За результатами поїздки на Закарпаття заступник міністра закордонних справ Василь Боднар повідомив про успіхи переговорів щодо врегулювання "мовного питання" з угорською стороною. Про це він повідомив у своєму Twitter.
"З обережним оптимізмом можна сказати, що тривалі переговори з угорською стороною завершилися узгодженням ключових позицій: про шляхи врегулювання "мовного питання", започаткування спільного прикордонного контролю, розвиток прикордонної інфраструктури.Крок по кроку до нормальності", - зазначив Боднар.
З обережним оптимізмом можна сказати, що тривалі переговори з угорською стороною завершилися узгодженням ключових позицій: про шляхи врегулювання "мовного питання", започаткування спільного прикордонного контролю, розвиток прикордонної інфраструктури.Крок по кроку до нормальності pic.twitter.com/EZlNxbgFqi
- Vasyl Bodnar (@VasylBodnar) 7 лютого 2018 р.
Раніше міністр освіти Лілія Гриневич заявила про готовність врахувати рекомендації Венеціанської комісії та продовжити перехідний період "мовної статті" в новому законі "Про освіту" до 2023 року.
Члени Венеціанської комісії завили, що не поділяють точку зору Угорщини, що навчання для нацменшин має проводитися лише угорською та визнало право України перейти до змішаної системи викладання.
Додамо, що Угорщина вимагає від України юридичних гарантій, що закон "Про освіту" не впровадять без попереднього досягнення компромісу з угорською громадою щодо суперечливих питань.
Також голова МЗС Угорщини Петер Сійярто наполягав на перегляді Угоди про асоціацію Україна-ЄС, оскільки, на його думку, новий освітній закон порушує її принципи.
Нагадаємо, закон "Про освіту" набув чинності 28 вересня і його норми мають бути запроваджені в школах, починаючи з вересня 2018. Зокрема, згідно з законом, дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову. З 5-го класу діти навчатимуться державною мовою, а мова національної меншини викладатиметься як окрема дисципліна.
Детальніше про ультиматуми та мотиви шантажу України з боку Угорщини читайте у статті "Будапешт показав Києву мова ультиматуму" Володимира Кравченка для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".