Так, відповідаючи на питання про блокування Угорщиною засідання комісій "Україна – НАТО", дипломат наголосив: "Наша позиція така: поки Україна цього не змінить, ми не можемо підтримувати міжнародні прагнення України".
При цьому, за словами дипломата, Угорщина згодна підтримати навчання закарпатських угорців української за методикою іноземної мови.
"Принциповою позицією угорського уряду є наступне: що добре для місцевих угорців, то добре й для уряду. Тобто, якщо місцеві угорці скажуть, що ситуація вирішилася заспокійливим чином, уряд це прийме. Обов'язково слід сказати про те, що вже існуючі набуті права національних меншин, а отже, право навчання рідною мовою, не можна відбирати. Розвиток навчання державної української мови за методикою іноземної мови для угорців, ми, звичайно, можемо підтримувати", - додав Кешкень.
Посол Угорщини не вважає шантажем блокування Будапештом євроінтеграційних прагнень Києва.
"Україна, тим, що ухвалила закон про освіту, серйозно порушує права меншин, не виконує не лише свої зобов'язання перед Європейським союзом, але й свої зобов'язання перед НАТО. Україна в рамках річної національної програми підготовки до НАТО зобов'язалася поважати та розвивати права меншин, але прийняття нового закону про освіту цілком протилежне цьому", - зазначив посол.
Нагадаємо, 7 лютого заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар за підсумками зустрічі в Ужгороді із заступником міністра зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Левенте Модерой повідомив про те, що Київ і Будапешт дійшли згоди у мовному питанні. Однак у МЗС Угорщини наявність будь-яких домовленостей із Києвом заперечують.
Раніше міністр освіти і науки України Лілія Гриневич заявила про готовність врахувати рекомендації Венеціанської комісії і продовжити перехідний період "мовної статті" у новому законі "Про освіту" до 2023 року.
Члени Венеціанської комісії не поділяють точку зору Угорщини про те, що навчання для нацменшин повинно проводитися лише угорською, і визнала право України перейти до змішаної системи викладання.
До того ж Угорщина вимагає від України юридичних гарантій, що закон "Про освіту" не запровадять без попереднього досягнення компромісу з угорською громадою щодо суперечливих питань.
Також голова МЗС Угорщини Петер Сіярто наполягав на перегляді Угоди про асоціацію Україна-ЄС, оскільки, на його думку, новий освітній закон порушує її принципи.
Нагадаємо, закон "Про освіту" набув чинності 28 вересня і його норми повинні бути введені в школах, починаючи з вересня 2018. Зокрема, згідно із законом, дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову. З 5-го класу діти навчатимуться державною мовою, а мова національної меншини викладатиметься як окрема дисципліна.
Детальніше про ультиматуми Угорщини та їхні наслідки для України читайте у статті "За півкроку до червоної риси" Володимира Кравченка для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".