Камо грядеші?

Поділитися
Так умирають політики. Роками Євген Кушнарьов копітко вибудовував свій імідж демократа і державника, захисника української мови та єдиної України, грамотного політика, який не кидає на вітер слів та емоцій...
Євген Кушнарьов

Так умирають політики. Роками Євген Кушнарьов копітко вибудовував свій імідж демократа і державника, захисника української мови та єдиної України, грамотного політика, який не кидає на вітер слів та емоцій. Тепер цей образ розсипається на очах. І виникає новий: узурпатор, губернатор-сепаратист, автор ідеї Південно-Східної Української Автономної Республіки. Втім, сам Кушнарьов не вірить, що це провал і провал остаточний. «Подивимося, хто буде попереду», — заявляє він.

Близько тижня тому харківського губернатора немов підмінили. Спочатку Євген Кушнарьов пообіцяв, що «у Харківській області не буде ні донецької, ні львівської влади, буде лише харківська влада, у Харківській області житимуть по своїх законах усі, хто вважає себе харків’янином». Потім оголосив про готовність узяти на себе «всю повноту влади». І Харківська облрада потрапила в історію. 26 листопада на надзвичайній сесії вона віддала Кушнарьову всю повноту влади, можливу та неможливу за законом. Голова обласної адміністрації став головою облради і головою виконкому облради, створеної на тій самій сесії, всупереч усім нормам чинного законодавства. Цьому виконкому облрада підпорядкувала обласну міліцію з управлінням МНС і передала в управління телерадіопередавальний центр разом з обласною телерадіокомпанією. Аналогічні виконкоми облрада порекомендувала створити без зволікання всім районним радам. Плюс до цього депутати відмовилися перераховувати гроші в держбюджет, вирішили тимчасово припинити трансляцію трьох телеканалів — «Ери», «П’ятого» і місцевого «Сьомого каналу», що ретранслює його, а знову обраному голові доручили терміново обговорити з керівниками восьми регіонів створення Південно-Східної Автономної Республіки.

Усі рішення надзвичайної сесії Кушнарьов і його соратники пояснювали й пояснюють передусім не законом, а політичною доцільністю. За словами Кушнарьова, це відповідна реакція на події в Західній Україні, яка поспішила визнати президентом Віктора Ющенка, і на документ, нібито отриманий із харківського штабу Ющенка, — план дій регіонального відділення Комітету національного порятунку, яким передбачалося підтримати всеукраїнський страйк, перекрити шляхи сполучення, заблокувати роботу обладміністрації, самого Кушнарьова відправити у відставку. Отримати «всю повноту влади» губернатору завадив мер Володимир Шумилкін. Наступного ж дня він скликав позачергову сесію міськради. Юристи нарахували п’ять пунктів, що суперечать законам і Конституції України. І міськрада практично одностайно визнала рішення облради незаконним, таким, що не підлягає виконанню на території Харкова, засудила будь-які спроби розколу і зажадала від прокуратури негайного реагування на рішення облради.

Того самого дня начальник УМВСУ в Харківській області Станіслав Денисюк дав зрозуміти, що не має наміру виконувати рішення надзвичайної сесії: «Нашим керівником є міністр внутрішніх справ». А в понеділок прокурор області Василь Синчук уніс протест. (Опозиція очікувала більшого — порушення кримінальної справи проти Євгена Кушнарьова за сепаратистські висловлювання, але Синчук не знайшов ознак складу злочину). Начальник управління НБУ заявив, що область жодної хвилини не припинятиме перераховування грошей до держбюджету.

Того самого дня облрада відмовилася від своїх «надзвичайних» рішень. На певний час чи назавжди — невідомо. У тексті, опублікованому в офіційній газеті обласної ради, написано «тимчасово призупинити дію» низки пунктів рішення надзвичайної сесії від 26 листопада. А в оригіналі документа — «скасувати». Обласна влада переконує, що вірний саме цей варіант. Євген Кушнарьов більше не голова виконкому, він тепер поєднує лише дві посади: голови обласної адміністрації та голови облради. Василь Синчук стверджує, що нічого протизаконного в цьому немає. Доцент кафедри державного будівництва юракадемії ім. Ярослава Мудрого Павло Любченко, навпаки, переконаний, що з моменту обрання головою Харківської обласної ради Євген Кушнарьов порушує закон про місцеву державну адміністрацію, яка обмежує можливість суміщення посад: «Президент України має відреагувати на цей факт і достроково припинити його повноваження». Сам же Кушнарьов посилається на домовленості з Леонідом Кучмою: про суміщення доти, поки не буде нового законно обраного президента.

Урешті-решт, якщо не брати до уваги, звичайно, зміни табличок на кабінеті Євгена Кушнарьова і будинку обладміністрації та його невдалої спроби змінити менеджмент на обласному телебаченні, з усіх рішень надзвичайної сесії облради був виконаний лише один пункт обговорення перспектив Південно-Східної Української Автономної Республіки на з’їзді в Сєверодонецьку. На цьому з’їзді сепаратистські настрої зазвучали з новою силою: голова Донецької облради Борис Колесников грав на першостоличних амбіціях харків’ян, запропонувавши створити «Південно-східну державу у формі федеративної республіки, а столицею оголосити місто Харків». А Кушнарьов неодноразово зривав оплески за пасажі на кшталт «Не треба випробувати наше терпіння. На будь-який випад у нас є гідна відповідь аж до надзвичайних заходів. І я хочу нагадати гарячим головам під помаранчевими прапорами: від Харкова до Києва — 480 кілометрів, а до кордону з Росією — 40!» або «Вставай, страна огромная, вставай на смертный бой с нашистской силой темною, с оранжевой чумой!»

А з вівторка Кушнарьова неначе вкотре підмінили. Тепер він уже «не за Ющенка» і «не за Януковича», а за єдність України, за Конституцію і закон, за мир і злагоду, і за харків’ян». Він повсякчас проводить різноманітні круглі столи і закликає жителів наметових містечок на центральній площі жити дружно.

Проте жити дружно з мером у губернатора не виходить. На позицію влади міста глава області відреагував блискавично й більш ніж емоційно: «Мені здається — тут чи емоції, чи нерви. Не знаю, чого більше. Тому що там то ейфорія, то коліна тремтять. З ранку — одне, ввечері — інше. Я сподіваюся, щойно розпочне змінюватися температура в державі, вона почне змінюватися й у Шумилкіна. Вона в нього так повсякчас: із ранку тремтить одне, а ввечері тремтить інше. Нехай заспокоїться і виконує свої функції — вулиці прибирає як слід, щоб світло горіло і все інше».

Новий тиждень розпочався з великих депутатських зборів. До великого залу оперного театру запрошував Євген Кушнарьов, до сесійного залу міськради — Володимир Шумилкін. Резолюції, прийняті на обох зборах, не мають ніякої юридичної чинності. Це просто демонстрація підтримки. Учасники зборів в оперному по суті виправдовують рішення надзвичайної сесії облради і схвалюють рішення сєверодонецького з’їзду. Незаконне суміщення Євгеном Кушнарьовим двох посад — голови облдержадміністрації та голови облради — тут називають доцільним. Збори депутатів усіх рівнів у міськраді, так само, як і численний пікет «помаранчевих» перед ним — це «так тримати» меру і депутатам міської ради. До речі, мер на цих зборах уперше з’явився з охороною. Нововведення пояснив лаконічно: «Сьогодні за ту позицію, яку має міська рада та я особисто, я отримав попередження про замах, який готують на мене. Я зробив відповідну заяву до правоохоронних органів і мені надали охорону».

На вибори в 2002-му Євген Кушнарьов і Володимир Шумилкін йшли «єдиною командою»: обидва вони висуванці провладного блоку «За ЄдУ» (Кушнарьов — у депутати облради, Шумилкін — у мери). Під час перебування кандидатом на посаді мера Шумилкін вважався креатурою Кушнарьова й користувався адмінресурсом. Однак, ставши міським головою, він досить швидко відмовився бути губернаторською маріонеткою і розпочав свою гру. Боротьбу за самостійність політичну Шумилкін розпочав із кадрів. Потім узяв під контроль комунальне господарство, передусім підприємства, які забезпечують життєдіяльність міста.

Про те, що в Шумилкіна і Кушнарьова натягнуті стосунки, давно всім відомо, хоча публічно вони цього не визнають. З початку президентських виборів мер і губернатор формально знову з’явилися в одній команді. Вони обидва поставили підписи під угодою про створення коаліції «Харківщина — за Януковича». Та якщо для Шумилкіна участь у виборах на цьому, по суті, й закінчилася — він демонстративно однаково відійшов від кандидатів, то Кушнарьов активно брав участь у виборчій кампанії і свого вибору не приховував.

Кушнарьов оголосив, що бере під захист кожного з 1260 тисяч харків’ян, які проголосували за Януковича, і сподівається, що на майбутніх виборах йому це зарахують: «Харків’яни, які проголосували за Януковича.., напевно ж не забудуть, хто як себе поводив у цій ситуації».

Шумилкін старанно приховує свої політичні симпатії. І сподівається, що це допоможе зберегти мир і спокій у Харкові.

Нині міськрада, попри політичні уподобання окремих депутатів, практично в повному складі підтримує Шумилкіна. Євген Кушнарьов, навпаки, починає втрачати вплив в обласній раді. За даними нашого джерела, за останній тиждень Кушнарьов втратив контроль приблизно над півтора десятками депутатів, серед яких начальник управління НБУ в Харківській області та глава обласної податкової. Йому більше непідконтрольне обласне ТБ, яке організовує пряму трансляцію з Харкова для «Ери» і «5 каналу». А в Національному університеті розглядають питання про можливе позбавлення Кушнарьова почесного звання професора.

До того ж Кушнарьов може втратити й посаду голови облради — запасного аеродрому, який він заготував на випадок своєї відставки з поста голови обласної адміністрації. До місцевого суду Київського району Харкова з відповідною скаргою звернувся Ющенко. Не Віктор, а його племінник — Ярослав.

Політолог Вадим Карасьов переконаний, що в цьому протистоянні перевага на боці Шумилкіна: «Його позиція, по-перше, політично грамотна. По-друге, це позиція не тільки більшої частини міськради, а й нової регіональної бізнес-еліти. Кушнарьов же в даному випадку стояв на позиціях колишньої харківської еліти (червоних директорів, колишніх партійних функціонерів і адміністративно-чиновницького апарату). Страх, непевність у своєму майбутньому як губернатора підштовхнули його зробити ставку на донецьку еліту та автономію. Він повівся не як регіональний політичний лідер, а як функціонер застарілої та адміністративно-управлінської машини, що проржавіла»».

Сьогодні в Харкові відкривається так званий Всеукраїнський з’їзд рад. Організатори проводять його під красномовним гаслом «За Україну! За конституційний порядок!» Проте в народі форум уже влучно охрестили «Сєверодонецьк-2». Від місця проведення з’їзду в напрямку Києва передбачалося вишикувати «живий ланцюжок». Ініціатор проведення з’їзду — облрада. Міська влада виступили категорично проти, але, судячи з наявної інформації, у них не було реальної можливості завадити його проведенню.

Протистояння триває?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі