Вакцина проти коронавірусу Spikevax від компанії Moderna: склад, ефективність, побічні ефекти

Поділитися
Вакцина проти коронавірусу Spikevax від компанії Moderna: склад, ефективність, побічні ефекти Вакцина Modrena схвалена до екстренного використання у ЄС та США © REUTERS/Mike Segar
ВООЗ схвалила вакцину для екстреного використання в квітні.

У липні Україна очікує поставку восьми мільйонів доз вакцини від коронавірусу, серед яких буде два мільйони доз вакцини Spikevax від компанії Moderna. Раніше ця вакцина була відома під назвою своєї компанії, але пізніше Moderna вирішила перейменувати її, причини такого рішення невідомі.

У компанії також стверджують, що їхня вакцина стійка до нового штаму коронавируса «Дельта». За словами представників Moderna, вакцина виробляє в організмі людини титри антитіл, які нейтралізують вірусні частки всіх штамів. Те ж саме відбувається під час зараження "Дельтою", хоча в цьому випадку таки спостерігається "незначне скорочення титрів".

Близько 40% українців відмовляються отримати щеплення через страх перед побічними ефектами. Також у світі надходять повідомлення про інформаційні атаки проти вакцин, вироблених на Заході. Тому ZN.UA пропонує ознайомитися з інформацією про західні вакцини  виключно на основі даних Всесвітньої організації охорони здоров'я, Управління США з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів, Європейського агентства лікарських засобів, а також британського Агентства з регулювання лікарських засобів і медичних виробів й виробників вакцин.

Склад

За даними Управління з нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США, до складу вакцини входять наступні інгредієнти: матрична рибонуклеїнова кислота (мРНК), ліпіди (SM-102, поліетиленгліколь [PEG] 2000, дімірістоілгліцерін [DMG], холестерин і 1,2- дістеароіл-sn-гліцеро-3. -фосфохолін [DSPC]), трометамин, гідрохлорид трометаміну, оцтова кислота, ацетат натрію і сахароза.

Компанія-виробник відзначає, що вакцина не містить вірусу, тому заразитися COVID-19 від неї не можна.

Ефективність

За даними Європейського агентства з лікарських засобів, Клінічні випробування, в яких взяли участь 30 тисяч осіб, показали ефективність вакцини 94,1%. Для людей з хронічними захворюваннями легенів, серця, печінки і хворих на ожиріння ефективність склала 90,9%.

Як діє вакцина

Spikevax стимулює природний імунітет людини, змушуючи його виробляти антитіла до COVID-19. Препарат використовує мРНК для того, щоб повідомити клітинам організму людини «інструкції» з формування спайкового білка, який присутній у коронавірусу. Імунні клітини виробляють антитіла проти такого білка, в результаті чого і створюється захист від COVID-19.

Як вводиться вакцина

Препарат вводять внутрішньом'язово, для досягнення бажаного ефекту необхідно зробити дві ін'єкції вакцини. Проміжок між уколами становить місяць (28 днів).

Кому вакцину краще не вводити

Щепитися Spikevax дозволено особам від 18 років. Про протипоказання для вагітних і годуючих жінок інформації немає, але медики наполягають, що в цьому випадку необхідно проконсультуватися з лікарем.

Крім того, від вакцинації краще відмовитися людям, у яких є алергічні реакції на будь-які компоненти вакцини, і тим, у кого раніше спостерігалися алергічні реакції на інші вакцини.

У разі наявності хронічних захворювань, порушень згортання крові, високою температурою або інфекції, перед щепленням слід проконсультуватися з лікарем.

Як зберігається

У замороженому вигляді вакцина зберігається при температурі від -25 до -15 градусів Цельсія. Перед використанням флакон повинен відтанути. Нерозпечатаний відталий флакон можна зберігати при температурі 2-8 градуси Цельсія не більше 30 днів, при температурі від 8 до 25 градусів Цельсія - не більше 24 годин. Розпечатаний флакон зберігається максимум 19 годин при температурі від 2 до 25 градусів Цельсія.

ВВС
ВВС

Як довго Spikevax захищає від коронавірусу

На даний момент інформації про це немає. Вчені спостерігатимуть за учасниками клінічних випробувань протягом двох років, щоб відстежити цей показник.

Побічні ефекти після вакцинації

За даними Європейського агентства лікарських засобів, більшість побічних ефектів після застосування вакцини були слабкими або помірними і проходили протягом декількох днів після ін'єкції.

Так, серед побічних ефектів - біль і припухлість в місці ін'єкції, втома, озноб, лихоманка, набряк або хворобливість лімфатичних вузлів під пахвою, головний біль, біль в м'язах і суглобах, нудота і блювота. Вони проявлялися у одного пацієнта з 10. В деяких випадках також спостерігалися почервоніння і висипання у місці ін'єкції.

Нещодавно також стало відомо, що застосування вакцин Moderna і Pfizer може бути пов'язане з розвитком міокардиту і перикардиту.

А чи можна змішувати вакцини? 

Міністерство охорони здоров'я України дозволило комбінувати мРНК вакцини проти COVID-19 американського виробництва Pfizer/BioNTech і Moderna. У МОЗ кажуть, що якщо вакцина проти COVID-19 від одного виробника недоступна в країні, то другу дозу можна зробити наявною вакциною такого ж типу іншого виробника. Пацієнти, які отримали першу дозу вакцини Moderna, для другого щеплення можуть використовувати Pfizer, і навпаки. При цьому, інтервал між двома дозами складе 28 діб. вакцини Pfizer/BioNTech і Moderna використовують однаковий механізм імунного захисту. З щепленням в організм потрапляє мРНК вірусу - частина генетичного матеріалу, з якого в організмі формуються білки, які є на поверхні молекул вірусу. Таким чином організм вчиться формувати імунний захист.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі