Вхід у матрицю через виборчком

Поділитися
Матриця прийшла по представників 26 кандидатів у президенти України. Добрий Морфеус в образі глави...

Матриця прийшла по представників 26 кандидатів у президенти України. Добрий Морфеус в образі глави Центральної виборчої комісії С.Ківалова 11 серпня представив результат обчислень комп’ютерної програми, яка за своїм таємничим алгоритмом сформувала територіальні комісії. Високі технології викликали повагу в усіх кандидатів, окрім двох головних опозиціонерів — Віктора Ющенка й Олександра Мороза. Прем’єр-міністр Віктор Янукович алгоритмом програми задоволений. Тепер у цілому ряді областей України контроль за організацією та ходом голосування з боку опозиції буде серйозно ускладнений.

Вихідний код

Спочатку невелика передмова. Як відомо, виборчі комісії відіграють ключову роль в організації та контролі за ходом голосування, підрахунку голосів, розгляді скарг. Робота цієї структури є основним захистом від фальсифікацій та підтасувань у процесі волевиявлення громадян. Природно, що й багато механізмів впливу на результат голосування будуються на особливих стосунках із частиною членів комісії. Зрозуміло, що до кадрового складу комісій прикута пильна увага. Їх комплектація грамотними і досвідченими працівниками має величезне значення для штабів кандидатів у президенти. До складу кожної з 225 територіальних комісій може входити по два представники від кожного кандидата. Найвідповідальніші посади у складі ТВК — голова, заступник і секретар, які перебувають у курсі всіх рішень. Збереться, наприклад, більшість тервиборчкому на засідання і прийме рішення про визнання недійсним голосування по дільниці, де кандидат N має найвищі результати. Простого члена комісії, прибічника N, можуть і «забути» запросити. Керівник засідання не пропустить. Рішення можуть бути різні — тільки комісія може протидіяти в день голосування такій популярній нині виборчій технології, як масове «завезення» громадян із відкріпними свідоцтвами на кілька ділянок відразу. Тільки комісія може розблокувати роботу дільниці, коли виникають найрізноманітніші позаштатні ситуації, що впливають на явку виборців. Простіше кажучи, щоб повністю бути в курсі рішень ТВК і мати можливість оперативно впливати на її рішення, комісію найлогічніше очолити, одержати посаду заступника голови, секретаря.

Важлива деталь — фактично обійняти керівну посаду може далеко не кожен представник кандидата, а лише той, кого при висуванні рекомендували спеціально для цієї роботи. Це обумовлено двома значимими критеріями: по-перше, звісно, досвідом відповідної діяльності, а по-друге — необхідністю тимчасового звільнення з основного місця роботи. Керівництво комісії не може поєднувати роботу на виборах із якоюсь іншою трудовою діяльністю. Треба тимчасово звільнятися. Решта членів комісії працюють на громадських засадах.

Пошук необхідного алгоритму

Оскільки кандидатів 26, вони запропонували до складу комісій майже десять тисяч своїх представників. Тут виявилися переваги виборчої стратегії кандидата від влади Януковича. Дорогі, хоч і маловідомі кандидати забезпечили прем’єр-міністрові дуже вагоме представництво в кожній виборчій комісії за рахунок своєї квоти. Зараз ще важко охарактеризувати рівень політичної взаємодії ряду кандидатів у президенти зі штабами Януковича. Однак, на думку джерел у керівництві ЦВК, принаймні десять кандидатів з увагою сприйняли пропозицію Януковича не словом, а ділом забезпечити контроль за виборами. Зрозуміло, найбільш безсторонній і безкорисливий.

Шістнадцять маловідомих кандидатів у президенти не мають хоч якоюсь мірою значимих партійних структур. У кращому разі, їх знають у регіонах. Однак здобулись на підтримку сотень людей із досвідом виборчої діяльності в усіх куточках країни. Чому ж раніше не розкрилися масштабні організаторські здібності і великий політичний авторитет Кривобокова і Ржавського, Козака і Базилюка, Нечипорука і Бойка? Судячи з розмаху, кожен із них міг би претендувати на побудову гідних партійних організацій усеукраїнського значення, адже талант марнується... Втім, якщо проаналізувати біографії представників цих кандидатів у президенти, подані в тервиборчкоми, виявляється цікавий збіг обставин. Чимало з цих людей уже мали досвід участі в політичній діяльності, але — у структурах, налаштованих на «конструктивне» співробітництво з «партією влади». Мабуть, пригнічені відсутністю президентських амбіцій у Віктора Медведчука симпатики СДПУ(о) розбрелися по різних таборах. Також не захотів скласти конкуренцію прем’єрові-державнику Олександр Волков. Його колеги по гучних у минулому проектах фонду «Соціальний захист» і партії «Демократичний союз» теж занепокоїлися питаннями підтримки Януковича, розбігшись по ряду кандидатських команд. За неофіційними даними, добір представників для «технологічних» кандидатів в окремих областях, наприклад, у Донецькій, здійснювався централізовано, а рознарядка проводилася в одному солідному будинку однієї солідної адміністрації. У результаті, за твердженням опозиції, найчастіше ряд членів територіальних комісій не знали, якого саме кандидата вони представляють, до моменту офіційного сповіщення.

Загалом, якщо говорити про стартові умови, прибічники чинної влади явно розраховували на повну чисельну перевагу в складі тервиборчкомів і домінуючий вплив при прийнятті рішень. Ретельність підготовки, елементи централізованого планування і масштаб цієї операції свідчать, що влада покладає на роботу місцевих комісій не лише протокольні функції. Про справжні мотиви можна здогадуватися. Далеко копати не доведеться.

Втім, політичний консультант Януковича Дмитро Видрін вважає, що влада поки що не може вплинути на результати голосування лише з допомогою контролю за територіальними комісіями. «Говорити, буцімто контроль за керівництвом територіальних комісій автоматично дає Януковичу великі переваги, — очевидне перебільшення. Контроль — це не так кількісна перевага, як якість управління. Влада не може виграти самою грубою силою. Поки що влада перебуває у стані конгломерації, а для перемоги її необхідно згуртувати в коаліцію. Бензин із водою в будь-якій пропорції розшаровується, а ось спирт із водою дає стійкість. Влада має бути міцною, як горілка, тоді окремі елементи переваги можуть бути реалізовані».

Втім, у штабі Януковича є спеціалісти, котрі не вступають у політологічні дискурси, а тихо працюють, їздять регіонами і вважають, що підтримка й співчуття губернаторів та місцевих начальників — річ добра, але з комісіями треба б і особисті контакти встановити. За неофіційними даними, особливо прагматично до роботи підходить один із найближчих сподвижників Януковича Андрій Клюєв. У його команді є беручкі люди, котрі продемонстрували технології забезпечення ефективного голосування ще на президентських виборах 1999 року.

Лото-забави

Природно, при розподілі 675 керівних посад у територіальних комісіях перед Центрвиборчкомом постало завдання забезпечити пропорційний розподіл. Питання принципове, тим більше що його активно дискутують у ході кожної виборчої кампанії. Математика підказала: прибічники основних кандидатів у президенти повинні отримати по 31-й керівній посаді. Логічно міркуючи, виходить, що практично в кожному регіоні вони могли б зайняти по одній керівній посаді. Однак 11 серпня ЦВК оприлюднила постанову, яку важко пояснити з погляду математичної логіки. «Це не ми, це вирішила програма!» — приблизно так прокоментувала секретар ЦВК Валентина Завалевська роботу комп’ютера.

Програма із сортування керівництва видала результат, властивий лототрону. За принципом «фарт — не фарт». Тепер це може спровокувати скандал, якого ще не було при розподілі квот на жодних виборах. Опозиція отримала дзвінкого щигля по носі. По всіх дев’яти округах Запорізької області ні Ющенко, ні Мороз не отримали жодного представника в керівництві територіальних комісій. Така ж сама ситуація у всіх шести округах Сумської області, у Миколаївській області. Представників Ющенка немає в керівництві територіальних комісій восьми регіонів, а Мороза — у п’яти (показово, що представників Януковича формально немає в керівництві комісій відразу по дев’яти регіонах, але у нього в штабі всі задоволені й захищають рішення ЦВК). Дивним чином квота опозиції в тервиборчкомах виявилася урізаною саме в тих регіонах, які становили найбільший інтерес для її штабів і де очікується найзавзятіша конкурентна боротьба. А там, де становище стійке, квота виявилася збільшеною. Наприклад, соціалісти мають сильну підтримку в Полтавській області, і там у керівництві ТВК соціалісти присутні. Геть анекдотична ситуація склалася при заповненні квоти Ющенка. Штаб Віктора Андрійовича організував складну гру. У семи західних областях ющенківці не претендували взагалі на жодну керівну посаду, з огляду на й так великий політичний вплив. Крім того, від посад було вирішено відмовитися ще й у Донецькій області. За словами Юрія Ключковського, уповноваженого представника Ющенка в ЦВК, «ми не хотіли підставляти людей у Донецьку, бо ризик для них міг виявитися занадто великим» (схоже, штаб Ющенка дійшов висновку, що в 23 округах Донецької області домогтися перемоги не вдасться внаслідок застосування владою «безмежного» адмінресурсу).

Комп’ютер розрахував усе з точністю до навпаки. У восьми регіонах, що складаються з 43 округів, де прибічники Ющенка навмисно не заповнювали квоти на керівні пости, вони отримали чотирнадцять посад! Причому найпоказовішою стала Тернопільська область — там в усіх п’яти округах прибічники Ющенка здобули відразу чотири керівні крісла. Водночас безстороння програма в 42 округах південних областей дала Віктору Андрійовичу всього дві відповідальні посади!

Більше того, програма призначила керувати виборами зовсім не тих людей, котрі для цього були підготовлені. Фахової підготовки найчастіше не враховували. Так, в одному з округів Тернопільської області комп’ютер уповноважив очолити територіальну комісію 21-річну студентку! В окрузі Івано-Франківської області главою комісії раптом став 73-річний чоловік.

Дитині зрозуміло, що усунути таку «нескладуху» можна було б з допомогою калькулятора, без будь-якого кібернетичного розуму.

Однак Центральна виборча комісія заявляє, що результат роботи програми — плід найскладніших обчислень і тому оскарженню не підлягає. Шамани ЦВК впевнені: попри волаючу нелогічність алгоритму програми, вона має одну явну перевагу — непідкупність і неупередженість. А як щодо зазначених чеснот у програмістів? А що як хакери, на кшталт Нео, вирішили вплинути на результат передвиборних перегонів?

Юрій Ключковський висловив гіпотезу, що, оскільки комп’ютер із таємничою програмою зберігається в засекреченому місці і ніякої інформації про нього та про розробників немає, довести його існування проблематично. «Я знаю принаймні три місця в Києві, де такий комп’ютер, що видає аналогічні результати, може бути встановлений. І я не здивуюся, коли виявиться, що комп’ютера не існує, а він є просто сакральним символом, який освячує постанови ЦВК», — підкреслив Ключковський. Найсмішніше, що навіть ряд членів Центральної виборчої комісії, з якими вдалося поспілкуватися «ДТ», жодного разу не бачили горезвісного комп’ютера!

Центрвиборчком: перезавантаження?

Поки що штаби Ющенка й Мороза висловлюють лише крайнє обурення рішенням ЦВК щодо розподілу квоти на керівні посади. Ось думка уповноваженого представника Мороза Йосипа Вінського: «Посилання на дані якоїсь програми мені здається театром абсурду. Адже комп’ютер, сподіваюся, ще не підмінив Центрвиборчкому. Жоден нормативний акт не передбачає посилань на дані якихось програм як істину в останній інстанції. Рішення ЦВК повинні спиратися на юридичні документи. І логіку. Якщо дурний комп’ютер помилився, чому розумні люди повинні підпорядковуватися його рішенням?»

Застосування комп’ютерного моделювання, яке не враховує найважливіших показників, призвело до юридичних колізій. За даними Ключковського, в одному з виборчих округів робота територіальної комісії геть заблокована. Всі три керівники ТВК, яких призначив комп’ютер, відмовилися виконувати службові обов’язки! Аргумент — неможливість звільнитися з роботи на період виборів. Програма чомусь не передбачила такої «дрібниці». Просте рішення — вибрати нове керівництво з інших членів ТВК — неможливе. Адже це суперечить кібер-логіці та принципу розподілу квот! Доведеться перераховувати показники по всій країні, чого відомство Ківалова категорично не хоче робити. Пошук рішення з даного питання може викликати перезавантаження раніше заявлених алгоритмів.

Опозиція поки що не виробила тактики боротьби з постановою ЦВК. Олександр Мороз зазначив для «ДТ»: «Ми обов’язково повинні звернутися до суду для оскарження необгрунтованого рішення Центрвиборчкому. Крім того, з початком парламентської сесії буде ввімкнено й механізми політичного впливу. Гадаю, це стане реальним підтвердженням домовленостей про координацію роботи виборчих штабів опозиції, що існують у нас зі штабами Віктора Ющенка та Петра Симоненка. Виступи повинні бути консолідованими, тільки тоді вони матимуть вагу».

Однак, за неофіційними даними, отриманими «ДТ» від джерел у штабі Петра Симоненка, комуністи поки що не збираються оскаржувати результатів розподілу квот по керівних посадах у територіальних комісіях. Таким чином, протести Ющенка і Мороза, швидше за все, можуть залишитися їхньою особистою справою. Якщо конфлікт обмежиться рамками тільки одного округу, висока ймовірність того, що ЦВК спробує знайти окреме паліативне рішення, яке загальної ситуації не змінить.

Українські вибори раніше нагадували матрицю лише в кривому дзеркалі інформаційних передач телебачення. Тепер матриця вторгається безпосередньо у виборчий процес. Якими ще комп’ютерними новинками потішить Центрвиборчком? І чи дозволено буде бодай глянути на легендарних розробників програмного забезпечення для ЦВК? Якщо, звісно, їх можна відірвати від роботи над програмою автоматизованої системи підрахунку голосів...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі