Журнал Science назвав головний науковий прорив року

Поділитися
Журнал Science назвав головний науковий прорив року Телескоп "Джеймс Вебб" назвали науковим проривом року © NASA
Ним став телескоп Джеймс Вебб.

Журнал Science підбив підсумки року і назвав головний науковий прорив 2022 року. Ним став запуск телескопа «Джеймс Вебб» та знімки, які він отримав. У редакційній колонці зазначається, що телескоп успішно працює, незважаючи на труднощі, пов'язані з його запуском.

Перші знімки "Джеймса Вебба" представив президент США Джо Байден під час прямої трансляції. Він назвав його «чудовим» новим телескопом і разом із мільйонами людей у всьому світі дивився на знімки зіткнення галактик, якими вони були 13 мільярдів років тому. "Це важко навіть уявити", - сказав Байден.

Журнал зазначає, що знімки не кожного телескопа представляє президент, але «Джеймс Вебб», запущений NASA спільно з Європейським та Канадським космічними агентствами, справді заслужив на це.

«Це найскладніша наукова місія, колись відправлена до космосу, і найдорожча — 10 мільярдів доларів. І це було нелегко. Його будівництво на Землі зайняло 20 років і зіткнулося з численними невдачами. Нові небезпеки виникли під час подорожі телескопа до космосу на 1,5 мільйона кілометрів… Інженери зробили загалом 344 критичні кроки, кожен з яких міг би приректи місію на провал, якби вони пішли не так», - зазначила редакція журналу.

Серед інших наукових проривів року редакція обрала появу багаторічного рису; розвиток штучного інтелекту, що трансформує текст у слова; відкриття гігантської бактерії, яку можна спостерігати неозброєним оком; клінічні випробування двох вакцин проти респіраторно-синцитіального вірусу (РСВ); виявлення ролі вірусу герпесу у розвитку розсіяного склерозу. Крім того, до важливих відкриття віднесли виявлення в геномі європейців «спадщини» чорної смерті; зіткнення апарату DART з супутником астероїда, а також виявлення ДНК стародавньої екосистеми віком два мільйони років.

Зазначили у журналі та «наукові провали». До них віднесли завершення політики "нульового COVID" у Китаї; розрив міжнародного наукового співробітництва, пов'язаний із вторгненням Росії в Україну та посиленням напруги між США та Китаєм; збільшення кількості викидів СО2, пов'язане із російською агресією.

Нагадаємо, розробка телескопа розпочалася ще 1996 року. Спочатку планувалося, що його запустять у 2007 році, але місія зіткнулася з низкою переносів та відстрочок. Через це збільшився бюджет проекту, на даний момент він оцінюється в 9,7 мільярда доларів, 861 мільйон з яких буде направлений на його підтримку протягом перших п'яти років після запуску.

«Джеймс Вебб» займатиметься вивченням галактик раннього Всесвіту, дослідженням освіти нових зірок та спостереженням за планетами Сонячної системи.

Запуск телескопа кілька разів переносили і минулого року. Так, планувалося, що його запустять 18 грудня, потім старт перенесли на 22 грудня, а згодом – на 24 грудня. Запуск відбувся 25 грудня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі