До мене, Мухтаре! (головна роль в українському кіно)

Поділитися
Ось воно гасло «нульових» у світі кіно. Тобто собаче життя вкупі із «золотою кісткою» численних фестивальних бюджетних амбіцій…

110 мільйонів жаданих гривень, виділених урядом М.Азарова на алчні потреби українського кіно, останнім часом (укотре) «збурили» громадськість. Тільки й розмов! Як урятувати? Як відродити? Як зняти? Як послати (на «Оскар»)...

У цьому плані найметафоричнішу сцену кіноосені зразка 2011-го було представлено в УНІАН. Картина маслом називалася так: «Режисер Олег Фіалко розриває (як Самсон пащу лева) «чрево» конверта, в якому прописані «делегати» на «Оскар» від України».

…Сам Олег Борисович, з нотками професійного шантажиста а-ля герцогиня Мальборо (з телефільму «Склянка води») та із вправними манерами людини, яка знає набагато більше, ніж ми, цей самий конверт спершу піднімає, стріпує, а потім розриває…

Боже, яка таємниця, ну хто ж там - не мучте…

Смішно й нерозумно в цій сцені - все! І недавні «збори» наших оскарівських посланців. Жоден з яких - за всіма форматними ознаками - аж ніяк не проходить в американський калашний ряд. І «муки творчості»… З якими місцевий, так званий оскарівський комітет, довго й нудно ішов до історичного рішення… («Нема кого послати!») І наші самовисуванці... Фільми яких бачили переважно їхні родичі.

Нагадаю, на розгляд було подано кілька стрічок, у виробництві яких брала участь і батьківщина.

Усе це, вочевидь, видатні твори?

«Любов і крапка» режисера В.Ямбурського. Альманах короткометражних фільмів «Мудаки. Арабески». Режисерський дебют телесценариста К.Коновалова «Аня, Волга, рок-н-рол». А також драма О. Міндадзе «У суботу»: російський режисер зняв кіно в українському Чорнобилі (у копродукції і з нашою стороною).

Цікаво, чим тішили себе ці люди, перш ніж себе ж кудись «висувати»?

І про що думали інші люди, які публічно вирішили позасідати (як герої Маяковського) і хоч когось кудись вибрати... Якщо навіть дурневі-пню зрозуміло - тут виключно провінційні «ігри» немовби в американського дядечка. Оскільки ні претендентів (серйозних) немає, ні передумов до подібних зборів теж немає. Власне кажучи, немає - поки що - нічого. А як нема, то й дарма.

Є, щоправда, в цій справі якийсь невитравний провінційний пафос… І він дається взнаки в тому ж таки масовому бажанні - представництвувати, засідати, бундючитися, тужитися, нібито «вирішувати долі».

І, звичайно, є тут уже незмивна тусовочна піна, якою в нас поголовно вкрите тіло задубілого кінематографа.

Добре, спростуйте, якщо не так… Хіба не «піна» - десятки різномастих, часто безглуздих і регулярно міжнародних (!) - кінофестивалів у країні, яка… Яка кіно не виробляє двадцять років. (А робить - масово - низькопробне «мило» за російським держзамовленням.) А тим часом, здається, уже й не залишиться скоро мирного населеного пункту на карті України, де не буде свого фірмового міжнародного кінофестивалю! У Трускавці такий є? Звісно. У Бердянську є? Авжеж (навіть мене цього літа туди зазивали, так згодом щось у них не склеїлося). У Харкові добкінський «Бузок» квітне? Природно. (Навіть Мішель Мерсьє туди приїжджала: це моя любима з дитинства актриса, яка зіграла Анжеліку - маркізу ангелів у фільмах 50-х.)

А в західному Львові що? Само собою - «Кінолев». А в південному Севастополі? Був українсько-російський кінофестиваль, а потім його замінили фестивалем духових оркестрів (але, мабуть, В.Яцуба скоро відновить справедливість).

А Одеса-мама? Ну це ж просто святе… В урядовій скарбниці на сімейне свято завжди кошти знайдуться.

Точно не певен, чи є міжнародні кінофестивалі в Жмеринці, Житомирі, Конотопі, Бердичеві (якщо немає, то давно вже час). Але що ближче до столиці - то й «піни» побільше...

Скажімо, проходить (у вересні) вже третій Київський - увага, міжнародний - кінофестиваль. І проходить майже на проїжджій частині міста. У буквальному значенні - під відкритим небом (біля Софії Київської). І, як і раніше, все це - невідомо з якою метою. Адже немає технічних можливостей якісно «прокрутити» кіно. (Уявіть: на дві з половиною години «зривається» запланована прем’єра картини М.Ільєнка, і половина глядачів, як-то кажуть, відразу «звалює».) І немає достатніх коштів, щоб передбачити для переглядів комфортні зали, а для програми фестивалю - пред’явити свої ж кіноуспіхи. Що таке фестиваль? Дивись у словник… «Демонстрація досягнень у різних видах мистецтв». От я й не уявляю, які такі «досягнення» в галузі кіно ми можемо щороку демонструвати (причому одночасно) - у Трускавці, Бердянську, Одесі, Львові, у Києві etc… Існують спорадичні - окремі кінорефлексії (у вигляді авторського кіно). Для яких, мабуть, не потрібні високобюджетні, обов’язково міжнародні, фестивалі. З метою заощадження коштів підійшли б для цього кіно попросту спеціальні прем’єрні покази.

Але тут якраз і починається цікаве.

І саме в цьому місці мого сумбурного сюжету ховається поверхова відповідь на запитання: чому на наших теренах так люблять кіно у вигляді міжнародних фестивалів?

…А тому, що міжнародний (обставлений різними паперовими релізами) - це один бюджет… Природно, великий, роздутий. Передбачений не тільки для «розливань» (тусовщикам), але, ясна річ, і «відмивань» (дечого). Звичайний прем’єрний показ, нехай навіть із пафосною тусовкою, це, як кажуть у Старицького, «щось одне». Всього лише «вовни жмут» з миршавої вівці, яка частенько символізує кінопроцес. Тому річ не в пріоритетах, а виключно в бюджетах.

От, скажімо, живе собі в цивілізованій Данії дивна людина на ім’я Ларс фон Трієр. Страшенно боїться закритого простору. Явно ненавидить рід людський. Але очевидно, що любить кіно - як повітря. Приблизно раз на два роки він видає свій новий фільм. І це неодмінно шедевр («Доггвіль», «Антихрист» чи «Меланхолія»). І при цьому - навіть заради одного такого Ларса - Спілці данських кінематографістів (якщо там є така) чи метким тамтешнім ділкам зовсім не обов’язково організовувати десятки різноманітних міжнародних кінофестивалів у всіх містах Данії (Копенгаген, Орхус, Оденсе, Ольборг, усі інші). Поїде Ларс на один фестиваль, природно, Канський - і все… І досить… І вже нікому не треба доводити - «чи існує данське кіно?».

А то… Якщо в ньому існує хоча б один загальновизнаний геній!

Була, щоправда, за допотопних радянських часів і інша ефектна практика донесення до народу «важливих» досягнень тодішнього кіномистецтва. Практика «всесоюзних прем’єр». Виходить, наприклад, потрібна картина Є.Матвєєва «Перемога». І майже у всіх залах СРСР її «доносять» до народу (помітно заощаджуючи держбюджет на фестивалі).

Або виходить «Європейська історія» І.Гостєва - про те, який поганий Захід і який хороший «совок». І знову таке кіно на всі екрани: при цьому мінімум зусиль…

Архаїчний агітпропівський метод? Зате ефективний.

Припустимо, вийшла в М.Ільєнка героїчна картина про українця, який став індіанцем («ТойЩоПройшовКрізьВогонь»)… То, може, задля однієї стрічки й не треба організовувати десяток «міжнародних» кінооглядів у різних містах? А «за відмашкою зверху» показати цей фільм (якщо він того вартий) у максимальній кількості залів.

Міністр культури М.Кулиняк, тим часом, теж не потрапив на фестивальний перегляд цього фільму «під відкритим небом». Але пообіцяв: активно сприятиме - вже наступного року - висуненню цієї стрічки… на «Оскар»... (хай йому грець). Мовляв, є одна картина (на рік) - то її і висунемо. (Чи засунемо, якщо не «те»…)

І справді - який сенс «конкурентів» шукати в місцевому світі кіно? Якби моя воля, давно б на цього «Оскара» висунув єдиного «персонажа». Просто-таки годувальника нашого кіносоціму. Скільки там - здається, вже років сім - довжелезний серіал «Повернення Мухтара» підтримує штани нашим кінодіячам?

У лиху годину гниття-погибелі художнього кінематографа цей вірний серіальний пес прискакав на задніх лапах на допомогу багатьом... І «задіяв» у всіх завулках Києва всіх раніше бездіяльних - артистів, гримерів, операторів…

«До мене, Мухтаре!» - ось воно гасло «нульових» у світі кіно. Тобто собаче життя вкупі із «золотою кісткою» численних фестивальних бюджетних амбіцій…

Отже, негайно «Оскар» - Мухтару! Особисто готовий розірвати в потрібний момент той самий «конверт».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі