"Нам мало обіцянок, нам потрібні юридичні гарантії", - наголосив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто під час позачергової тристоронньої угорсько-українсько-американської зустрічі в Парижі.
На ній обговорювалися питання застосування закону "Про освіту" в Україні.
Сійярто впевнений у хибності тверджень про те, що проблема країнського закону про освіту є лише питанням двосторонніх відносин України та Угорщини. На думку угорського міністра, вони "створюють неправдиву картину", пише DW.
Він наполягає на тому, що ухвалення відповідного закону порушує базові міжнародні норми щодо захисту прав національних меншин, включно з правилами Європейського союзу та Ради Європи у цій сфері, а також планом дій щодо партнерства з НАТО.
"Без юридичих гарантій Угорщина не відмовиться від свого рішення блокувати усі українські міжнародні прагнення в межах Європейського союзу та НАТО", - наголосив Сійярто.
Нагадаємо, напередодні Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) прийняла резолюцію про захист мов нацменшин в Європі. Однак український закон про освіту у доповіді згадувався лише в пояснювальній записці доповідача.
"Це робить обов'язковим використання офіційної мови у навчанні, і лише певні предмети можуть викладатися на офіційних мовах Європейського Союзу, починаючи з п'ятого класу, за умов, які ще досі не визначені. Це фундаментальна концептуальна відмінність: викладання німецькою, польською, угорською, румунською, болгарською, словацькою чи грецькою мовами не виправдовується тим, що вони є європейськими мовами, але тим, що вони є рідною мовою меншин, що проживають в Україні", - йдеться у додатку до резолюції.
Раніше голова МЗС Угорщини Петер Сійярто виступив за перегляд Угоди про асоціацію Україна-ЄС через український закон "Про освіту", який нібито порушує принципи цієї угоди.
Своєю чергою голова МЗС України Павло Клімкін заявив про те, що Київ допускає перегляд Угоди про асоціацію лише в контексті забезпечення чіткої європейської перспективи України.
Закон "Про освіту" набув чинності 28 вересня. Відповідно до статті 7 закону, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову. З 5-го класу діти починатимуть навчатися державною мовою, а мову національної меншини вивчати як окрему дисципліну.
Детальніше про ультиматуми та мотиви шантажу України з боку Угорщини читайте у статті "Будапешт показав Києву мова ультиматуму" оглядача відділу міжнародної політики Володимира Кравченка для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".