«Слуга народу» оприлюднила результати так званого опитування президента Володимира Зеленського, яке проводилося паралельно з місцевими виборами 25 жовтня.
Виборцям, які проголосували та виходили з виборчих дільниць, пропонували відповісти на п’ять запитань:
- Чи підтримуєте ви ідею довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах? На нього схвально відповіли 82,97% опитаних.
- Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганського областей? На нього схвально відповіли 46,70% опитаних.
- Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300? Цю ініціативу підтримують 89,60% тих, хто взяв участь в «опитуванні».
- Чи підтримуєте ви легалізацію канабісу в медичних цілях – для зменшення болю у важких хворих? Цю ініціативу підтримують 64,88% тих, хто взяв участь у так званому опитуванні.
- Чи підтримуєте ви право України на використання безпекових гарантій , визначених Будапештським меморандумом, для відновлення її державного суверенітету й територіальної цілісності. «Так» відповіли 74,12% опитаних.
Результати загальноукраїнського опитування «5 питань від Президента» після обробки 74% анкет.
Опубликовано Слуга Народу Понедельник, 26 октября 2020 г.
Питання щодо покарання для корупціонерів – не нове. Згідно з попередніми опитуваннями соціологів, 80-90% українців – чи не обома руками «за».
До того ж, маючи монобільшість у парламенті, голова держави ще рік тому міг провести необхідний законопроєкт через Верховну Раду. А також завершити реформу судової системи, щоб корупціонерів в Україні дійсно почали саджати, хай би не навесні.
Натомість Володимир Зеленський критикує антикорупційні органи, які начебто «не забезпечують результат», і вирішив знову запитати громадян, чи потрібно суворо карати корупціонерів.
Своєю чергою ініціативу створення вільної економічної зони в Донбасі неодноразово піддавали гострій критиці: поки на сході України залишаються російські війська, а частина кордону з РФ залишається окупованою, є ризик перетворення ВЕЗ на «чорну діру».
Скорочення кількості депутатів – ще одне «перезріле» питання. Про ризики такого рішення ZN.UA докладно розповідав політолог Максим Джигун. Власне, воно може «перекрити кисень» тим самим новим обличчям, які так прагнули бачити у владі виборці Зеленського і «Слуги народу».
Питання легалізації медичного канабісу краще винести за дужки будь-яких «пробників» референдумів чи опитувань, бо вирішувати його повинні медики, родичі важких хворих та вони самі.
Що ж до Будапештського меморандуму 1994 року, то у його англомовній версії взагалі немає слова «гарантії». ZN.UA неодноразово публікувало думки апологетів цього документа й активного його використання. Але багато і скептиків, які вважають «Будапешт» слабким і безперспективним документом, провалом України далекого 1994 року, оскільки жодних реальних гарантій безпеки він насправді не містить.
За даними спостерігачів громадянської мережі «ОПОРА», волонтери «опитування» президента працювали біля 55% виборчих дільниць країни, поблизу 45% – ні. Найбільша кількість ділянок покрита на півдні – 78,65%, найменша на заході – 37,81%.
Таким чином, нікчемне зі змістовної і юридичної точки зору опитування було ще й зманіпульовано організаторами шляхом зміщення кількості точок проведення в регіони з більш високою підтримкою «Слуги народу» і президента Зеленського.
Бюлетені з п'ятьма запитаннями давали заповнювати не лише дорослим, але і дітям, які прийшли із ними. Їх могли заповнити навіть іноземці, а громадяни України - проголосувати скільки завгодно разів.
У Києві, Одесі, Рівненській і Одеській областях волонтерами так званого опитування були неповнолітні, включно з 14-річними дітьми. Однак голова МВС Арсен Аваков і омбдусвуман Людмила Денісова не побачили порушень у проведенні «опитування».
«Опитування за межами виборчої дільниці не порушує закон України, оскільки не ідентифікує особу, так, як це має бути в бюлетені, не розкриває персональних даних. Крім того, громадяни за бажанням можуть брати участь або не брати участь в опитуваннях, це не є обов'язковим», - заявив Аваков.
«Участь неповнолітніх дітей у волонтерстві є правомірною, якщо згоду на нього надано батьками або іншими законними представниками дитини, а сама волонтерська допомога є добровільною і безкоштовною», - заявила Денісова, пославшись на ст. 7 закону «Про волонтерську діяльність», що визначає поняття волонтера і волонтерської діяльності.
Громадські активісти повідомляли, що за свою роботу волонтери все ж отримують гроші: близько 1 тисячі гривень на день.
Нагадаємо, 13 жовтня в етері низки українських телеканалів і в YouTube з'явилося відеозвернення Володимира Зеленського до громадян, в якому він анонсував проведення 25 жовтня «загальнонаціонального опитування». За його словами, воно повинно стати першим кроком до проведення всеукраїнського референдуму.
Чинного закону про референдум в Україні зараз немає. Відповідний документ, прийнятий за часів Януковича, Конституційний суд визнав таким, що не відповідає Основному закону. А законопроект, ініційований самим Зеленським, «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» досі перебуває на розгляді у Верховній Раді.
В Офісі президента стверджують, начебто у цього опитування «не буде прямих юридичних наслідків», на відміну від законного референдуму.
У Комітеті виборців України відзначили, що процедура проведення всенародного опитування в день голосування не передбачена Виборчим кодексом і грубо суперечить йому. У Центральній виборчій комісії відзначили, що займаються виключно організацією місцевих виборів і в підготовці «загальнонаціонального опитування» участі не беруть участь.
Ще один президент хоче «почути кожного». Фокус уваги суспільства зрежисовано змістився з місцевих виборів на президентське опитування. Чи вийде у Володимира Зеленського не повторити долю Віктора Януковича, читайте у матеріалі ZN.UA «Vox populi non penis canina est».