Через дурнів усі платять двічі. Як вийшло, що замість дешевшого імпорту електроенергії Україна отримує дорожчу аварійну допомогу

ZN.UA
Поділитися
Через дурнів усі платять двічі. Як вийшло, що замість дешевшого імпорту електроенергії Україна отримує дорожчу аварійну допомогу © depositphotos/firn

Коли піднімали ціну на електрику для домогосподарств, нам обіцяли за ці гроші «підготувати енергетику до зими». Ціни підвищили, але на енергетичному ринку ситуація ніяк не покращилася. Грошей на відновлення як не вистачало, так і не вистачає, борги залишилися, а через невміння профільного міністерства та регулятора контролювати ринок реальна вартість кіловата для громадян і бізнесів зростає. Що гірше, ані гроші з підвищення, ані гроші, які ми вимушено заплатимо додатково в серпні, не йдуть на розв’язання головної проблеми наступної зими — відновлення зруйнованих потужностей генерації. Потужності взимку нам може банально не вистачити — час готуватися до відключень навіть без ракетних і дронових обстрілів.

Світло, газ та вода: чи зміняться тарифи з 1 вересня
Світло, газ та вода: чи зміняться тарифи з 1 вересня

Два останні тижні літа енергетики звітують про отримання рекордної кількості аварійної допомоги з ЄС, бо власних потужностей не вистачає для забезпечення споживачів. В один із спекотних днів у вечірні години ми отримали «аварійки» в розмірі, співставному з виробітком блоку атомної станції. Це дуже багато. Виникають три запитання: чому саме аварійна допомога, а не імпорт, що робитиметься взимку, якщо дефіцит почався вже, і куди поділися гроші з підвищення цін на електрику для населення?

Чому саме аварійна допомога для України, а не імпорт (який був би вдвічі дешевший) для трейдерів, — питання до НКРЕКП, яка встановила обмеження ціни на електрику на рівні, що нижчий від цін у ЄС. Погодьтеся, ніхто не купуватиме дорожче, а продаватиме дешевше. «Прайс-кепи», ті самі обмеження, запроваджували з думкою насолити Рінату Ахметову, а зрештою вистрілили собі ж у ногу. Адже через тариф заплатили за аварійну допомогу тільки за останній тиждень приблизно півтора мільйона євро. Ціни, звісно, орієнтовні: ми розрахували вартість, зважаючи на європейські дані, адже вони доступні.

Що відомо точно — якби для покриття дефіциту трейдери брали імпорт, Україні це обійшлося б значно дешевше. Причому фізично можливість поставляти електроенергію з ЄС є, але беремо ми її дорожче, ніж могли би.

Спонсорами дорогих кіловатів будуть як споживачі, так і бізнес, бо все одно покриватиме ціну саме тариф.

Звідки такий дефіцит потужностей, нібито зрозуміло. За останніми оприлюдненими даними, 70% теплової генерацїі розбито, а атомні блоки наразі в ремонті. Тож загалом енергетики знали, що серпень буде складний, от тільки керівництво галузі, очевидно, якось інакше уявляло ступінь цих складнощів.

Оплата електроенергії: чи треба зберігати паперовий рахунок три роки
Оплата електроенергії: чи треба зберігати паперовий рахунок три роки

Тепер же ключове питання в тому, що буде далі. Якщо зараз нам треба брати аварійну допомогу величиною в атомний блок, то скільки доведеться взяти в пік опалювального сезону? Взимку лише атомними блоками ми не обійдемося, потрібні ТЕЦ і ТЕС.

А про їхні відновлення та ремонти Міністерство енергетики звітує підозріло неконкретно. У звітах про «успішну ремонтну кампанію» профільне відомство запровадило новий критерій оцінювання: «відремонтовано ТА в ремонтах» перебувають 24 енергоблоки ТЕС і 23 енергоблоки ТЕЦ, або 60% від загальної кількості. Спосіб оцінки дуже зручний: «ми продали вам 24 кілограми хорошої ТА гнилої картоплі, будете взимку розбиратися, де яка».

За даними інсайдерів ринку, реально проведено ремонтів теплової генерації не більш як 30% від запланованого, а на частині станцій ремонтні роботи і не починалися. До того ж деякі блоки, про процес ремонту яких уже відзвітували, в стрій цієї зими не стануть або стануть ненадовго — лише для звіту на 15 жовтня, для озвучування красивих відсотків. Отже, дефіцит генерації навряд чи зникне, особливо зважаючи, що опалювальний сезон гарантовано збільшить попит на електрику навіть без можливих нових руйнувань енергетичної інфраструктури. Знову ж таки, це точно не нова інформація для керівництва галузі, це азбучні істини, які просто проігнорували.

Гірко таке констатувати, але як є — ремонтна кампанія в генерації проходила так, ніби війна вже закінчилася: терміни початку і завершення робіт постійно переносили, а грошей на відновлення банально бракувало. Залучити ж міжнародне фінансування ані «Нафтогаз» для своїх ТЕЦ, ані державне «Центренерго» не змогли, як не змогли і в компанії ДТЕК Ріната Ахметова.

Чесної відповіді на запитання, куди пішли гроші з підвищення цін на електрику для домогосподарств, так ніхто і не дав.

Нагадаємо, ідея була в тому, щоб «Енергоатом» завдяки підвищенню цін почав розраховуватися з ринком, і вся генерація отримала би кошти для підготовки до зими та закупівлі палива. Але серпневий дефіцит і купівля електрики в Європі за найвищими з можливих цінами показують, що цього не відбулося.

Якщо енергосистемі знадобилася аварійна допомога для кондиціонерів, що буде в мороз під обстрілами?
Якщо енергосистемі знадобилася аварійна допомога для кондиціонерів, що буде в мороз під обстрілами?

Станом на кінець серпня ситуації вже не виправити. Нових потужностей, зокрема газових турбін, немає і не буде. Єдина нова, яку передали американці, лежить на балансі того ж таки «Енергоатому», але генерує не електрику, а рахунки за обслуговування. Фактично декларована мета підвищення тарифів провалилась, і додатковий грошовий потік пішов не в ремонти станцій, а казна-куди. Десь на купівлю дорогих автобусів, десь на оплату роботи на окупованих територіях сонячних станцій заступника А.Єрмака Р.Шурми.

Результат ми побачимо (точніше, не побачимо, бо ж баланс генерації засекречений) у зимові місяці. Якщо справдяться найгірші очікування, в Україні взимку теплова генерація видаватиме на 2–3 ГВт (!) менше, ніж обіцяє ремонтна кампанія. Це означає необхідність графіків відключення навіть без обстрілів і навіть з урахуванням імпорту та аварійної допомоги — найдорожчого способу покривати дефіцит.

Відтак, за підвищену ціну на електроенергію ми, найшвидше, отримаємо графіки відключення у форматі 2–4 (дві години з живленням, чотири — без) або 2–6 (дві години з живленням, шість — без).

Що буде у разі обстрілів, ніхто навіть не готовий передбачити.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі