Через два місяці після того, як Британія вийшла з єдиного ринку та митного союзу блоку на користь угоди про торгівлю та співробітництво з ЄС, британський уряд вислуховує скарги, починаючи від продавців морепродуктів та експортерів свинини, закінчуючи представниками індустрії моди та музикантами. Крім того, в ЄС заявляли, що Британія не виконує певні умови Brexit. Деякі із проблем можуть здаватися «надуманими», але більшість із них стали наслідком рішення британського прем’єр-міністра Бориса Джонсона встановити пріоритет державного суверенітету над доступом до ринку, пише журнал The Economist.
Найбільшою політичною проблемою є так званий Північноірландський протокол, згідно з яким Північна Ірландія залишається в єдиному товарному ринку та митному союзі ЄС. Британський уряд обрав цей шлях як альтернативу створенню жорсткого кордону з Ірландією, і неодноразово заперечував, що угода передбачає прикордонний контроль між островом та Великою Британією. Але суперечки були неминучими; і тепер, коли вони розпочалися із повною силою, перешкоджаючи торгівлі, Демократична юніоністська партія та деякі представники Торі вимагають від Джонсона повністю скасувати протокол. Ймовірно, він цього робити не буде, але це питання гратиме важливу роль на виборах наступного року до Асамблеї Північної Ірландії.
Торгівля через канал страждає ще більше. Британські торговельні палати повідомляють, що майже половина експортерів товарів до ЄС зіштовхнулися з перешкодами. Попри те, що торговельна угода Британії та ЄС обіцяє нульові тарифи та квоти, вона регулюється вимогами правил перевірки походження, аби забезпечити, щоб товари, які експортуються, перед цим не імпортувались із ЄС. Так звана «перевірка походження» товарів зачепила фактично усі підприємства, починаючи від супермаркетів та продавців продуктів для домашніх тварин, закінчуючи дизайнерами одягу. Суворі санітарні правила так само перешкоджають експорту молюсків та багатьох видів сільськогосподарської продукції. Професор політики з Університету Рутгерса Даніель Келемен збирає приклади торгових бар'єрів Brexit, і до цього тижня він зафіксував майже 200 таких випадків.
Сфера послуг також не в найкращому стані, головним чином тому, що торговельна угода цю сферу фактично ігнорує. Лондонське Сіті сподівається зберегти бізнес по всій Європі шляхом надання нормативної рівнозначності. Однак Амстердам може позбавити Лондон статусу найбільшого ринку акцій континенту. Музиканти, актори, модельєри та компанії, що займаються професійним обслуговуванням, страждають від тяганини та обмежень на поїздки. Попереднє рішення прийняти відповідність британських стандартів захисту даних - це рідкісний промінь надії.
Шанси зменшити ці бар'єри невеликі. Консультант компанії Eurasia Group Муджтаба Рахман каже, що ситуація з «торговельними бар’єрами» може покращитися, але по-справжньому суттєві дії вимагатимуть від Джонсона перетину власних встановлених червоних ліній суверенітету. Підвищення на посаду міністра, який відповідає за відносини з ЄС, Девіда Фроста, прихильника «жорстких переговорів», свідчить про подальшу відсутність легких компромісів. До того ж, значним чином на ситуацію впливає і вакцинна дипломатія.
Оцінка реальних наслідків Брекзиту може зайняти деякий час. Том Семпсон з Лондонської школи економіки зазначає, що перші дані щодо торгівлі товарами за січень будуть відомі в середині березня. Він вважає, що його прогноз, який вказує на падіння британського експорту до ЄС протягом 36 років на 36% та доходів на душу населення на 6%, може здійснитися, зважаючи ще й на руйнівний економічний вплив COVID-19. Звісно, якусь частину шкоди можна буде компенсувати за допомогою торговельних угод з третіми країнами або вирішенням розбіжностей у регулюванні, але це не суттєво змінить ситуацію.
Крім того, британський уряд не хоче проводити оцінку торговельної угоди з ЄС, адже вона, швидше за все, покаже негативні результати. Міністр закордонних справ Британії Домінік Рааб каже, що вигоди від Brexit можуть з’являтися повільно, але вони будуть. Однак варто згадати випадок із Швейцарією, яка після референдуму відмовилася від єдиного ринку в 1992 році. Протягом наступного десятиліття швейцарська економіка зростала повільніше, ніж економіка будь-якого члена ЄС.
Проте досвід Швейцарії також може запропонувати прихильникам Brexit заспокоєння. Три десятиліття невимушених переговорів з Брюсселем не переконали Швейцарію змінити свою думку. Справді, підтримка вступу країни до ЄС суттєво впала серед жителів Швейцарії, і жодна тамтешня політична партія не підтримує цю ідею. Частина британців, які сподіваються використати торговельну угоду як основу для більш тісних відносин із ЄС або навіть відродити ідею членства в блоці, ймовірно, можуть бути розчаровані, резюмує видання.
У грудні ЄС і Британія погодили умови торговельної угоди. До 28 лютого воно застосовуватиметься в тимчасовому режимі. До кінця перехідного режиму угоду має схвалити Європарламент.
ZN.UA розібралося з умовами угоди і з тим, що буде з безвізовим режимом і умовами роботи в ЄС і Британії після Brexit.
Як відіб'ється Brexit на житті громадян Сполученого Королівства, читайте в матеріалі Олексія Коваля "Британці готуються до гіршого".