В Україні триває вакцинація проти коронавірусу SARS-CoV-2, який викликає захворювання COVID-19 препаратами від британсько-шведської компанії AstraZeneca (Covishield та SKBio) та китайської Sinovac (CononaVac), а також американськими вакцинами Pfizer та Moderna.
З початку серпня цією вакциною вирішили щеплювати підлітків - дітей, яким більше ніж 12 років. Проте це робитимуть лише за певними показаннями. У листопаді США та Ізраїль схвалили вакцинацію цим препаратом дітей від 5 до 11 років. Станом на початок жовтня 2021 року, вакцина від Pfizer-BioNTech стала найпопулярнішою в Україні.
Однак близько 40% українців відмовляються отримати щеплення через страх перед побічними ефектами. Також у світі надходять повідомлення про інформаційні атаки проти вакцин, вироблених на Заході. Тому ZN.UA пропонує ознайомитися з інформацією про західні вакцини виключно на основі даних Всесвітньої організації охорони здоров'я, Управління США з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів, Європейського агентства лікарських засобів, а також британського Агентства з регулювання лікарських засобів і медичних виробів й виробників вакцин.
Що таке вакцинація?
Вакцинація є простим, безпечним та ефективним способом захисту людей від шкідливих захворювань, перш ніж вони вступають в контакт з ними. Вакцини використовують природний захист вашого тіла, щоб створити стійкість до конкретних інфекцій та роблять вашу імунну систему сильнішою.
Вакцини тренують вашу імунну систему для створення антитіл, так само як це відбувається, коли вона піддається впливу хвороби. Однак, оскільки вакцини містять тільки вбиті або ослаблені форми мікробів, таких як віруси або бактерії, вони не викликають захворювання й не загрожують ускладненнями, кажуть у Всесвітній організації охорони здоров'я.
Більшість вакцин даються шляхом ін'єкції, але деякі з них даються перорально (через рот) або розпорошуються в ніс.
Як працюють вакцини?
Вакцини знижують ризик захворювання, працюючи з імунітетом вашого організму, щоб вибудувати захист. Коли людина отримує вакцину, її імунна система починає реагувати:
- розпізнає вторгнення мікробів, таких як віруси або бактерії.
- виробляє антитіла. Антитіла є білками, що виробляються природним чином імунною системою для боротьби з хворобами.
- пам'ятає хворобу та як з нею боротися. Якщо людина знову захворіє в майбутньому, її імунна система може швидко знищити хворобу, перш ніж людині стане погано.
Таким чином, вакцина є безпечним та розумним способом отримання імунної відповіді в організмі, не викликаючи хвороби.
Наша імунна система призначена для запам'ятовування хвороб і боротьби з ними. Після впливу однієї або декількох доз вакцини, людина, як правило, залишається захищеною від хвороби протягом багатьох років, десятиліть чи навіть життя. Це те, що робить вакцини настільки ефективними. Замість того щоб лікувати хворобу після її виникнення, вакцини допомагають нам не захворіти зовсім.
У листопаді минулого року фармацевтичний гігант Pfizer та його німецький партнер BioNTech підняли фондовий ринок й надії людей з новиною про те, що їх вакцина ефективна на понад 90%. Після в компанії оголосили, що ефективність розроблюваної вакцини проти COVID-19 на завершальній стадії клінічних випробувань склала 95%. Ціна на їх вакцини становитиме 20 доларів за дозу.
У серпні 2021 року стало відомо, що нова ціна на одну дозу Pfizer склала 19,50 євро, що на 4 євро вище за попередню ціну.
Дослідження, проведене компанією Pfizer, довело, що ефективність їх вакцини проти коронавірусу через шість місяців після другого щеплення знижується. У заяві компанії йдеться про те, що зараз триває робота над третьою дозою препарату. Це має стати гарантією захисту організму від усіх штамів хвороби.
Проте розробники вакцини в результаті досліджень заявили, що дві дози їхньої вакцини проти коронавірусу не забезпечують достатнього захисту від "Омікрону", проте третя доза здатна нейтралізувати новий штам. Водночас у компанії стверджують, що їхній препарат все одно захищає від тяжкого перебігу хвороби.
Вакцина Pfizer-BioNTech
Вакцина від коронавірусної інфекції компаній Pfizer-BioNTech (вона ж Comirnaty, вона ж BNT162b2) - це вакцина, яка може запобігти зараженню COVID-19. Вакцини, схваленої Управлінням США з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) для запобігання COVID-19 не існує.
Вакцина Pfizer-BioNTech вводиться внутрішньом'язово, серією з 2 доз, з інтервалом 3 тижні.
FDA нагадує, що захисні функції вакцини Pfizer-BioNTech можуть діяти не на всіх.
Американське FDA дозволило екстрене застосування вакцини Pfizer BioNTech COVID-19 для профілактики COVID-19 в осіб у віці 16 років і старше, відповідно до Дозволу на екстрене застосування (EUA). Британський уряд каже, що вакцина Pfizer-BioNTech потрібна для активної імунізації осіб у віці 16 років та старше для запобігання COVID-19, викликаної вірусом SARS-CoV-2.
З чого складається вакцина Pfizer-BioNTech?
До складу вакцини Pfizer-BioNTech входять наступні інгредієнти: мРНК, липіди ((4-гидроксибутил) азандііл) біс(гексан-6,1-дііл) біс (2-гексилдеканоат), 2 [(поліетиленгліколь) -2000]-N, N-дитетрадецілацетамід, 1,2-дистеароил-sn-глицеро-3-фосфохолин та холестерин), хлорид калію,
одноосновний фосфат калію, хлорид натрію, дигідрат двоосновного фосфату натрію та сахароза.
Вакцина містить мРНК молекулу з інструкціями з виробництва білка з SARS-CoV-2, вірусу, який викликає COVID-19. Comirnaty не містить сам вірус і не може викликати COVID-19, кажуть в Європейському агентстві лікарських засобів.
Як працює вакцина Pfizer-BioNTech?
Коли людині дають Pfizer-BioNTech, вакцина допомагає тілу природно виробляти антитіла і стимулює імунні клітини для захисту від COVID-19.
Як застосовують вакцину Pfizer-BioNTech?
Фармацевтична форма цих ліків є ін'єкцією. Після розведення сольовим розчином, BNT162b2 дається пацієнту уповноваженим практикуючим внутрішньом'язово в дельтоподібний м'яз. Необхідно отримати дві дози, кожна з яких по 0,3 мл. У Британії кажуть, що інтервал між щепленнями має становити 21 день.
За словами директора BioNTech, свіжі дані показують, що імунна реакція з часом слабшає, і, швидше за все, буде потрібна третя доза вакцини. Дослідження показують, що ефективність вакцини BioNTech-Pfizer знижується через шість місяців з 95% до приблизно 91%. Відповідно потрібна третя доза вакцини, щоб поліпшити захист майже до 100%. Сьогодні другу дозу цієї вакцини роблять через три тижні після першого щеплення, хоча в деяких країнах є і більші інтервали. У BioNTech пропонують вводити третю дозу через 9-12 місяців після першого щеплення. Після неї можна буде вакцинуватися раз на рік або в півтора.
Кому не рекомендується робити щеплення цією вакциною?
Вакцина Pfizer-BioNTech не рекомендується при наявності:
- зазначеної раніше важкої алергічної реакції після попередньої дози цієї вакцини
- зазначеної раніше важкої алергічної реакції на будь-які інгредієнти цієї вакцини
Які переваги BNT162b2 виявлені в дослідженнях?
BNT162b2 була вивчена приблизно на 43 тисяч осіб у віці 16 років і старше, яким давали вакцину і плацебо. У тих, хто отримав BNT162b2, було зниження швидкості захворювання на COVID-19 в порівнянні з тими, хто отримав плацебо (8 випадків захворювання COVID-19 в вакцинованій групі в порівнянні зі 162 випадками у групі плацебо). Ці результати спостерігалися через 7 днів після другої дози в учасників дослідження без будь-яких доказів попередньої інфекції SARS-CoV-2.
Аналогічна перевага вакцини спостерігалася у випробовуваних з одним або більше іншими захворюваннями (ожиріння, гіпертонія, діабет або астма), які підвищують ризик важкої форми COVID-19.
Які можливі побічні ефекти BNT162b2?
Найбільш поширеними побічними ефектами з BNT162b2 (які можуть вплинути на більш ніж 1 з 10 осіб) були біль в місці ін'єкції, втома, головний біль, м'язові болі, озноб, болі в суглобах і лихоманка. Несприятливі явища, як правило, були легкими або помірними за інтенсивністю та закінчувалися протягом декількох днів після вакцинації.
Що робити при появі побічних ефектів від вакцини?
При виникненні тяжкої алергічної реакції зателефонуйте за номером 102 або зверніться до найближчої лікарні. При виникненні будь-яких побічних ефектів, які турбують вас або не проходять, зателефонуйте в медичну організацію, що проводила вакцинацію, або вашому лікарю
Станом на 9 червня 2021 року Україна отримала вже 234 тисячі доз цього препарату.
А чи можна змішувати вакцини?
Міністерство охорони здоров'я України дозволило комбінувати мРНК вакцини проти COVID-19 американського виробництва Pfizer/BioNTech і Moderna. У МОЗ кажуть, що якщо вакцина проти COVID-19 від одного виробника недоступна в країні, то другу дозу можна зробити наявною вакциною такого ж типу іншого виробника. Пацієнти, які отримали першу дозу вакцини Moderna, для другого щеплення можуть використовувати Pfizer, і навпаки. При цьому, інтервал між двома дозами складе 28 діб. вакцини Pfizer/BioNTech і Moderna використовують однаковий механізм імунного захисту. З щепленням в організм потрапляє мРНК вірусу - частина генетичного матеріалу, з якого в організмі формуються білки, які є на поверхні молекул вірусу. Таким чином організм вчиться формувати імунний захист.