг, відступили. Заклик головного секретаря казни Ріші Сунака торгувати більше з Китаєм зіштовхнулося з негативним ставленням до Пекіна з боку ключових союзників, таких як США. Крім того, правила функціонування ринку, встановлені Китаєм, можуть бути менш приємними, ніж правила ЄС.

Досягнення справжнього успіху для Великої Британії після Brexit набагато більше залежатиме від рівня та досвіду розробки економічної політики. Потрібно знайти шляхи підвищення продуктивності та інновацій, а також перезавантажити освіту, щоб забезпечити працівників необхідними навичками.

Британії потрібне поступове примирення з ЄС. «Завершення Brexit» призвело не до всестороннього перезавантаження, а викликало подальшу напруженість, перш за все навколо протоколу Північної Ірландії. Вирішення цієї проблеми буде неможливим без компромісів з обох боків.

Примирення означатиме зменшення напруги в торгівлі ЄС шляхом подальших угод щодо доступу до ринку, гарантуючи, що економічне роз'єднання не буде постійним станом. Уряд британського прем’єр-міністра Бориса Джонсона, який активно підтримує Брекзит, не готовий йти на такі кроки. Можливо, майбутній уряд Британії перегляне ці погляди, резюмує видання.

Минуло вже п'ять років після проведення референдуму щодо членства Великої Британії в ЄС, який «електрифікував» британську політику, але Brexit все ще не видно кінця. П’ята річниця голосування за вихід з Європейського Союзу прийшла на тлі перспективи дострокових виборів у Північній Ірландії, які можуть стати міні-опитуванням щодо торговельних домовленостей після Brexit.

Поділитися
Дивіться спецтему: Brexit
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі