Дитина є, а довідки немає?

01 жовтня, 2020, 08:30 Роздрукувати
Відправити
Відправити

Про медичні довідки у дитсадках і школах. Лікнеп для батьків

Дитина є, а довідки немає?

Кожен із батьків хоча б раз стикався з грізним запитанням учителя чи вихователя дитсадка: «А де ваша медична довідка?». Так було завжди: не ходила дитина кілька днів до школи, потім прийшла без довідки — це ж катастрофа! Дитина є, а довідки нема? Хворіла — не хворіла, зверталися до лікаря — не зверталися, а все одно принесіть медичну довідку!

Зрештою, з боями та відсутністю відповіді на запитання, де це написано, школа погоджувалась і на пояснювальну записку від батьків «Відсутня за сімейними обставинами».

Та почалася пандемія, і проблема довідок постала з новою силою. До традиційних вимог додалося: «А де ваш тест на ковід?». Саме лише припущення, що медична довідка необов’язкова, викликає жах у багатьох працівників закладів освіти та в аж занадто відповідальних батьків.

Почалася якась вакханалія:

— у батьківські чати розсилають вимоги із закликами бути чесними, дотримуватися якихось вигаданих алгоритмів, не підкріплених нормативкою;

— батьків змушують заповнювати якісь опитувальники;

— просять заяву на ім’я директора, що дитина була відсутня не через хворобу.

Чим це передбачено? Закон не зобов’язує батьків повідомляти школу про причини відсутності. Сімейні обставини на те й сімейні, щоб інформація про них залишалась у сім’ї — це, зрештою, приватне життя.

Школа просить: «Обов’язково зробіть тест на COVID-19 і поділіться результатами». А коли діти ще й мали контакт із хворим на COVID-19 та перебували на самоізоляції, то і тест принесіть, і медичну довідку… Батьківські чати рясніють повідомленнями від адміністрацій шкіл та класних керівників. Але слід пам’ятати, що з приходом пандемії в Україні не перестали діяти закони, громадяни мають ті ж права, що й раніше. Наприклад, діти мають право на освіту, а батьки і діти мають право на повагу до приватного та сімейного життя. Нормативні акти, які регулювали питання відсутності дітей у садочку та школі, залишаються чинними, і зміни до них вносились. Давайте їх пригадаємо.

Щодо закладів дошкільної освіти

Наказом Міністерства охорони здоров’я України 24.03.2016 № 234 затверджено Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів.

Згідно з п. 2 розділу XII Санітарного регламенту: «Діти з ознаками інфекційного захворювання до дошкільного навчального закладу не приймаються.

Після перенесеного інфекційного захворювання приймання дітей до дошкільного навчального закладу дозволяється за наявності медичної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. У довідці лікарем-педіатром або лікарем загальної практики — сімейним лікарем вказуються рекомендації щодо індивідуальних особливостей режиму дитини-реконвалесцента на перші 10–14 днів.

Діти після тимчасової відсутності в дошкільному навчальному закладі з інших причин приймаються без медичних довідок за умови відсутності явних ознак захворювання».

Отже, медична довідка в садочок потрібна лише у разі перенесеного інфекційного захворювання. Вимагати медичну довідку в разі відсутності дитини в садочку з інших причин — незаконно.

Щодо закладів загальної середньої освіти

Постановою Кабінету міністрів України від 13.09.2017 № 684 затверджено Порядок ведення обліку дітей шкільного віку та учнів. Згідно з абзацом 2 пункту 13 Постанови: «Причини відсутності учня на навчальних заняттях підтверджуються відповідною медичною довідкою закладу охорони здоров’я або письмовим поясненням батьків (одного з батьків) учня чи інших законних представників (для учнів, які не досягли повноліття) або учня (для повнолітніх учнів), що зберігаються в його особовій справі протягом поточного навчального року».

Отже, відсутність у школі підтверджується медичною довідкою або поясненням батьків. Письмове пояснення батьків щодо відсутності дитини у школі не обмежене переліком причин, хвороба також може бути серед них. Простіше кажучи, дитина не хворіла — довідка не потрібна. Навіть якщо дитина хворіла, але до лікаря не зверталися, йти до лікаря по довідку не обов’язково. В обох випадках досить письмового пояснення батьків. У разі необхідності батьки можуть звернутися до лікаря щодо лікування та після одужання отримати довідку.

І про COVID-19

Листом Міністерства освіти і науки України від 24.09.2020 року № 1/9-539 «Щодо окремих питань відвідування закладів загальної середньої освіти учнями, які перебували на самоізоляції» роз’яснено: «Після спливу строку самоізоляції для зазначеної категорії учнів не передбачено обов’язкового проведення лабораторних тестувань, у тому числі методом полімеразної ланцюгової реакції та імуноферментного аналізу (ПЛР, ІФА-тестів).

За огляду на викладене вище, законодавством України не визначено обов’язок учнів, їхніх батьків та інших законних представників подавати до закладу загальної середньої освіти будь-які документальні підтвердження (довідки, висновки тощо) щодо стану здоров’я учнів для продовження відвідуванням ними навчальних занять після завершення самоізоляції».

Закликайте керуватися нормативними актами, а не повідомленнями в чатах, якими б ВЕЛИКИМИ літерами вони не були написані. Навіть якщо це повідомлення від учителя чи директора закладу освіти. «Завжди так було», «Директор сказав» — не підстава виконувати незаконні вимоги. На будь-які вимоги вимагайте нормативний акт, яким це передбачено. І не піддавайтеся на залякування.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК