Успіх Британії на міжнародній арені залежить від відносин із ЄС — The Guardian

Поділитися
Щоб країна процвітала після Brexit, британський уряд повинен зосередитися на нормалізації відносин із партнерами.

Минулого тижня високопоставлені представники уряду, бізнесу та громадянського суспільства Великої Британії, ЄС, США та Канади взяли участь у конференції, присвяченій відносинам Британії та ЄС після Brexit. Метою обговорень було сформулювати кроки, які змогли б налагодити відносини між сторонами. Невдалі наслідки торговельної угоди після Brexit показують, наскільки складним може бути цей процес, пише британська газета The Guardian.

Однак наразі для уряду британського прем’єра Бориса Джонсона відносини з ЄС, здається, не є пріоритетом. Він хоче зосередитись на інших частинах світу, не в останню чергу на США та Індо-Тихоокеанському регіоні. Інший його пріоритет - внутрішній, відновлення економіки після пандемії.

Однак, успіх «глобальної Британії» значною мірою залежить від більш продуктивних відносин із ЄС. Найбільш очевидним прикладом є бажання уряду Великої Британії відновити відносини із США. Однак, новий американський президент Джо Байден вважає, що Велика Британія повинна дотримуватися підписаних нею договорів, зокрема, це стосується Белфастської угоди з Північною Ірландією.

Британія також зацікавлена ​​у співпраці з ЄС для щодо питання зміни клімату. Політичний успіх кліматичної конференції Cop26 у Глазго в листопаді може стати великим кроком на шляху до реалізації ідеї Джонсона про «глобальну Британію». Однак досягнути цього можна лише завдяки партнерству з ЄС.

Інший приклад - намір Великої Британії наздогнати США та Китай у розвитку штучного інтелекту. Попри те, що в Оксфордському університеті є одна з найсильніших кафедр інформатики у світі, його здатність конкурувати з іншими установами, такими як Стенфорд, може бути покращена за допомогою програми обміну студентами та візового режиму з ЄС. Це дало б змогу британському уряду залучати та утримувати молоді таланти.

У кожному випадку перспективи Британії на міжнародній арені могли б покращуватися завдяки співпраці з ЄС. Це, в свою чергу, залежить від реалізації протоколу щодо Північної Ірландії.

Британський уряд повинен продемонструвати свою вірність протоколу, і припинити спекуляції. Це вимагає від головного переговорника з боку Британії Девіда Фроста співпрацювати з колегою з боку ЄС Марошем Шефчовичем. Односторонні рішення не приведуть ні до чого, окрім шкоди довірі та співпраці.

Також потрібен прагматизм з боку ЄС. Найкращим рішенням проблем на кордоні Великої Британії та Північної Ірландії є угода про встановлення чітких вимог до перевірки тих чи інших товарів. Проте уряд Великої Британії навряд чи погодиться на такий договір, оскільки це може загрожувати здатності країни укладати торговельні угоди із США.

Тож потрібно шукати інші компроміси. Для початку, уряд Британії міг би надати митні дані, про які просить ЄС. Це показало б відсутність великих торговельних потоків з Великої Британії в Північну Ірландію, які потім виходять на широкий єдиний ринок. Необхідно полегшити обсяг та частоту перевірок, а також зменшити торговельні затримки на кордоні. Якщо питання протоколу щодо Північної Ірландії почне вирішуватися, це створить передумови для покращення інших аспектів відносин Британії та ЄС.

Швидше за все, «розбіжність» у регуляторних актах буде продовжувати зростати, оскільки норми та правила ЄС змінюються, і Велика Британія не планує наслідувати приклад блоку. Врешті-решт, британський уряд не взяв на себе зобов'язання дотримуватись усіх норм ЄС у постійному режимі угоди про торгівлю та співпрацю, підписаній у грудні минулого року.

За цих обставин ЄС все ще міг би спробувати запровадити "баланс" тарифів, якби вважав, що Велика Британія отримує конкурентну перевагу. Але якщо інші частини відносин працюють добре, ЄС, швидше за все, буде розсудливим.

З плином часу сторони могли б розглянути інші вдосконалення, які принесли б користь обом. Зокрема, було б непогано узгодити домовленості про мобільність робочої сили, взаємне визнання кваліфікації або посилення регуляторного співробітництва, що дасть можливість розширити транскордонну торгівлю фінансовими послугами.

Обидві сторони повинні деполітизувати свої відносини та зосередитись на технічних моментах, які допоможуть їм співпрацювати, однак це може бути непросто. Глобальний успіх Великої Британії значною мірою залежить від дружніх стосунків із сусідами. Сторони повинні знайти конструктивний спосіб співіснування, навіть якщо їхні пріоритети відрізняються, резюмує видання.

У грудні ЄС і Британія погодили умови торговельної угоди.

ZN.UA розібралося з умовами угоди і з тим, що буде з безвізовим режимом і умовами роботи в ЄС і Британії після Brexit.

Як відіб'ється Brexit на житті громадян Сполученого Королівства, читайте в матеріалі Олексія Коваля "Британці готуються до гіршого".

Поділитися
Дивіться спецтему: Brexit
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі