У понеділок завершився приватизаційний конкурс із продажу 98,81% акцій Дніпровського металургійного комбінату ім.Дзержинського. Його єдиним учасником і переможцем стала Корпорація «Індустріальний Союз Донбасу», що запропонувала за пакет 710 млн. грн. — у 1,2 разу більше за стартову ціну. Компанію «Приват-Інтертрейдинг», що також намагалася стати учасником конкурсу, зняли з торгів у зв’язку з невідповідністю кваліфікаційним умовам. Попри це, конкурс завершився приватизаційним рекордом. І хоча остаточну ціну сформує оцінювач, ІСД заплатить за ДМК не менше 133 млн. доларів, що є абсолютним рекордом в історії української приватизації металургійних підприємств.
Збереження стартових умов конкурсу трудовий колектив вважає своєю заслугою. Не приховуючи задоволення, глава профспілкового комітету ДМК ім. Дзержинського Микола Колючий сказав: «У тому, що конкурс закінчився відповідно до початкових умов, є й наша заслуга, оскільки ми не лише брали участь у їх розробці, а й відстоювали під час конкурсу».
Оскільки від претендентів вимагалися прозорість походження капіталів і домовленості з кредиторами ФДМУ, весь конкурс проходив під пресингом компаній, які не вважали за потрібне виконувати ці умови. У піковий момент ФДМУ завагався разом із «керівними вказівками», що надходили, але врешті-решт усе-таки зумів завершити конкурс згідно зі спочатку заявленими умовами.
Приватна пробуксовка
Більшість експертів вважають, що «Приват-Інтертрейдинг» просто йшов на авантюру, подаючи документи на конкурс і розраховуючи на сильні позиції в судових інстанціях. За жодною з виставлених умов компанія явно не підходила — доходи нижчі від доходів ДМК ім.Дзержинського, збитковість у 2002 році, та й, м’яко кажучи, дуже спірний управлінський досвід розпоряджання держмайном на ДМЗ ім.Петровського.
У ході конкурсу компанія сконцентрувалася на критиці ФДМУ і ледве встигла за кілька днів до його проведення розіслати ймовірним кредиторам повідомлення, що в односторонньому порядку вважає питання реструктуризації та подальшого погашення боргів ДМК із ними вирішеним.
Нагадаємо, що, за умовами конкурсу, претендентам необхідно було домовитися з кредиторами підприємства, заборгованість перед якими перевищила 600 млн. грн., про відстрочку або розстрочку погашення боргу на два роки.
Фіналом конкурсу для «Приват-Інтертрейдинг» став стислий висновок голови ФДМУ Михайла Чечетова: «Не допущена до торгів, зокрема у зв’язку з ненаданням інформації про податки та збитки за минулий рік на суму 1,6 млн. грн.»
Згідно з умовами конкурсу, на пакет ДМК могла претендувати лише компанія, загальний обсяг реалізації продукції якої за кожен із двох останніх років був не нижчим від обсягу реалізації ДМК за 2002 рік. Претендент також повинен мати досвід управління підприємствами гірничо-металургійного комплексу, його оподаткований прибуток у 2003 році не може бути меншим 50% від стартової вартості запропонованого до продажу пакета акцій.
На думку голови спеціальної комісії ВР з приватизації Валентини Семенюк, підсумок конкурсу щодо ДМК ім.Дзержинського видається цілком закономірним.
Як вважає Семенюк, другий учасник конкурсу, компанія «Приват-Інтертрейдинг», хоча й давно працює на ринку металопродукції, але навряд чи досвід, представлений компанією з управління ДМЗ ім.Петровського, можна вважати позитивним із погляду державних інтересів. Валентина Семенюк також припустила, що схема приватизації, яку випробували на ДМК ім.Дзержинського, може розглядатися як модель при прийнятті відповідних рішень про приватизацію інших великих стратегічно важливих об’єктів.
