Податкова ігнорує законодавство і судову практику, тиск посилюватиметься - експертний прогноз на 2022 рік

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Податкова ігнорує законодавство і судову практику, тиск посилюватиметься - експертний прогноз на 2022 рік © depositphotos/jacquesdurocher
Популістське збільшення видаткової частини державного бюджету лягатиме тягарем на плечі платників податків. 

Підсумки 2021 року показали, що податкові контролюючі органи вперто ігнорували законодавство і судову практику, а заплановані на 2022 рік заходи дають підставу вважати, що тиск посилюватиметься. Про це  пише адвокат, молодший партнер юридичної компанії  Legal House Дмитро Кулик у своїй статті "на ZN.UA - "Прогноз-2022. Що буде з податками в Україні?".

"У 2021 році Рада бізнес-омбудсмена відзвітувала про найбільшу кількість скарг із податкових питань за весь час існування, що також може свідчити про активну роботу податкового органу, яка пов’язана із потребою наповнювати бюджет", - зазначив юрист.

При цьому, підкреслює Дмитро Кулик, контролюючий орган продовжував вперто ігнорувати як судову практику, так і законодавство.У результаті боротьби за наповнення бюджету постраждав реальний бізнес.

"Знаковим стало відновлення податкових перевірок. Хоча мораторій і було знято не в рамках чинного законодавства, але податкова відповідально підійшла до виконання свого обов’язку. За 2021 рік податківці провели близько 9 тисяч перевірок, за результатами яких донарахували понад 8 млрд грн податкових зобов’язань", - зазначив Дмитро Кулик.

Він також звернув увагу на 7,5 тисяч позапланових податкових перевірок, під час призначення яких контролюючий орган продовжував ігнорувати судову практику, яка неодноразово звертала увагу на необхідність обґрунтовувати підстави для направлення запиту на позапланову перевірку, із чітким зазначенням фактів, а не припущень.

Запровадження СМКОР (автоматизованої системи моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків) не лише не зупинило конвертаційних центрів, а лише додало проблем відповідальному бізнесу у вигляді подальшого блокування податкових накладних і необґрунтованого віднесення платників податків до ризикових.

Усі ці тенденції 2021 року перейдуть у 2022 рік, і будуть лише посилюватися, вважає експерт.

"Чого очікувати бізнесу у 2022 році? Однозначно можна сказати, що не слід очікувати послаблення тиску з боку контролюючих органів. На це чітко вказує економічна і політична ситуація в Україні та неготовність влади відходити від звичних способів наповнення бюджету", - наголосив Дмитро Кулик.

Так, з 1 січня 2022 року набувають чинності положення закону про обов’язкове застосування більшістю підприємців РРО (касових апаратів).

"Слід врахувати, що 2021 року набрали чинності зміни Мінфіну до форми фіскального чека щодо використання акцизної марки. А це означає, що податковий орган активно візьметься за контроль встановлення РРО суб’єктами господарювання, а у поєднанні з необхідністю вести товарні залишки це може стати новим серйозним викликом для суб’єктів господарювання", - попереджає правник.

Слід очікувати збільшення проблем у нерезидентів щодо відкриття в Україні постійних представництв.

"Прогнозуємо, що 2022 року податкові органи сконцентрують свої дії на проведенні податкових перевірок нерезидентів на наявність постійних представництв на території України, які не були належно акредитовані. Ці заходи передбачено Податковим кодексом України з 1 липня 2021 року, проте активну реалізацію повноважень, на нашу думку, все ж заплановано на 2022 рік. Тому бізнесу варто завчасно здійснити аудит ризиків і задуматися про зміну структури", - наголосив Дмитро Кулик.

Таким нерезидентам загрожує штраф у розмірі 100 тис. грн за відсутність акредитації та можливі додаткові нарахування податку на прибуток підприємств за періоди здійснення господарської діяльності без такої реєстрації.

У другій половині року ситуація може загостритися у зв'язку із завершенням 1 вересня 2022 року кампанії з одноразового добровільного декларування громадянами активів, які раніше не були оподатковані.

"Як показує досвід інших країн, після закінчення таких заходів контролюючий орган починає активно перевіряти фізичних осіб. Тому платнику податків потрібно бути готовим до запитів щодо походження грошових коштів на придбання тих чи інших активів", - зазначає експерт.

Особливо експерт рекомендує зайнятися питанням формування податкової історії представникам публічних професій: блогерам, артистам, спортсменам.

"Адже усі ті, хто публічно демонструє свій рівень життя, дуже часто не мають документально підтверджених доходів. Також поза увагою не залишаться і власники криптовалют, і фізичні особи, які часто продають і купують нерухоме та рухоме майно", - попередив він.

2022 рік, на думку експерта, навряд чи принесе полегшення.

"Популістське збільшення видаткової частини державного бюджету лягатиме тягарем на плечі платників податків. А тому, швидше за все, трендами 2022-го буде розширення податкової бази для покриття таких видатків і "вдосконалення" адміністрування податків, яке лише збільшить витрати для бізнесу", - зазначив він.

Не слід розслаблятись і фізичним особам.

"Контроль за їхнім способом і рівнем життя лише посилюватиметься. Дії держави дають ясно зрозуміти, що використання непрямих методів контролю може бути реалізоване найближчим часом, тож слід уже зараз подумати про підтвердження походження статків", - наголосив експерт.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі