Конференція у Лондоні та «Енергоатом»: тепер наш час їсти

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Конференція у Лондоні та «Енергоатом»: тепер наш час їсти © depositphotos/ronstik

Напередодні великої Конференції з питань відновлення України в західних партнерів уривається терпець. Замість здійснення або хоча би планування реформ влада піднімає ціни на електроенергію, щоб «залатати» дірку в бюджеті «Енергоатому» вартістю в 40 млрд грн, і відмовляється впроваджувати ефективний контроль за іншими енергетичними компаніями. Хоч би якими були плани відбудови сектору, в таких умовах вони не принесуть українським громадянам жодного долара, фунта чи євро.

Завтра в Лондоні на конференції з відновлення від України чекають не слайдів, а стратегії – Безгін
Завтра в Лондоні на конференції з відновлення від України чекають не слайдів, а стратегії – Безгін

«Тепер наш час їсти», — сказали борці з режимом апартеїду, коли перемагали в боротьбі за справедливість. У результаті переможної перебудови Південно-Африканської Республіки увесь світ стежив за побудовою «більш справедливої країни та економіки». Яка вийшла не дуже справедливою і не надто успішною.

Напередодні Конференції з питань відновлення України цю фразу нагадали українській владі. Британський журналіст Едвард Лукас присвятив колонку у недільній Times питанням корупції в Україні. Він чітко фіксує побоювання західних експертів і політиків: чи не перетвориться відбудова України на корупційну годівницю.

І щоб ні в кого не виникало сумнівів, про що йдеться, окремо згадав необхідність навести лад у державних енергетичних компаніях. Цю згадку незайве перечитати одному з хедлайнерів конференції — заступнику Єрмака Ростиславу Шурмі, який везе на Захід обіцянки неймовірних, казкових, ефектних і дуже багатомільярдних енергетичних проєктів. Щоб не зупинятися на деталях, скажу лише, що потужностей атомної генерації пан Шурма планує побудувати трохи більше, ніж було побудовано в Україні за часів Радянського Союзу. А вітряків поставити в сто разів більше, ніж зараз! Ну, а електромобілів у нас із вами буде більше, ніж авто на дизелі, газі та бензині, разом узятих.

Натомість вимоглива публіка в Лондоні хотіла би почути трохи інше. Наприклад, в яких умовах усі ці проєкти будуть реалізовуватися? Я чітко розумію, що хоче сказати Едвард Лукас. Він пише прямо: «Корупція живить скептицизм. Якщо початкові кошти, виділені на відбудову, будуть розтрачені або розкрадені, лояльність буде зменшуватися, а безпека — слабнути. Ці небезпеки створюють загрозливе тло для Конференції з відновлення України, яка пройде цього тижня в Лондоні».

Усе ще складно написано? Добре, перекладаю. Все, як у старому анекдоті.

Чоловік і дружина лягли спати. Чують, як сусіди займаються коханням. Чоловік дружині:

Давай пострибаємо на ліжку, нехай сусіди думають, що ми теж займаємося коханням.

Пострибали, лягли спати. Вранці за сніданком дружина ставить перед чоловіком на стіл порожню тарілку з ложкою:

— Їж, дорогий.

— ... ?!

— А ти постукай ложкою по тарілці, нехай сусіди думають, що ти їси.

Так і з українськими прожектами. Якщо ми робитимемо вигляд, що хочемо щось відбудовувати, західні партнери робитимуть вигляд, що хочуть нам давати на це гроші. Але насправді фінансування буде лише тоді, коли ми відповідатимемо на давно поставлені запитання, наприклад, такі.

Запитання перше: чому замість реформ на ринку електроенергії ви підняли ціни в інтересах окремої компанії?

Поспішне і погано пояснене людям підвищення тарифів на електроенергію, яке несподівано навіть для себе виніс на терміновий розгляд Кабміну міністр Галущенко, залишило величезну кількість питань не тільки в населення, а й у зовнішніх спостерігачів. Чому підвищили саме зараз? Чому вдвічі? Чому взагалі просто підняли, а не провели реформи ціноутворення, яку обіцяли багато років? Кабінет міністрів України не став це обговорювати — уряд не місце для дискусій. Проголосував, та й усе.

Насправді відповідь на це запитання відома. Підняття цін — ніяка не реформа, а порятунок державного «Енергоатому», який повинен був забезпечувати два святкові столи: низькі ціни для громадян і високі виплати для виробників «зеленої» енергії. Станом на сьогодні компанія перебуває на межі банкрутства, тому що заборгувала за правилами ПСО 40 млрд грн. При цьому всі натяки на те, що підвищення тарифів викликане обстрілами росіянами інфраструктури, — чиста маніпуляція. Гроші та обладнання на відновлення мережі український оператор залучає за кордоном, фінансову дірку пробито саме в тому підприємстві, якому іноземці грошей не дають і не планують, — в «Енергоатомі».

Частково така катастрофічна ситуація пояснюється окупацією Запорізької атомної електростанції, яка не виробляє електроенергії. Але не тільки. В національної компанії «Енергоатом» увесь рік війни вистачало грошей на цілу низку важливих речей. Наприклад, на біг-беги за ціною в кілька разів вищою, ніж на ринку. Чи на тролейбуси турецького виробництва, які видають за «локалізовані». Чи, зрештою, на оборудки з компанією ДТЕК, якій «Енергоатом» зливав по мільярду гривень на місяць. Усе це несекретна інформація, про неї регулярно пишуть журналісти-розслідувачі і ZN.UA також розповідало.

Запитання друге: а хто контролює ваші державні компанії?

За тим, як вовтузяться за вплив на енергетику різні групи в офісі президента та навколо, вже навіть соромно спостерігати. Державні та націоналізовані частки в обленерго той же Ростислав Шурма всіма можливими способами намагається об’єднати в сумнівного, з юридичного погляду, монстра, який не має навіть натяку на незалежність в ухваленні рішень чи діяльності. Оператор газотранспортної системи України працює в «ручному режимі» і в стані лише попереджати про те, що без російського транзиту його чекає фінансова катастрофа. Наглядова рада НАК «Нафтогаз України», призначена на пряму вимогу міжнародних партнерів, не в стані контролювати Чернишова — друга ОПУ. Команда Андрія Деркача, яка керує «Енергоатомом», має повний карт-бланш не тільки на будь-які закупівлі, а й на залучення лобістів у США. Оскільки без професійних лобістів з ними ніхто навіть розмовляти не стане, з квітня цього року і за наші з вами 960 тис. дол. — «Енергоатом» під чуйним інформаційним супроводом. Допомагає дуже.

Проблема української влади в тому, що її представники не до кінця вивчили новітню історію. Західні партнери та інвестори, згадуючи «відбудову», думають не про «план Маршалла», насправді ж на думці у них Афганістан і ПАР.

Міжнародні донори чудово розуміють, що в Україні війна, і їй треба допомагати. Але вони не готові платити 40 млрд грн за «святковий стіл» «Енергоатому» чи підтримувати обіцянки неймовірних, казкових, ефектних і дуже багатомільярдних енергетичних проєктів.

Вони очікують чіткого плану завершення ринкових реформ і ринкових способів захисту громадян. І енергетичних компаній, якими керують прозоро, з незалежним корпоративним управлінням і без осіб, з якими соромно з’являтися на люди. І, на відміну від нас, у них є час.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі