Результати так званого «всенародного опитування», що проводилося в один день з місцевими виборами з ініціативи президента Володимира Зеленського, стануть відомі ввечері у понеділок, 26 жовтня.
«Я думаю, що саме офіційні результати - вони будуть сьогодні офіційно оприлюднені, ближче до вечора - вони повинні збігатися з результатами екзитполу в межах похибки 2-3%, як зазвичай», - повідомила в етері телеканалу « Україна 24 » заступниця голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук.
За даними спостерігачів громадянської мережі «ОПОРА», волонтери «опитування» президента працювали біля 55% виборчих дільниць країни, поблизу 45% - ні. Найбільша кількість ділянок покрита на півдні - 78,65%, найменша на заході - 37,81%.
Таким чином, представництво волонтерів в «опитуванні» з претензією на загальнонаціональне було нерівномірним, з перекосом на користь регіону, де у президента найвищий рівень підтримки.
Бюлетені з п'ятьма запитаннями давали заповнювати не лише дорослим, але і дітям, які прийшли із ними. Їх могли заповнити навіть іноземці, а громадяни України - проголосувати скільки завгодно разів.
У Києві, Одесі, Рівненській і Одеській областях волонтерами так званого опитування були неповнолітні, включно з 14-річними дітьми. Однак голова МВС Арсен Аваков і омбдусвуман Людмила Денісова не побачили порушень у проведенні «опитування».
«Опитування за межами виборчої дільниці не порушує закон України, оскільки не ідентифікує особу, так, як це має бути в бюлетені, не розкриває персональних даних. Крім того, громадяни за бажанням можуть брати участь або не брати участь в опитуваннях, це не є обов'язковим», - заявив Аваков.
«Участь неповнолітніх дітей у волонтерстві є правомірною, якщо згоду на нього надано батьками або іншими законними представниками дитини, а сама волонтерська допомога є добровільною і безкоштовною», - заявила Денісова, пославшись на ст. 7 закону «Про волонтерську діяльність», що визначає поняття волонтера і волонтерської діяльності.
Громадські активісти повідомляли, що за свою роботу волонтери все ж отримують гроші: близько 1 тисячі гривень на день.
Нагадаємо, 13 жовтня в етері низки українських телеканалів і в YouTube з'явилося відеозвернення Володимира Зеленського до громадян, в якому він анонсував проведення 25 жовтня «загальнонаціонального опитування». За його словами, воно повинно стати першим кроком до проведення всеукраїнського референдуму.
Чинного закону про референдум в Україні зараз немає. Відповідний документ, прийнятий за часів Януковича, Конституційний суд визнав таким, що не відповідає Основному закону. А законопроект, ініційований самим Зеленським, «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» досі перебуває на розгляді у Верховній Раді.
В Офісі президента стверджують, начебто у цього опитування «не буде прямих юридичних наслідків», на відміну від законного референдуму.
У Комітеті виборців України відзначили, що процедура проведення всенародного опитування в день голосування не передбачена Виборчим кодексом і грубо суперечить йому. У Центральній виборчій комісії відзначили, що займаються виключно організацією місцевих виборів і в підготовці «загальнонаціонального опитування» участі не беруть участь.