Глобальний ризик для України буде саме в частині отримання міжнародної допомоги на відновлення, а також у частині євроінтеграції. Адже слайдами не отримаєш ні грошей, ні євроінтеграції. Таку думку в інтерв’ю ZN.UA висловив депутат від партії «Слуга народу» Віталій Безгін, з яким поспілкувалася Інна Ведернікова.
Зовні, на думку Віталія Безгіна, досить уважно спостерігають за певними трендами, що намітилися в Україні. Включно з аналізом законодавства та діяльністю об'єднаного Міністерства відновлення. І спільне завдання влади полягає в тому, аби змінити ці тренди, змінити сприйняття України міжнародними партнерами.
«Адже вони реально вже хочуть не презентацій — у Лугано ми показали, що можемо це блискуче робити, — а конкретних дій. Комунікаційну платформу електронної системи управління відновленням DREAM презентували в травні, ймовірно, саме вона стане головною подією в Лондоні цього тижня. Донори добре вклалися, систему створено. Очевидно, що цифрова платформа може стати важливим елементом під час відновлення. Чи є її поява позитивним явищем? На моє переконання, безумовно й однозначно, це дуже позитивна річ. Це впорядкування різних реєстрів, це про прозорість, це єдина точка збору всієї інформації, крок до створення єдиної мапи інфраструктурної відбудови», – зазначив депутат.
За його словами, це все дуже правильно, але знов-таки, тільки про інфраструктурну відбудову, це лише шматочок пазла, без загальної стратегії розвитку воно не може й не буде працювати повноцінно. Безгін зазначив, що це зрозуміло всім, хто дивиться на відновлення ширше, ніж у вимірі об'єктів. Він нагадав, що коли працівники Ради Європи приїздили в Україну у квітні, вони прямо казали, що відновлення — це насамперед про інституції, а вже потім — про інфраструктуру.
Безгін висловив сподівання, що команда Мінвідновлення це розуміє, зокрема й особисто міністр, який у ранзі віцепрем'єра стратегічно відповідає за відновлення всієї країни, зокрема й інституцій.
«Коли людина приїздить до деокупованої громади й бачить там свій зруйнований чи пошкоджений будинок, звісно, вона хоче, щоб його було якнайшвидше відбудовано. Але далі вона починає стикатися з роботою владних інституцій і моделей, котрі тут мають працювати як злагоджений і швидкий механізм, де кожен гвинтик знає послідовність кожного кроку. Оце є пріоритетом», – додав Безгін.
Зазначимо, що сьогодні за майбутнє відновлення України відповідає об'єднане в грудні минулого року Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури (Мінвідновлення). Минулого тижня у публічну площину вилився конфлікт між міністерством і депутатами парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Спір між відомством і комітетом стосувався сфери державної регіональної політики, яка виявилася викресленою з пріоритетів міністерства і голови комітету Олени Шуляк. Ба більше, непорозуміння між представниками законодавчої та виконавчої гілок влади розгортається на тлі тривалої відсутності діалогу міністерства з органами місцевого самоврядування. Що в сукупності свідчить про серйозні проблеми в ключовому блоці системи державного управління, який відповідатиме за повоєнне відновлення країни й розпоряджатиметься фінансами донорів.