Як уціліти в натовпі

Поділитися
Відповідь на запитання «Чи будуть сутички в ніч виборів?» сьогодні багатьох хвилює анітрохи не ме...

Відповідь на запитання «Чи будуть сутички в ніч виборів?» сьогодні багатьох хвилює анітрохи не менше, ніж відповідь на запитання «Хто стане президентом?» Події минулого тижня біля Центральної виборчої комісії, схоже, переконали навіть скептиків: може трапитися що завгодно.

Чим менше залишається часу, тим більше нагнітаються пристрасті. І особливу тривогу викликає та обставина, що нагнітаються вони тими, хто, за логікою, мав би бути зацікавлений у зберіганні спокою, і хто, згідно із законом, повинен цей самий спокій гарантувати. Тобто владою та охоронцями порядку. Саме високопоставлені чини правоохоронних органів першими оголосили про рішучу готовність не допустити повстання. Хоча до повстання нібито ніхто не закликав і досі не закликає.

Телеканали дружно приписують одному з кандидатів заяви, яких він не робив. Політики з одного політичного табору охоче прогнозують кулачні бої, дуже прозоро натякаючи на несамовите прагнення іншої сторони ці бої організувати. Їхні заяви охоче підкріплюються бравурними звітами офіційних стражів порядку, котрі виявили дивовижне завзяття при виявленні вибухових речовин у найбільш неуявлюваних місцях. Точніше, в легко уявлюваних, якщо ти скільки-небудь орієнтуєшся у теперішній політичній ситуації.

Відмова Олександра Мороза від організації мітингу біля ЦВК і заклик Віктора Ющенка уникати провокацій, між тим, нікого не бентежать. Штаби одного з кандидатів демонструють завидну активність, делегуючи групи «добровільних дружинників», готових «підтримувати порядок і забезпечувати спокій у разі блокування будинку Центрвиборчкому». Саме так в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» пояснили відправку понад трьох тисяч людей із Запоріжжя до Києва організатори одного з цих дивних «турів». Чим, на думку таких «дружинників» повинна займатися міліція, яка саме й покликана «підтримувати порядок і забезпечувати спокій», залишається загадкою.

А в столиці, як повідомляє той же «Інтерфакс-Україна», тим часом уже створено міський штаб з оперативного вирішення проблеми надання першої медичної допомоги. За словами його керівника В’ячеслава Бичкова, поява такої структури пов’язана з проведенням 31 жовтня виборів президента. Як розповідають «ДТ» численні джерела в медичних колах, співробітникам великої кількості медичних установ (включаючи пологові будинки) наказано в неділю з’явитися на роботу. Лікарні нібито рапортують про створення значного резерву ліжко-місць, великих запасів перев’язувальних матеріалів і донорської крові.

Дай Боже, щоб ці приготування пояснювалися винятково турботою про громадян. І, дай Боже, обійдеться.

Тим із вас, кого (незважаючи на численні застереження і похмурі прогнози) активна громадянська позиція, цікавість або просто випадок приведуть під стіни ЦВК та в інші місця масового скупчення людей, напевно, варто ознайомитися з нашими простими й ефективними порадами. Їхня мета проста — допомогти вам уціліти в натовпі. Якщо, не дай Боже, щось.

Отже. Порада перша. Ні в якому разі не піддавайтеся паніці. Це неймовірно складно, і все-таки постарайтеся. Як свідчать знаючі люди, паніка — прямий шлях до братської могили. Якщо розпочалася паніка, спробуйте оцінити обстановку та прийняти вірне рішення.

Порада друга. Ні в якому разі не беріть із собою дітей. Коментар, сподіваємося, зайвий.

Далі. Ретельно підберіть одяг. Пам’ятайте, що вибір на користь взуття на високих підборах, шарфа, довгої куртки на «липучках» може коштувати вам здоров’я, а можливо, й життя. Простежте, щоб ваші шнурки були міцно зав’язані, і не беріть із собою торб і парасольок.

Якщо ви опинилися в натовпі та змушені пересуватися в масі народу, пам’ятайте: головне — зберегти рівновагу. Падіння може призвести до того, що вас просто затопчуть. Щоб уникнути цього, застебніть і заправте одяг, щоб не зачепитися за що-небудь. У разі, якщо ви зневажили нашою порадою і все-таки прихопили парасольку або торбу, краще притиснути їх до тіла. У критичній ситуації їх узагалі потрібно позбуватися без жалю. Якщо щось упустили — не думайте піднімати.

Якщо ви все-таки не втрималися і впали — не панікуйте. Кричати й просити про що-небудь оточуючих, як правило, марно. Спробуйте негайно захистити голову руками та підвестися. Це досить складно, але можливо. Краще заздалегідь потренуйтеся вдома. Слід підтягти до себе ноги, згрупуватися і спробувати рвучко підвестися, використовуючи природний рух юрби.

Із колін піднятися у щільному натовпі навряд чи вдасться: вас постійно збиватимуть. Тому однією ногою треба упертися (повною підошвою) у землю і різко розігнутися, використовуючи рух юрби. Якщо піднятися неможливо, згрупуйтеся, притиснувши коліна до грудей і захистивши голову руками.

У щільній юрбі можливість упасти не настільки велика, як можливість здавлювання. Можете захистити діафрагму зчепленими в замок руками, склавши їх на грудях. Іще один прийом — пружно зігнути руки в ліктях і притиснути їх до тулуба. Штовхання позаду треба приймати на лікті, діафрагму захищати напругою рук.

Якщо юрба залишається на місці, треба розгорнутися так, щоб із двома людьми, які стоять поруч, утворити плечима трикутник: це збереже вам невеликий простір для руху грудної клітки.

Намагайтеся за можливості стежити за людьми, які вас оточують. Уникайте сусідства з громадянами, яких вирізняє агресивна, експансивна або екзальтована поведінка, оскільки таке сусідство небезпечне.

Знаходячись у щільній юрбі, дотримуйтеся таких правил:

— якщо юрба вас захопила, намагайтеся не знаходитися біля її центру та країв;

— ухиляйтеся від стін, штахетів, огорож, вітрин;

— уникайте всього нерухомого на шляху — стовпів, тумб, дерев, стін, — інакше вас можуть просто розчавити;

— не чіпляйтеся ні за що руками, їх можуть зламати.

Сподіваємося, що до цього не дійде, і все-таки — якщо ви виявились у натовпі, проти якого було застосовано сльозоточивий газ, притисніть до обличчя хустку, шарф, шматок тканини і дихайте крізь нього. Якщо є можливість — заплющіть очі. Ні в якому разі не тріть шкіру й очі руками — це лише посилює вражаючий ефект. Вибравшись із зони ураження, промийте відкриті ділянки шкіри й очі проточною холодною водою.

Якщо юрбу, в якій ви знаходитеся (знову-таки, не дай Боже!), почала розганяти міліція — не піддавайтеся паніці. Спробуйте зійти з лінії руху людей, які біжать, спробувавши обережно притиснутися до стіни. Не робіть різких рухів, не кричіть про свою непричетність — це марно. А часом це лише розпалює нападаючих. Якщо співробітники міліції зовсім поруч, можливість маневру обмежена і ви не дуже впевнені у своїх легкоатлетичних можливостях, краще не намагатися утекти. У переслідувачі може прокинутися здоровий мисливський інстинкт, і ви ризикуєте одержати кілька дуже болючих ударів. Краще підійміть руки і ні в якому разі не пручайтеся. І взагалі — уникайте різких рухів. У гарячці вас можуть для страховки від душі вжарити кийком. У разі затримки поводьтеся спокійно, відкладіть обурення і пояснення до розгляду у відділенні.

І останнє: якщо ви не впевнені у своїх силах і здатності чітко дотримуватися цих правил — тримайтеся від юрби подалі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі