Захист культурної спадщини має стати стратегічним завданням Сил оборони – експерти

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Зокрема, захист національних пам'яток передбачений Гаазької конвенції  1954 року.

Знищення Росією українських культурних пам’яток – це частина політики агресії зі знищення українців як нації. Тому захист національних пам’яток та культурної спадщини має стати для Сил оборони стратегічним завданням, пишуть Гюндуз Мамедов та Віталій Титич у статті «Як зменшити наслідки війни для культурної спадщини: можуть допомогти ЗСУ».

«Починаючи з 2014 року, а особливо з моменту повномасштабного вторгнення, російська влада викрала, знищила та пошкодила тисячі культурних об’єктів на території України. Ми розуміємо, що це не спорадичні дії, – їх треба розглядати як частину схеми багаторічної політики. Злочини проти української культури почалися не 2022 чи навіть 2014 року, а багато століть тому. Розпочавшись у Російській імперії, вони продовжились під час окупації України в радянський період, – тоді культура зазнала найбільших втрат», – пишуть автори.

За словами Мамедова та Титича, чітко зрозуміло, що злочини, які РФ вчинила після повномасштабного вторгнення в Україну, – це лише маленька частина пазла знищення української культури. При чому триває це знищення з часів Російської імперії. Воно, як зазначили автори, є невід’ємним складником російської політики, спрямованої на знищення українців як нації.

«Політична та військова верхівка країни-агресора неодноразово заявляла, що «денацифікація» є їхньою стратегічною метою в цій фазі війни. Відповідно головнокомандувач і органи управління Генерального штабу України мають розглядати питання захисту національних культурних цінностей та культурної спадщини як стратегічне завдання Сил оборони», – йдеться у статті.

Автори зазначили, що Україна, як й інші держави-підписанти Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року, зобов’язана підготувати або створити у своїх Збройних силах спецпідрозділи (служби) чи спеціальний персонал, які забезпечуватимуть повагу до культурних цінностей і співробітництво з цивільними органами влади Ці ж служби мають бути відповідальними за охорону культурних цінностей. Адже відповідно до Конвенції їх захист, якраз і включає охорону та повагу до цих цінностей.

За даними Міністерства культури та інформаційної політики України, внаслідок повномасштабної російської агресії за період з 24 лютого 2022 року до 25 вересня 2023 року росіяни зруйнували або пошкодили щонайменше 863 пам’ятки, 119 із них — національного значення, 674 — місцевого. Однак, як зазначили автори, цей офіційний перелік не включає архівів, музеїв, бібліотек, інших об’єктів, визначених міжнародним правом як культурні цінності. Очевидно, що справжня кількість постраждалих об’єктів значно більша.

Якщо вірити Мінкульту, то разом із бібліотеками, закладами мистецької освіти, музеями та галереями, театрами, кінотеатрами, філармоніями, а також клубними закладами станом на 25 листопада 2023 року ворог пошкодив 1750 об’єктів культурної інфраструктури.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі