Статус «обмежено придатний» нерідко є радше формальністю. Трапляються випадки, коли командування ігнорує реальні фізичні можливості таких солдат і залучає їх до виконання непосильних завдань. Про цю проблему говорить у своїй статті «В Україні скасували обмежену придатність. Що тепер буде» на сайті ZN.UA Петро Герасименко.
Проте досі обмежена придатність частково захищала військовослужбовця, в якого є значні проблеми зі здоров’ям. Та відтепер частина обмежено придатних стануть повністю придатними. А отже, за словами колишнього представника президента у Верховній Раді нардепа Федора Веніславського, їх можна буде направляти в бойові частини. Чи зможуть такі солдати ефективно виконувати бойові завдання на «нулі»? Сумнівно. Чи доцільно прибирати для цих людей будь-які обґрунтовані обмеження в місці та способі несення військової служби? Навряд чи це буде правильним рішенням.
Закон, що скасовує статус «обмежено придатний», набере чинності 4 травня. З цього моменту у військовозобов’язаних буде дев’ять місяців, аби пройти повторну військово-лікарську комісію та отримати новий висновок — придатний чи непридатний до військової служби.
Новий розклад хвороб, що визначить долю призовників, розробляє Департамент охорони здоров’я Міноборони, який було створено в листопаді 2023 року. Його очолила Оксана Сухорукова, котра раніше працювала в Українському центрі охорони здоров’я та Національній службі здоров’я України.
Наразі триває робота над документом, але інформації про це вкрай мало. За деякими даними, зміни до наказу №402, які скасують категорію обмеженої придатності, можуть бути опубліковані вже на початку травня.
Станом на зараз геть незрозуміло, як і за яким принципом буде переписано наказ №402. Невідомо, яка частина хвороб і фізичних станів перейде в категорію придатності, а яка дасть змогу претендувати на статус «непридатний» із виключенням з військового обліку. Також незрозуміло, від яких світових чи інших практик відштовхуються в департаменті Міністерства оборони, укладаючи оновлену версію наказу.
Нагадаємо, зараз придатність до військової служби визначають на підставі наказу Міністерства оборони №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України». Цей нормативний акт витоками сягає радянських часів і застарів морально. Він не повною мірою відображає світові стандарти й новітні підходи до діагностики захворювань. А ще надає військово-лікарській комісії (ВЛК) можливості для вкрай широкого трактування фізичного стану призовника чи військовослужбовця.