Ця заява голови спецкомісії ВР з приватизації може стати й геть поганою новиною для групи «Приват». Схоже, сьогодні в її складі немає компаній, готових відповідати вимогам прозорості капіталів, сформульованим ФДМУ. Цілком реальна загроза того, що за таких розкладів повз групу пройде вся велика приватизація-2004. А це, як мінімум, — «Криворіжсталь», «Укррудпром» і ДМЗ ім.Петровського, щодо якого держава все-таки має намір повернути у власність держпакет акцій і виставити на приватизацію контрольний пакет.
ІСД вкладе близько 0,5 млрд. дол.
у модернізацію ДМК
Остаточна ціна пакета акцій ДМК буде відома пізніше. Оскільки учасником конкурсу стала одна компанія (вона ж, власне, у ньому й перемогла), ФДМУ, відповідно до законодавства, оголосив конкурс із залучення оцінювача.
Очікується, що 24 грудня ФДМУ вибере оцінювача, а той, у свою чергу, до 25 січня 2004 року визначить остаточну ціну продажу ДМК. Якою вона буде — сказати поки що складно.
Директор Міжнародного інституту приватизації, інвестицій та менеджменту Олександр Рябченко вважає, що ціна може бути навіть нижчою від запропонованої ІСД. «Це пов’язано, в першу чергу, з тим, що підприємству потрібні великі інвестиції, а також із тим, що ДМК має чималі борги».
У будь-якому разі, Корпорація «ІСД» підтвердила свої зобов’язання оплатити вартість пакета акцій відповідно до експертної оцінки, навіть якщо оцінка перевищить запропоновані Корпорацією суми.
Як відзначив на прес-конференції в понеділок голова ради директорів Корпорації «ІСД» Сергій Тарута: «Крім того, ми взяли на себе досить серйозні зобов’язання з інвестиційної програми, обсяг яких на найближчі кілька років становить 1 млрд. грн.» Якщо ж до інвестиційних витрат додати погашення кредиторської заборгованості, то сума коштів, які ІСД має вкласти в ДМК, наближається до 500 млн. дол.
За словами Сергія Тарути, із наступного тижня на ДМК ім.Дзержинського починає працювати група фахівців Корпорації «ІСД», яка проведе докладну оцінку стану виробничих потужностей і визначить потреби в інвестиціях на найближчий час. Тарута заявив, що «реконструкція розпочнеться з доменного виробництва, це потребуватиме інвестицій на суму близько 200 млн. грн».
Крім інвестиційної програми, ІСД ініціював розробку й реалізацію на ДМК соціальної програми в 2004—2007 рр., орієнтованої на забезпечення соціальної захищеності багатотисячного трудового колективу комбінату. У листопаді цю програму обговорювали з трудовим колективом ДМК ім. Дзержинського.
Голова профкому ДМК Микола Колючий зазначив: «Розмова була пряма, і ми отримали всі відповіді як на запитання щодо планів розвитку й реконструкції ДМК, так і на соціальні запитання, які хвилюють нас».
Стратегічним завданням перетворень на ДМК Корпорація «ІСД» вважає зростання обсягів виробництва. «Сьогодні нам зрозуміло, що насамперед треба робити в інвестиційній і маркетинговій площинах для виведення підприємства на новий рівень. Ми плануємо вже до 2007 року приростити виробництво сталі на ДМК на 60%, до 5 млн.тонн на рік», — зазначив Сергій Тарута.
Крім того, Сергій Тарута повідомив, що в перспективі Корпорація має намір вивести цінні папери ДМК ім.Дзержинського на фондовий ринок. Тарута не уточнив, буде це фондовий ринок України чи міжнародний. Проте для ІСД конкурс виявився, безперечно, вдалим. У їхніх опонентів значно менше підстав для радості. Що ж до країни, то вона, однозначно, виграла. Кошти від приватизації очікуються в першому кварталі наступного року. А він (цей період) сезонно ознаменований для Фонду держмайна і бюджету країни як найпровальніший період.