Лише за рік українські майнери продали біткоїнів на 400 млн дол.

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Лише за рік українські майнери продали біткоїнів на 400 млн дол. © pixabay.com
Україна 2020 року посіла десяте місце в списку країн, які отримали найбільший прибуток від продажу біткоїнів

Спонукувана прикладами Китаю, США, Канади та інших держав, що посилили нормативні правила та податковий тиск на доходи від майнінгу криптовалют, влада Казахстану також оголосила про запровадження з 1 січня 2022 року нового податку на цифровий майнінг. Податок пропонують обчислювати в розмірі 1 тенге (0,064 грн) за 1 кВт∙год. електроенергії, спожитої в процесі видобутку. Підстави, як завжди, високоморальні — вивести галузь, яка ще не встигла звестися на ноги, з «тіні» та обмежити «безконтрольне споживання електроенергії» майнінговими фермами. Для цієї благої справи навіть створять окремого регулятора — «уповноважений орган у сфері забезпечення інформаційної безпеки». Представники ринку вже поспішили заявити про можливу «загибель» галузі, якщо ситуація не зміниться на краще.

Водночас Україна 2020 року посіла десяте місце в списку країн (рейтинг Chainanalysis — один із провідних у світі проєктів, який аналізує дані блокчейну), що отримали найбільший прибуток від продажу біткоїнів. Йдеться про прибуток у розмірі 400 млн дол. США, або близько 12 млрд грн.

А ще вперше було підготовлено Глобальний індекс прийняття криптовалют (The 2020 Global Crypto Adoption Index), згідно з яким Україна — перша у світі з 154 держав за загальною криптовалютною активністю, включно з кількістю і обсягами трансакцій, приведених до паритету купівельної спроможності на душу населення.

скриншот

У комплексі з іще одним фактором, а саме — в Україні та Казахстані найдешевша електроенергія в Європі (згідно з Рейтингом країн Європи за доступністю електроенергії-2020), у нашої країни з'являється реальне вікно можливостей у частині закріплення лідерства в списку світового хешрейту, у тому числі й за рахунок залучення майнерів із тих самих Китаю та Казахстану.

Однак для цього українській владі необхідно провести величезну роботу над помилками. Україні бажано найближчим часом:

  • публічно та остаточно відмовитися від будь-яких намірів щодо посилення регуляторної політики та/або податкового навантаження на галузь (йдеться насамперед про законопроєкт №2461 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо оподаткування операцій з криптоактивами»), понад те, не зайвим було б надати новій галузі податкові стимули на найближчі 5–10 років, наприклад для ввезення необхідного обладнання, і дати інвесторам конкретні гарантії захисту майбутніх інвестицій;
  • надати криптовалютам чіткий нормативний статус, у тому числі шляхом внесення змін до Цивільного та Господарського кодексів, а також завдяки «дружній» позиції Національного банку (перша спроба регулятора, який назвав біткоїн грошовим сурогатом, була дуже невдалою). При цьому підготовлений у парламенті до другого читання законопроєкт №3637 «Про віртуальні активи» має стати безумовним пріоритетом і бути прийнятим у найкоротші терміни. Держава повинна чітко та недвозначно визначити в нормативних актах, що таке криптовалюта/криптоактив, а також максимум визнати його законним засобом платежу або мінімум — надати статус активу/товару;
  • максимально дерегулювати питання підключення майнінгових ферм до електроенергії (у собівартості частка останньої сягає 90–95%) і встановити прозору довгострокову тарифну політику на розподіл електроенергії;
  • у «мирний» спосіб урегулювати нові правила фінансового моніторингу для криптовалютного сектора, без обшуків і арештів обладнання з боку СБУ під приводом боротьби з фінансуванням тероризму, а також без масових блокувань рахунків банками після будь-яких операцій з криптовалютами (антивідмивальний закон №361-ІХ потрібно адаптувати, у тому числі шляхом установлення недвозначних правил поведінки на ринку та довкола нього, щоб виключити побори й корупцію з боку контролерів і правоохоронців).

Завдання досить великі та непрості, але на кону створення й підтримка дуже перспективної точки економічного зростання, здатної згенерувати сотні мільйонів доларів інвестицій у країну, створивши гідне поле діяльності для інвестнянь президента України, а також підтримати появу тисяч нових добре оплачуваних робочих місць.

А поки що місяць тому Сальвадор став першою країною у світі, яка повністю легалізувала біткоїн, зробивши його офіційним засобом як сплати податків до бюджету, так і купівлі боргових паперів уряду.

Усі статті В'ячеслава Черкашина читайте тут.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі