Журнал Science підбив підсумки року та назвав наукові відкриття, які стали найбільш значними у 2022 році. Так, головним науковим проривом року редакція журналу вважає роботу телескопа «Джеймс Вебб», який запустили наприкінці грудня 2021-го.
«Це найскладніша наукова місія, колись відправлена до космосу, і найдорожча — 10 мільярдів доларів. І це було нелегко. Його будівництво на Землі зайняло 20 років і зіткнулося з численними невдачами. Нові небезпеки виникли під час подорожі телескопа до космосу на 1,5 мільйона кілометрів… Інженери зробили загалом 344 критичні кроки, кожен з яких міг би приректи місію на провал, якби вони пішли не так», - зазначила редакція журналу.
Там також додали, що перші знімки «Джеймса Вебба» у липні минулого року представив президент США Джо Байден з Овального кабінету.
Серед інших наукових проривів року редакція обрала появу багаторічного рису; розвиток штучного інтелекту, що трансформує текст у слова; відкриття гігантської бактерії, яку можна спостерігати неозброєним оком; клінічні випробування двох вакцин проти респіраторно-синцитіального вірусу (РСВ); виявлення ролі вірусу герпесу у розвитку розсіяного склерозу. Крім того, до важливих відкриття віднесли виявлення в геномі європейців «спадщини» чорної смерті; зіткнення апарату DART з супутником астероїда, а також виявлення ДНК стародавньої екосистеми віком два мільйони років.