"Чорний прапор з кривавою смугою"

Поділитися
"Чорний прапор з кривавою смугою" Норильськ, 1954 р.
Українці завдали системі два важкі удари - вперше коли в "особлагах" політв'язні перемогли криміналітет, а вдруге - організувавши масові повстання. Норильськ, Воркута й Кенгір стали трьома попереджувальними дзвінками, які сигналізували про неминучість змін у ГУЛАГу.

У 1956-му, 60 років тому, було реорганізовано систему сумно відомого ГУЛАГу.

Того року на волю вийшли сотні тисяч в'язнів. "Якщо за три роки до "таємної доповіді" (Хрущова на ХХ З'їзді КПРС. - C.Л.) було реабілітовано трохи більше ніж 7,5 тис. в'язнів, то за десять місяців після неї - 617 тис.", - наводить цифри американська журналістка Енн Епплбаум. Її дослідження "Історія ГУЛАГу" в 2004 р. було відзначене "Пулітцерівською премією" - найпрестижнішою в галузі журналістики.

Українці завдали системі два важкі удари - вперше коли в "особлагах" політв'язні перемогли криміналітет, а вдруге - організувавши масові повстання. Норильськ, Воркута й Кенгір стали трьома попереджувальними дзвінками, які сигналізували про неминучість змін у ГУЛАГу.

Карагандинський етап і повстання в Норильську

Випадки непокори в таборі були досить частими, але, крім втеч або виступів невеликих груп в'язнів, у 1950-х рр. починаються серйозні протести, які ввійшли в історію як повстання в таборах. "Бацила бунту" поширилася з таборів Казахстану.

"До цього часу почала функціонувати нелегальна табірна рада з числа найбільш авторитетних зеків. Створена вона була з ініціативи бандерівців, що мали великий досвід підпільної роботи в ОУН і УПА. Від українців входило 4 людини, від росіян - 3, від прибалтів - 2, від кавказців - 1, від середньоазіатів - 1 і від євреїв запросили мене", - писав Сємьон Бадаш про формування підпілля в таборі Екібастуз у Казахстані в 1952 р.

Не в одному Екібастузі, а в цілій околиці відбулися виступи в'язнів. Вони охопили табори Північного (Степлаг) і Південного (Пісчанлаг) Казахстану. Щоб їх пригасити, арештантів відправили на відомий карагандинський етап.

"Після придушення повстання 1952 р. в Караганді всіх в'язнів було відправлено для зразкового покарання відбувати строки за полярним колом. І все-таки, попри репресії, ті, хто прибув, вважали своїм обов'язком і далі нести з собою "смолоскип свободи". Табірна адміністрація безумовно припустилася непоправної помилки, відправивши цих людей у Норильськ, Воркуту і Магадан, сприяючи таким чином поширенню "вірусу повстання", - так оцінював ті події в'язень-американець Лернер Джо.

Першим з низки великих повстань стало Норильське. Участь у ньому взяли тисячі в'язнів з кількох таборів, які належали до Горлагу, але ключову роль відіграли таки "карагандинці". З їх прибуттям Норильськом почали ширитися чутки про виступи в'язнів, а потім не забарилися й акти знищення посіпак адміністрації.

Повстання спровокувала адміністрація - в травні 1953 р. було кілька випадків, коли конвой відкривав вогонь по арештантах. На знак протесту в'язні 5-ї зони вигнали адміністрацію за межі табору, а на єдиній двоповерховій будівлі підняли чорний прапор з червоною смужкою - за свідченням литовця Антанаса Волунгявічуса - символ "до останньої краплі крові". Прапор було видно і в сусідніх зонах, відтак протест поширювався.

Коли ж озброєні солдати намагалися придушити повстання в шостій, жіночій, зоні, то проти них рушила колона в'язнів, попереду якої йшли матері з немовлятами. Діти віком до одного року були в таборах разом з ув'язненими мамами, однак при цьому вважалися вільними людьми. Тому того разу солдати не наважилися відкрити вогонь.

Вже 5 червня повстання охопило шість таборів Горлагу: в'язні відмовилися виходити на роботу і зажадали комісії з Москви. Делегованому зі столиці начальникові Тюремного управління МВС СРСР полковникові Кузнєцову було озвучено низку вимог, серед яких - припинити розстріли та свавілля адміністрації, замінити керівництво Горлагу. Разом із тим, вимагали забезпечити загальні права в'язнів - скорочення робочого дня до 8 годин, встановлення вихідних днів, дозвіл писати листи, зняти ґрати й замки з вікон і дверей. А на самих в'язнях - прибрати номери, які адміністрація запровадила з прибуттям карагандинського етапу.

Повстання вибухнуло стихійно, але в'язні виявилися до нього готові. Так, у третьому табірному відділенні діяла підпільна українська група, яка висунула в керівники повстання представників інших народів. Українців у ній представляв Кость Король. У четвертому таборі загальне керівництво на себе взяв українець-"карагандинець" Євген Грицяк.

Євген Грицяк — керівник повстання
в четвертій зоні Горлагу
Євген Грицяк — керівник повстання в четвертій зоні Горлагу

Представники влади намагалися пригасити повстання, погоджуючись на окремі вимоги, проте то в одному, то в іншому таборі воно спалахувало знову, додаючи запалу іншим. Незабаром інформація про повстання вийшла за межі Особлагу - в'язні третього табору запустили в напрямку Норильська навантажених листівками повітряних зміїв.

"За долю змія і закликів, які призначалися для вільних громадян Норильська, вболівали всі каторжники нашого табору. Чотири тисячі каторжан, виснажених голодом, стояли і з великим переживанням стежили за ходом змія, - згадував один з організаторів повстання в 3-й зоні Данило Шумук. - По другий бік колючої дротяної огорожі стояв увесь дивізіон, адміністрація табору, стріляючи по нашому змію з усієї своєї зброї значно дружніше, ніж у війну по фашистських літаках. А частина солдатів бігла по ходу змія з метою визбирування наших закликів, щоб вони не потрапили до рук вільного населення Норильська. Євген Грицяк стверджує, що повітряними зміями було доставлено в Норильськ 40 тисяч листівок, а щоб їх визбирати - організовано спеціальні комсомольські загони".

Відчувши бодай ілюзорну волю, в'язні почали створювати хори й драмгуртки. У третій зоні такі колективи зорганізувалися з українців, росіян і прибалтів.

Не маючи змоги домовитися з повсталими, адміністрація залучає озброєних солдатів. Наприкінці червня по в'язнях п'ятої зони відкрили вогонь, загинуло 27 людей. Через півгодини після цієї події в'язні четвертої підняли величезний чорний прапор з червоною смугою. Раніше піднімали чорний прапор, але після розстрілів усі згодилися на новий символ і навіть згадали його в гімні, який закінчувався рядками:

"И черный флаг с кровавою полоской

Укажет путь нам
в праведной борьбе!"

Щоб зберегти людські життя, в'язні четвертої зони 4 липня 1953 р. припиняють опір. Проте ще цілий місяць спротив чинила третя, в якій 4 серпня солдати розстріляли близько 150 в'язнів.

Це перше масове повстання стало свідченням нової реальності, в яку входив СРСР після смерті Сталіна. І хоча в майбутньому адміністрація ще не раз застосовуватиме зброю, кулі вже не зупинять невідворотності змін.

Воркута: від пострілу Руденка до пострілу Маслєннікова

Воркутинське повстання відбулося в те саме "холодне літо 1953-го", що й Норильське, лише на півтора місяця пізніше. Його детонатором стала звістка про арешт одного з творців ГУЛАГу Лаврентія Берії, а також про амністію, яка оминула місцевих в'язнів.

Воркутинське повстання - це серія бунтів, які виникали то в одному, то в іншому з 17 відділень Рєчлагу. Одне з перших гасел "Вугілля - Батьківщині, нам - свободу!" свідчило про готовність арештантів до діалогу. А під свободою розуміли прості вимоги: переглянути кримінальні справи, звільнити жінок, дозволити релігійні відправи й іще деякі.

Втім, організований виступ розпочався 19 липня 1953 р., коли в'язні, які прибули з карагандинським етапом, відмовилися вийти на роботу і почали вимагати переговорів з представником ЦК КПРС. Уже цей перший організований виступ дав поштовх до змін, і місцевий секретар обкому компартії звернувся до вищого керівництва з пропозицією запровадити заліки за сумлінну працю, зняти номери з одягу і дозволити надсилати один лист на місяць.

Втім, хвиля непокори вже накрила Рєчлаг, і вже 22 липня півтори тисячі в'язнів другого відділення під проводом польського офіцера Кіндзерського відмовилися вийти на роботу. Загалом повстання у Воркуті стало можливим завдяки мобілізації національних груп - від поляків, німців і чеченців до українців і прибалтів.

Бунтівники таки домоглися свого: для Рєчлагу було встановлено особливий режим (робочий день скорочено до 9 годин), дозволено зняти номери з форми і писати по одному листу на місяць. Була ще низка пом'якшень, проте українці, які відмовився від дрібних подачок, вимагали повного виконання вимог.

"У Воркуті були представлені всі численні національності, які живуть в СРСР, було багато українців, засуджених в основному за "буржуазний націоналізм", - констатувала радянська розвідниця фінка Куусінен Айно, яка відбувала ув'язнення в Рєчлагу. - Вони трималися разом дружно, всі володіли неабиякою душевною силою. Я не могла не милуватися їхньою волею, внутрішньою енергією, їхньою ненавистю до уряду, який тримав їх в ув'язненні".

Саме ця душевна сила спонукала продовжувати повстання. В наступні дні відбулися сутички між страйкарями та адміністрацією: це й ізоляція найактивніших заворушників - і їхнє самовільне звільнення з БУРу, це й намагання військових вивезти харчі з табору - і захоплення в'язнями адміністративних будівель...

Напруга зростала, і станом на 29 липня страйкувало близько 12 тис. арештантів з різних відділень Рєчлагу. Того дня табір відвідала комісія МВС СРСР на чолі з заступником міністра генералом Маслєнніковим.

Це не лише не змінило ходу повстання, а й призвело до кривавої розв'язки 1 серпня 1953 р., коли в десятому відділенні новопризначений генеральний прокурор, а в минулому представник СРСР на Нюрнберзькому процесі Роман Руденко особисто застрелив в'язня-поляка Ігнацевіча. Після цього автоматним вогнем, лише за офіційними даними, було вбито 53 особи, 138 поранено.

Проте процес змін набирав обертів: уже 1 вересня 1953 р. було ліквідовано Особливу нараду НКВС (ОСО), яка без суду виносила тисячі вироків. Цього ж року страчено Берію, а навесні 1954-го застрелився один з головних придушувачів повстання генерал Маслєнніков.

Кенгір-1954

"Бацила бунту", яка зародилася в степах Казахстану в 1952 р., а в наступні роки спровокувала виступи в'язнів у Норильську і Воркуті, бумерангом повернулася в "Степлаг", де вибухнула найкривавішим в історії ГУЛАГу повстанням.

Кенгірський табір став, мабуть, найвідомішим серед численних подібних установ СРСР. 42 дні свободи, які вибороли в'язні Кенгіру в 1954 р., закінчилися взяттям табору за допомогою танків. Як результат - понад 1000 загиблих і покалічених, реорганізація всієї табірної системи і створення нової легенди спротиву.

Кенгірський табір, який входив до великої структури таборів Степлагу, був неподалік містечка Джезказган Карагандинської області Казахської РСР. На його території розміщувалися три табірні пункти: один жіночий і два чоловічі.

Кенгір
Кенгір

В'язень Степлагу москвич Артем Фельдман згадував: "Табір виробляв свою власну незвичайну мову. Західні українці, яких було після війни багато в таборі, користуючись тим, що їх розуміли, не хотіли говорити російською, а тільки по-українськи. Іноземці і жителі Середньої Азії, які зовсім не знали російської мови, поступово навчалися їхньої мови, вважаючи її російською".

На час Кенгірського повстання в зоні перебувало 20698 в'язнів, з яких 9 596 (46,3%) - українці, 4 637 (22,4%) - прибалти, 2 661 (12,8%) - росіяни. Абсолютна більшість - 14 785 осіб - була засуджена за "зраду Батьківщини", а близько половини з них (народжені після 1920 р.) мали 25-річний строк. Велика кількість серед в'язнів Степлагу українських і прибалтійських молодих націоналістів надавала повстанню особливого характеру. За рік перед кривавими подіями табірна охорона безпричинно й без попередження чотири рази відкривала вогонь по в'язнях. Та це лише епізоди того приниження, якого зазнавали політичні невільники.

Щоб стримати повстанський дух, у квітні 1954-го в Кенгір привезли півтисячі кримінальників, проте й це не допомогло, бо, як згадував Солженіцин: "приїхавши в Кенгір кримінальники вже дещо чули, вже очікували, що дух бойовий є на каторзі. І перш ніж вони роздивилися і перш ніж злизались з начальством, - прийшли до паханів стримані кремезні хлопці, сіли поговорити про життя і сказали їм так: "Ми - представники. Яка в особливих таборах йде заруба - ви чули, а не чули - то розкажемо. Ножі тепер ми вміємо робити не гірше від ваших. Вас - шістсот чоловік, нас - дві тисячі шістсот. Ви - думайте і вибирайте. Якщо будете нас давити - ми вас повиріжемо…"

До повстання призвело кілька інцидентів, що трапилися всередині травня 1954 р. Так, на Великдень, 15 травня, перетнулися колони ув'язнених жінок і чоловіків. На вітання "Христос Воскрес!" - "Воістину Воскрес!" один з конвоїрів відреагував автоматною чергою. Другий інцидент, який також коштував життів, стався через кілька днів, коли кримінальники прорвалися в сусідню жіночу зону. Щоб забезпечити охорону жінкам - слідом рушила й частина політв'язнів. Цю проблему можна було вичерпати поверненням в'язнів назад, але адміністрація табору вимагала, щоб чоловіки вийшли через ворота, де була озброєна охорона. Коли ж арештанти почали вертатися через огорожу - знову відкрили вогонь. Перших загиблих, серед яких були й не українці, поховали у вишиванках.

В'язні знищили перегородки між таборами, адміністрацію і військових вигнали за межі табору, виставили барикади й організували охорону. Над табором замайорів червоно-чорний прапор.

"За повідомленням з місця, масовою непокорою керують засуджені оунівці. Що більше з ними розмовляють представники табірної адміністрації, то більше вони виставляють вимог і нахабніють", - ішлося у доповідній записці до Ради Міністрів СРСР і ЦК КПРС від міністра внутрішніх справ СРСР Круглова і генерального прокурора СРСР Руденка.

Щоправда, формально створену табірну комісію очолив росіянин Кузнєцов. Бандерівці намагалися надати повстанню не політичного, а швидше соціального характеру, вимагаючи створення елементарних прав для в'язнів. Серед вимог були 5-денний робочий тиждень і 8-годинний робочий день, ліквідація слідчого ізолятора і штрафних бараків, скорочення строку ув'язнення засудженим на 25 років і змінна ставлення до сімей засуджених за статтею 58 - "зрада Батьківщини".

Вже значно пізніше російський в'язень Кропочкін у мемуарах зізнавався: "Зрозуміло, що страйк затіяли "західняки", "бандерівці" - так ми їх називали, росіяни… І після заклику до страйку настало певне заціпеніння, і перша думка: "Чим усе це закінчиться?". Їм, з двадцятирічними строками, втрачати було нічого, а ми, багато "москалів", відбули хто половину з десяти, хто закінчував строк. І тепер ми повинні стати якщо не співучасниками страйку, то заручниками. Потім воно так і сталося" .

І справді, бандерівці, які організували Кенгірське повстання, створили таємний центр, що й керував повстанням, а самі лише наглядали за діяльністю "офіційної" комісії. "Чи увійшли в цю Комісію головні, справжні натхненники повстання? - запитував Солженіцин і відповідав: - Очевидно що ні. Центри, а особливо український (у всьому таборі росіян було не більше чверті), очевидно, залишилися самі по собі. Михайло Келлер, український партизан, який з 1941-го воював то проти німців, то проти більшовиків, а в Кенгірі публічно зарубав стукача, з'являвся на засідання мовчазним спостерігачем від того штабу".

Табірники організували відділ пропаганди, який забезпечував функціонування радіовузла й поширення листівок, близько 700 штук яких випущено з "повітряним змієм". Власна служба безпеки мала три підрозділи, і навіть в умовах повстання в'язні шили для них уніформи. Священики різних конфесій відправляли богослужіння й вінчали закоханих. Цілодобово виготовлялася зброя й насипалися барикади. А разом з тим один з організаторів повстання оунівець Михайло Сорока організував хор, яким сам і керував, а для мобілізації повсталих склав "Гімн кенгірського повстання".

"В'язні склали гімн українською мовою, самі придумали музику, і кілька разів на день весь табір, усі 13500 в'язнів, співали на весь голос цей гімн… Так ми співали, чинили опір генералам як могли і намагалися довести їм, що в нас теж є свої права", - свідчила одна з лідерів повстання росіянка Любов Бершадська.

26 червня в табір ввійшли 1600 солдатів з собаками, пожежними машинами і танками Т-34. Вперше і востаннє на придушення повстання було кинуто танки.

"Вся процедура тривала не більше сорока хвилин, але ці сорок хвилин забрали близько п'ятисот життів, і більше семисот людей тут-таки буйно збожеволіли, їх завантажили в ешелони і терміново вивезли, - описувала у спогадах Бершадська, яка того дня допомагала в лікарні. - Коли мені стало особливо жарко й задушливо, я зняла шапочку і в дзеркалі побачила себе з абсолютно білою головою. Я подумала, що, ймовірно, чомусь моя шапочка була напудрена, я не знала, що, перебуваючи в центрі цього нечуваного побоїща і спостерігаючи все, що відбувалося, я за п'ятнадцять хвилин стала абсолютно сива".

Капітон Кузнєцов - радянський офіцер, формальний лідер повстання, вже згодом, даючи свідчення каявся і всю вину покладав на "конспіративний центр", який очолювали українець Келлер і представник блатного світу Глєб Слученков.

На відміну від підполковника Кузнєцова, інші підсудні поводилися з більшою гідністю. А українка Нуся Михайлевич, яка належала до керівництва повстання, на допиті з удаваною наївністю запитала слідчого: "Це ви громадянин Кретин? Кажуть, що кретин до нас приїхав…". За це отримала рік закритої, сумно відомої курганської тюрми.

В'язнів Кенгіру розкидали по інших таборах, ватажків повстання засудили, в т.ч. й до страти, а далі розпочалася реорганізація каральної системи. Попри високу ціну, яку заплатили своїми життями ув'язнені Кенгіру, їхній чин полегшив умови утримання для сотень тисяч радянських в'язнів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі