Британці у 2016 році проголосували за вихід з ЄС, але при цьому вони не хотіли повної втрати зв’язку з Європою. Коли нинішній британський прем’єр-міністр Борис Джонсон переміг на виборах у 2019 році, він, як очікувалося, повинен був укласти нові домовленості з найбільшим торговельним партнером країни, не дозволяючи душити експортерів тяганиною та руйнівними додатковими витратами, але зараз Британія починає відчувати реальні наслідки Brexit, пише The Guardian.
Коли 31 січня минулого року Джонсон та його прихильники заявили, що нарешті "домоглися Brexit", вони не сказали, що укладена ними угода з ЄС має багато невирішених проблем, зокрема питання кордонів Північної Ірландії.
З кожним днем похмурі наслідки виходу з ЄС стають все більш очевидними для Британії. Джонсон наразі нічого не говорив щодо тривожних цифр, які свідчать про те, що британський експорт товарів до ЄС у січні скоротився на 40,7%. Причиною скорочення в основному стала нова бюрократія та торговельні зриви після Brexit. Це втрата 5,6 мільярда фунтів саме тоді, коли британська економіка не може собі цього дозволити. Особливо сильно постраждав експорт продуктів харчування, який упав на 63,6%. Виробники риби та молюсків, яких Джонсон особисто пообіцяв захищати, побачили, що їхній експорт скоротився на 83%.
Взаємні перевірки імпорту та контроль з боку Великої Британії залишатимуться відсутніми до наступного року, підтверджує зараз Даунінг-стріт. Британський уряд наразі не зміг встановити необхідну прикордонну інфраструктуру та комп'ютерні системи. На практиці це означає, що експортери ЄС до Великої Британії отримують більше можливостей, тоді як британський бізнес страждає від бюрократичної шкоди.
Коли на початку минулого місяця британська газета The Guardian вперше повідомила про опитування Асоціації автомобільних вантажних перевезень, яке свідчило про значне падіння експорту, уряд країни ніяк на це не відреагував.
Загальна економічна шкода для Британії пов’язана не так із пандемією коронавірусу, як із непродуманими наслідками Брекзит. Це результат не до кінця продуманої угоди про вихід з блоку. ЄС захищає власні інтереси, що цілком закономірно. Однак, проблема в тому, що британський уряд не може повністю захистити Велику Британію. Крім того, все ризикує лише погіршитися після того, як у дію вступлять додаткові правила експорту ЄС.
Паралельна дискусія щодо торговельних домовленостей Північної Ірландії також є небезпечною. Угода Джонсона не може забезпечити безконфліктну двосторонню торгівлю.
Однак Борис Джонсон не визнає негативного впливу виходу з ЄС. При цьому він намагається порушити легальні цільові орієнтири, односторонньо призупинивши перевірку товарів, ввезених з Великої Британії, що може стати грубим порушенням угоди.
Зрозуміло, що ЄС також не зовсім задоволений поведінкою Британії. Зараз відносини між сторонами ризикують суттєво погіршитися, коли суперечка переходить до суду. Це питання довіри. Конфронтація з ЄС негативно впливає на майбутнє міжнародного становища Великої Британії, резюмує видання.
У грудні ЄС і Британія погодили умови торговельної угоди.
ZN.UA розібралося з умовами угоди і з тим, що буде з безвізовим режимом і умовами роботи в ЄС і Британії після Brexit.
Як відіб'ється Brexit на житті громадян Сполученого Королівства, читайте в матеріалі Олексія Коваля "Британці готуються до гіршого".