Перелік хвороб і станів, наявність яких звільняє від служби у війську: досвід країн НАТО

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Перелік хвороб і станів, наявність яких звільняє від служби у війську: досвід країн НАТО © Getty Images
В Україні оновлюють старі накази Міноборони, але у країн-партнерів чинні ефективні регламенти.

У Міністерстві оборони триває робота над новим розкладом хвороб на заміну старому радянському наказу №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України». Зараз незрозуміло, яким буде цей документ. Проте у країн-партнерів вже є ефективні регламенти. Про них розповідає у своїй статті «В Україні скасували обмежену придатність. Що тепер буде» на сайті ZN.UA Петро Герасименко.

Інструкція Міністерства оборони США «Медичні стандарти військової служби» містить вичерпний перелік хвороб і станів, наявність яких дискваліфікує від проходження військової служби. Порівняння цього документу з українським аналогом — наказом №402 — демонструє істотні відмінності у визначенні непридатності до військової служби.

У США хвороби та стани, які обумовлюють непридатність, згруповані в окремий розділ та значно чіткіше деталізовані й конкретизовані, ніж в українському відповіднику. Це дає змогу уникати подвійних трактувань. Певна частина функціональних порушень і хвороб, які обумовлюють непридатність в Америці, справді наближена до наших. Але більшість із них відповідає нашій категорії обмеженої придатності.

Так, у США короткозорість чи далекозорість оптичною силою понад 8 діоптрій та астигматизм понад 3 діоптрії є підставою для визнання особи непридатною до військової служби. Згідно ж із українським наказом №402, такі порушення рефракції підпадають під категорію обмеженої придатності. В українських реаліях людину з астигматизмом від 3 діоптрій узагалі можуть визнати придатною відповідно до статті 30-в.

Наказ №402 зараховує до обмежено придатних навіть осіб із гіпертонією ІІ й ІІІ ступенів. Той, у кого наявна гіпертонічна хвороба І ступеня, взагалі придатний до військової служби у військовий час. Тоді як в Інструкції Міноборони США постійно підвищений артеріальний тиск, вищий за 140/90 мм рт. ст. (відповідає гіпертонічній хворобі І ступеня), є підставою для визнання кандидата непридатним.

У США наявність будь-яких злоякісних пухлин в анамнезі означає звільнення з військової служби. В Україні ж навіть із таким страшним діагнозом можна отримати статус «обмежено придатний». Список хвороб серця, які є підставою для визнання непридатним, в американському Міноборони займає понад 2,5 сторінки тексту. Українська ж версія передбачає присвоєння статусу «непридатний» лише в разі дуже серйозних порушень роботи системи кровообігу. Аналогічний підхід спостерігається до хвороб системи травлення та сечостатевої системи. Наприклад, «Медичні стандарти військової служби» у США визнають непридатною особу, яка має камінь у нирках діаметром понад 3 мм або ж кілька каменів різного розміру на тлі сечокам’яної хвороби. У нас непридатними вважаються лише ті, в кого є значні порушення функцій нирок. Цукровий діабет в анамнезі спричиняє непридатність у США. В Україні для цього потрібні значні порушення функцій — стандартне формулювання для наказу №402.

Відсутність будь-якої кісткової частини пальців або великого пальця, руки або будь-якої її частини у США гарантовано означає непридатність до військової служби. А от у наказі №402 є цікава стаття 63-б, де «одностороння ампутаційна кукса верхньої кінцівки на будь-якому рівні чи одностороння ампутаційна кукса нижньої кінцівки нижче рівня верхньої третини гомілки» може бути підставою для присвоєння статусу «обмежено придатний».

Статус «обмежено придатний» до військової служби є у більшості країн світу. Для членів Альянсу є навіть окремий посібник, який установлює мінімальні вимоги щодо стану здоров’я військовослужбовців, котрі беруть участь у військових місіях НАТО.

Мотиви скасування статусу «обмежено придатний» в Україні — дискусійні й не дуже зрозумілі. Якщо прибрати цю категорію, то варто хоча б установити певні проміжні стани для осіб, які згідно з новим розкладом хвороб будуть визнані придатними. Адже їхні захворювання нікуди не зникнуть.

Раніше ми писали про те, що помилково вважати, що категорія обмеженої придатності створює значні корупційні ризики, адже корупціонерів цікавить статус «непридатний», що дозволяє виїхати за кордон.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі