Вакцина AstraZeneca: яким препаратом робити бустерне щеплення

Доповнено
Поділитися
Вакцина AstraZeneca: яким препаратом робити бустерне щеплення © Anadolu Agency
Це перша вакцина проти коронавірусу, яку зареєстрували в Україні

Міністерство охорони здоров’я України ще у лютому минулого року зареєструвало для екстреного використання вакцину від коронавірусу Oxford/AstraZeneca, що виробляється в Індії під назвою Covishield. 20 квітня 2021 року зареєстрували цю вакцину шведсько-британської розробки, яка виготовлена на південнокорейському майданчикуSKBio.

МОЗ України вже завив, що вакцина Covishield та SKBio є ідентичними за складом та технологіями виготовлення. Саме тому, якщо ви отримали першу дозу AstraZeneca/Covishield, то друге щеплення можна зробити вакциною AstraZeneca-SKBio.

6 січня 2022 року МОЗ України дозволив бустерні щеплення. Так, при вакцинації двома дозами цього препарату, бустерну дозу, згідно з рекомендаціями, треба зробити вакциною Pfizer-BioNTech або іншою мРНК вакциною Spikevax від Moderna.

Зазначимо, що згідно з рекомендаціями МОЗ, бустерне щеплення вакциною AstraZeneca не роблять.

Однак близько 40% українців відмовляються отримати щеплення через страх перед побічними ефектами. Також у світі надходять повідомлення про інформаційні атаки проти вакцин, вироблених на Заході. Тому ZN.UA пропонує ознайомитися з інформацією про західні вакцини  виключно на основі даних Всесвітньої організації охорони здоров'я, Управління США з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів, Європейського агентства лікарських засобів, а також британського Агентства з регулювання лікарських засобів і медичних виробів й виробників вакцин.

AstraZeneca-Оксофордський університет

Експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я рекомендували використовувати вакцину AstraZeneca та Оксфордського університету (повна назва вакцини - COVID-19 Vaccine AstraZeneca) всім дорослим старше 18 років. Згідно з рекомендаціями Стратегічною консультативної групи експертів (SAGE), опублікованими на сайті ВООЗ, вакцину слід вводити у дві дози з інтервалом у 8-12 тижнів між дозами. Аналогічну рекомендацію видали Європейське агентство лікарських засобів, а також британське Агентство з регулювання лікарських засобів і медичних виробів.

Чому вакцину AstraZeneca рекомендували для профілактики ковіду?

Вакцина проти COVID-19 від AstraZeneca забезпечує хороший рівень захисту від COVID-19, що є крайньою потребою у нинішній пандемії. Основні випробування показали, що вакцина має близько 60% ефективності. Більшість побічних ефектів проявляються в легкій і помірного ступеня тяжкості та зникають протягом декількох днів.

Тому регулятори вирішили, що переваги вакцини AstraZeneca більші за ризики, і її можна рекомендувати для вирішення в ЄС.

Як працює вакцина?

Ця вакцина стимулює природні захисні сили організму (імунну систему) і змушує організм виробляти власний захист (антитіла) від вірусу. Жоден з інгредієнтів цієї вакцини не може викликати ковід.

Як застосовується вакцина?

Фармацевтична форма цього препарату є рішенням для ін'єкцій, а шлях введення - внутрішньом'язова ін'єкція в верхню частину плеча - дельтоподібний м'яз. Людині потрібно ввести дві дози вакцини, кожна по 0,5 мл. Другу ін'єкцію можна зробити через 4-12 тижнів після першого щеплення, кажуть в британському уряді.

Третя доза вакцини рекомендована людям з помірно ослабленим імунітетом та імунодефіцитом, які мають хронічні захворювання або нещодавно перенесли операцію.  Наприклад: пацієнтам з ВІЛ/СНІД; хворим на рак; пацієнтам після трансплантації органів; хворим, які приймають імуносупресори; пацієнтам зі спадковими захворюваннями та іншим. У таких людей звичайна вакцинація однією/двома дозами не дає потрібної імунної реакції і не забезпечує надійний захист від ковіду.

Люди з ослабленою імунною системою, які отримали щеплення вакцинами Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Covishield, Johnson & Johnson, Sinopharm і Sinovac, мають отримати ще одну дозу, повідомили в Стратегічній консультативній групі експертів з імунізації ВООЗ.

Які переваги показала вакцина при дослідженнях?

Вакцину AstraZeneca дали приблизно 24 тисячам осіб у віці 18 років і старше в ході чотирьох клінічних випробувань в Великій Британії, Бразилії та Південній Африці. Згідно з попереднім аналізом, в осіб, які отримали вакцину, рівень захворюваності на ковід знизився. Ці результати спостерігалися через два тижні або більше після приймання другої дози в учасників дослідження, у яких не було ознак попередньої інфекції SARS-CoV-2.

Аналогічна перевага спостерігалася в учасників, у яких було одне або кілька інших захворювань, що підвищують ризик важкої форми ковіду, таких, як ожиріння, серцево-судинні захворювання, респіраторні захворювання або діабет.

Можливі побічні ефекти вакцини від AstraZeneca

Найбільш поширеними побічними ефектами вакцини AstraZeneca та Оксфордського університету (проявляється у понад 1 з 10 осіб) були: біль, тепло, почервоніння, свербіж, набряк або синці в місці ін'єкції, загальне самопочуття, втома, озноб або гарячка, головний біль, нудота, біль в суглобах або м'язовий біль.

У клінічних дослідженнях більшість побічних ефектів були легкого або помірного характеру і припинялися протягом кількох днів, а деякі все ще присутні через тиждень після вакцинації.

Блювота і діарея зафіксовані у менш ніж у 1 з 10 осіб. Зниження апетиту, запаморочення, пітливість, болі в животі та висип відбулися менш ніж у 1 зі 100 осіб.

Британський уряд каже, що ця вакцина довела свою ефективність в профілактиці ковіду. Крім того, вважається, що побічні ефекти, які спостерігаються при використанні цього продукту, аналогічні ефектам, що спостерігаються при використанні інших вакцин. Тому британський регулятор прийшов до висновку, що переваги перевищують ризики, і рекомендувала санкціонувати тимчасову поставку цього препарату на період пандемії ковіду.

Всі побічні ефекти, про які повідомляють пацієнти або медики, постійно відстежуються. Будь-які нові виявлені сигнали безпеки будуть переглядатися і, при необхідності, будуть прийматися відповідні регулятивні заходи.

Безпека та ефективність вакцини будуть як і раніше контролюватися, оскільки вона використовується на всій території ЄС, через систему фармакодіганії ЄС і додаткові дослідження, проведені компанією і європейською владою.

Регулятор ЄС не виявив зв'язку цієї вакцини з синдромом Гієна-Барре (СГБ), але вважає за потрібне попереджати про СГБ. Це аутоімунне захворювання, що викликає запалення нервових закінчень, призводить до м'язової слабкості і оніміння. Після Європейське агентство лікарських засобів все ж додало синдром Гієна-Барре до списку рідкісних побічних ефектів цього препарату.

Після недавно проведених досліджень Національна служба охорони здоров'я (NHS) Англії - одна з чотирьох систем Національної служби охорони здоров'я у Великої Британії - повідомила, що дві дози вакцини AstraZeneca захищають від штаму "дельта" на 92%.

Вчені з Оксфордського університету у новому дослідженні перевірили зразки крові людей через 28 днів після введення другої дози вакцини Oxford-AstraZeneca або Pfizer-BioNTech. Коли штам "омікрон" додали до проб, вчені відзначили "істотне зниження" нейтралізувальних антитіл, які борються з Covid-19, в порівнянні з імунними реакціями, що спостерігалися проти більш ранніх штамів. У науковій статті наголошується, що деякі зразки "загалом не змогли нейтралізувати [вірус]".

Дві дози вакцин Oxford-AstraZeneca або Pfizer-BioNTech Covid-19 значно менш ефективні у боротьбі зі штамом "омікрон" у порівнянні з попередніми штамами коронавірусу, виявили вчені. Проте дослідники з оптимізмом дивляться, що додаткова вакцинація підвищить імунітет проти нового заразного штаму, який швидко поширюється.

Чи можна вакцинувати перехворілих на ковід людей цією вакциною?

Додаткових побічних ефектів у 345 осіб, які отримали вакцину COVID-19 AstraZeneca в ході випробувань, які раніше мали COVID-19, не було, кажуть у Європейському агентстві лікарських засобів.

Не було достатньо даних з випробувань, щоб точно сказати про те, наскільки добре ця вакцина працює для перехворілих.

Чи може ця вакцина знизити передачу вірусу від однієї людини до іншої?

Вплив вакцинації препаратом від AstraZeneca на поширення вірусу SARS-CoV-2 поки не відомий. Також поки не відомо, скільки вакцинованих людей все ще можуть бути в змозі переносити й поширювати вірус.

Як довго триває захист після вакцинації?

Сьогодні невідомо, як довго триває захист від цієї вакцини. Люди, вакциновані під час клінічних випробувань, будуть продовжувати надавати свої показники протягом одного року, щоб зібрати більше інформації про тривалість захисту.

Чи можна вакцинувати дітей цією вакциною?

Вакцина зараз не рекомендується для щеплень дітей. Європейське агентство лікарських засобів домовилося з компанією про план проведення випробувань за участю дітей на пізнішому етапі.

Чи можна вакцинувати людей з ослабленим імунітетом?

Є обмежені дані про людей з ослабленим імунітетом. Хоча люди з ослабленим імунітетом можуть також не реагувати на вакцину, особливих проблем з безпекою немає. Люди з ослабленим імунітетом все ще можуть бути вакциновані, оскільки для них ковід переставляє вищий ризик.

Чи можна вакцинувати вагітних або годуючих грудьми жінок цією вакциною?

Попередні дослідження не показали будь-яких шкідливих наслідків під час вагітності, проте дані про використання вакцини AstraZeneca під час вагітності дуже обмежені.

Хоча досліджень щодо грудного вигодовування не існує, ніякого ризику від грудного вигодовування не очікується.

Рішення про те, чи слід використовувати вакцину вагітним, має прийматися в тісній консультації з медиками після розгляду переваг та ризиків.

Чи можна робити щеплення людей з алергією?

Люди, які вже знають про свою алергії на один з компонентів вакцини, не повинні щепитися цією вакциною.

Алергічні реакції (гіперчутливість) були помічені вакцинованих. Вакцина AstraZeneca повинна бути введена під пильним медичним наглядом, з відповідним лікуванням у разі алергічних реакцій. Люди, які мають важку алергічну реакцію після першої дози вакцини, не повинні отримувати другу дозу.

Наскільки добре ця вакцина працює для людей різних національностей та статей?

Клінічні випробування включали людей різних національностей та статей. Ефективність була збережена в різних статей й етнічних груп.

Поділитися
Дивіться спецтему: Вакцинація від COVID-19
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі