Британія та ЄС зіштовхнулися у новій дипломатичній суперечці. Нещодавнє опитування показало, що 74% британських торговельних компаній постраждали від затримок у співпраці з ринками ЄС. Попри торговельну угоду, сторони все ще не можуть налагодити бізнес-відносини після Brexit, пише газета The Guardian.
Brexit та порушення світової торгівлі внаслідок пандемії змушують британський бізнес "хвилюватися". Три чверті британських виробників намагаються впоратися із затримками з імпортом товарів до ЄС та за його межі на тлі постійних зривів, спричинених Brexit і пандемією COVID-19.
Через два місяці після виходу Великої Британії з ЄС та після прийняття торговельних домовленостей, узгоджених урядом британського прем’єра Бориса Джонсона, дослідження організації Make UK показало, що 74% опитаних компаній, (всього було опитано 200 провідних промислових фірм Британії) зіштовхнулися із перешкодами на шляху імпорту та експорту товарів до ЄС.
Зіштовхнувшись із посиленням бюрократичної тяганини після Brexit, постійними перевірками та глобальним порушенням торгівлі на тлі пандемії, більше половини компаній заявили, що страждають від зростання витрат. Більше третини повідомили, що втрачають доходи.
Крім того, останнім часом британський уряд і так зіштовхнувся із тиском вирішення труднощів щодо падіння економіки в той час, коли бізнес бореться із пандемічною кризою.
Уряд наполягає на тому, що обсяги вантажних перевезень між Великою Британією та ЄС зараз "повернулись до своїх нормальних рівнів", і "загальних збоїв у портах немає". Міністри надали 20 мільйонів фунтів стерлінгів, щоб допомогти малому бізнесу адаптуватися до нових торговельних відносин.
"Ми забезпечимо бізнесу отримання необхідної підтримки для ефективної торгівлі з Європою та використання нових можливостей", - сказав речник британського уряду.
Однак керівники підприємств заявили, що торговельна діяльність зіштовхнулася із серйозними навантаженнями і, можливо, ситуація погіршиться ще й унаслідок вступу в силу подальших прикордонних перевірок.
Виконавчий директор британської компанії Russel Finex Рей Сінгх заявив, що його фірма все ще відчуває затримки з експортом до ЄС.
«Зрештою нам вдається перевезти товар, але це займає набагато більше часу. Все відбувається не так плавно, як було раніше. Існують додаткові перевірки та оформлення документів, і схоже, що через кілька місяців тяганина лише зростатиме. Це створило багато додаткової бюрократії, якої раніше просто не було», - сказав Сінгх.
Засновниця компанії Dashel Кетрін Бедфорд каже, що «постійні перебої» вбивають її бізнес.
"Завдяки Brexit багато компаній починають втрачати прибутки. Ми не можемо передбачити терміни доставки, оскільки товари зберігаються на французькій митниці, нашій точці в’їзду в Європу. Існують величезні затримки, і товари часто повертаються назад", - сказала вона.
Дані з Німеччини цього тижня показали, що імпорт з Великої Британії в січні цього року, порівняно із січнем минулого року, на тлі перебоїв унаслідок Brexit скоротився більш ніж на 56% - до 1,6 мільярда євро. Офіційні показники стану торгівлі у Великій Британії мають бути опубліковані у п'ятницю.
Міністр зовнішньої торгівлі Британії Ліз Трасс наполягає на розширенні торговельних можливостей за межами ЄС, і наступного тижня, як очікується, уряд встановить британські торговельні пріоритети після Brexit в рамках огляду зовнішньої політики. Однак організація Make UK заявила, що міністрам терміново потрібно "повернутися за стіл переговорів" із лідерами ЄС, щоб вирішити всі наявні проблеми.
На ЄС припадає майже половина імпорту та експорту Великої Британії. Торговельні угоди за межами ЄС, швидше за все, не компенсують впливу Brexit на економіку країни.
“Уряд повинен згладити труднощі в портах Великої Британії, щоб можна було легко переправляти вантажі. Ми раді, що влада вже працює над підготовкою митниці та наданням більшої допомоги з оформленням необхідних документів, але це потрібно робити швидше", – каже виконавчий директор Make UK Стівен Піпсон.
У грудні ЄС і Британія погодили умови торговельної угоди.
ZN.UA розібралося з умовами угоди і з тим, що буде з безвізовим режимом і умовами роботи в ЄС і Британії після Brexit.
Як відіб'ється Brexit на житті громадян Сполученого Королівства, читайте в матеріалі Олексія Коваля "Британці готуються до гіршого".