Нові правила для ФОПів, зростання зарплат, податки і тарифі: які зміни чекати з 1 січня 2022 року

Поділитися
У цьому році українців очікують деякі зміни у законодавстві.

У 2022 році будуть діяти нові правила роботи для ФОПів, а також зростуть податки, зарплати та тарифи.  Про це повідомляє Економічна правда.

Збільшення мінімалки

Розмір мінімалки зростатиме поступово, а більшу частину року вона залишиться на рівні 6 500 грн (якою стала в грудні 2021 року).

Згідно із законом "Про державний бюджет на 2022 рік", який ухвалили у Верховній Раді 2 грудня, чергове підвищення мінімальної зарплати заплановане на жовтень 2022 року. Її розмір становитиме 6 700 грн.

Зростання прожиткового мінімуму

У січні прожитковий мінімум для працездатних осіб залишиться без змін – 2 481 грн. Його розмір, як і мінімальної зарплати, був збільшений з 1 грудня 2021 року.  

Передбачається, що загальний показник прожиткового мінімуму зросте з 1 липня (до 2 508 грн) та з 1 грудня 2022 року (до 2 589 грн).

Розмір прожиткового мінімуму у 2022 році складатиме:

  • Для працездатних осіб: з 1 липня – 2 600 грн, з 1 грудня – 2 684 грн
  • Для дітей до шести років: з 1 липня 2 201 грн, з 1 грудня – 2 272 грн
  • Для дітей від 6 до 18 років: з 1 липня – 2 744 грн, з 1 грудня – 2 833 грн
  • Для осіб, які  втратили працездатність: 1 липня – 2 027 грн, з 1 грудня – 2 093 грн

Податки для ФОПів

На ставки податків для фізичних осіб-підприємців впливає зростання мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму.

Єдиний соціальний внесок

Збільшення мінімалки, яке відбулося з 1 грудня 2021 року до 6 500 грн позначиться на розмірі ЄСВ, бо ставка його нарахування залишається незмінною – 22%.

З січня 2022 року мінімальний розмір ЄСВ на місяць становитиме 1 430 грн (як і з грудня 2021 року), але з жовтня 2022 року він збільшиться до 1 474 грн.

Зазначається, що максимальний обсяг нарахування ЄСВ (15 мінімалок) на місяць збільшився з 1 грудня 2021 року до 21 450 грн, а з 1 жовтня 2022 року він складатиме 22 110 грн.

З грудня 2021 року ЄСВ сплачують ФОПи за себе за четвертий квартал 2021 року до 19 січня 2022 року. Сума за квартал становитиме 4 070 грн. ФОПи у податковій декларації мають зазначити зміну розміру ЄСВ: із січня до листопада – 1 320 грн, а в грудні – 1 430 грн.

При цьому ФОП буде подавати одну декларацію (про єдиний податок та ЄСВ) замість двох. У ній буде звіт щодо ЄСВ.

Єдиний податок

  • ФОПи першої групи –  248,1 грн на місяць (не більше, ніж 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2022 року).
  • ФОПи другої групи – 1 300 грн (20% від "мінімалки")
  • ФОПи третьої групи – 5% доходу або 3% доходу та ПДВ

Слід зазначити, що ФОПи, які працюють за загальною системою оподаткування, мають сплатити від доходу, отриманого протягом календарного року від господарської діяльності, за ставкою 18% ПДФО та 1,5% військового збору від чистого доходу.

Касові апарати для ФОПів, які проводять розрахункові операції

В Україні з 1 січня діятиме норма закону, яка зобов’язує ФОПів, які здійснюють розрахункові операції, встановити касові апарати. Дана норма не стосується підприємців, які не проводять такі операції.

ФОПи, які отримують гроші від кінцевих споживачів готівкою, банківськими картками, талонами, жетонами або за допомогою інших платіжних систем, вважаються такими, що здійснюють розрахункові операції.

Повідомляється, що за порушення правил застосування РРО передбачені штрафи, які залежать від кількості незаконних розрахунково-касових операцій:

  • Перша – 100% від суми чека,
  • Друга та наступні – 150% від суми чека

Податківці мають право перевіряти використання РРО у підприємців та накладати штрафи, якщо були зафіксовані порушення.

Як зміняться податки

Згідно із "ресурсним" законом, передбачається зростання акцизів на алкоголь та інші продукти. Зокрема, депутати вирішили підвищити ставки акцизів на алкогольну продукцію на 5%. 

Ще однією важливою зміною є введення податку з продажу нерухомості. Наразі дохід від продажу одного об'єкта протягом одного року не оподатковується. За продаж другого і наступних об’єктів сплачується 5% податку. Це дозволяє забудовникам оптимізувати витрати, продаючи квартири фізичним, а не юридичним особам.

Відповідно до "ресурсного" закону, така можливість має зникнути – дохід від продажу третього та наступних об'єктів нерухомості, які продала фізична особа за рік, має оподатковуватися за стандартною ставкою – 18%.

Дану норму пом’якшили у другому читанні – сплачувати 18% податку тепер необхідно не з усієї суми, отриманої від продажу нерухомості, а лише з різниці між сумою продажу та ціною, за яку нерухомість перейшла до продавця.

Угоди, що підлягають оподаткуванню: перехід права власності на житловий будинок чи його частину; квартиру чи її частину; кімнату; гараж; садовий будинок та господарські споруди, землю під ними; земельну ділянку.

Податки для землевласників

Нова система оподаткування діятиме з 1 січня 2022 року для сільгоспвиробників. Податковий закон вводить поняття "мінімальне податкове зобов’язання" (МПЗ) – сума податків, яку кожен власник сільгоспземлі має сплачувати до бюджету. Дана сума складатиме близько 5% від вартості землі на рік.

Для земельних ділянок та городів у дачно-будівельних та садівничих (городницьких) кооперативів, а також для сільгоспземель, що перебувають у межах населених пунктів, МПЗ не визначається.

Громадяни, які займаються продажем городини, мають сплачувати податок на доходи фізичних осіб (18%), якщо отриманий від продажу продуктів дохід перевищить 12 мінімальних зарплат. У 2021 році це 72 тис. грн, у 2022 році – 78 тис. грн.

Збільшення зарплат для медиків

У держбюджеті на 2022 рік заклали кошти для підвищення заробітної плати лікарям. Розмір мінімальної зарплати для середніх медпрацівників з 1 січня становитиме 13 500 грн, для лікарів – 20 000 грн.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що крім збільшення зарплат, медики зможуть інвестувати у власне житло. Керівник МОЗ підписав договір про співпрацю з державною компанією "Укрфінжитло", яка реалізує соціальні ініціативи в галузі нерухомості.

Тарифи на електроенергію та газ для населення

Згідно із постановою Кабміну, в Україні тариф на електроенергію становить 1,44 грн за кВт-год (для споживання обсягом до 250 кВт на місяць) з 1 жовтня 2021 року. Ним користується близько 80% населення. Ті, хто споживають понад 250 кВт-год, сплачують за тарифом 1,68 грн за кВт-год.

Даний тариф залишиться без змін до 30 квітня 2022 року.

Згідно із річним тарифом на газ, до кінця квітня 2022 року постачальники продаватимуть газ населенню за фіксованою ціною. Для побутових споживачів річна пропозиція складає від 7,96 грн за куб м до 13,5 грн за куб м. Клієнти "Нафтогазу" за річним тарифним планом "Фіксований" платять 7,96 грн за куб м.

Зміни зазнають тарифи на розподіл газу. Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ухвалила рішення щодо встановлення тарифів на розподіл газу для операторів ГРС.

Нагадаємо, що Верховна Рада не змогла відтермінувати впровадження обов'язкових касових апаратів для ФОПів. За включення законопроєкту до порядку денного проголосували 102 народні обранці, замість необхідних 226.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі