До серйозних перебоїв у постачаннях нафтопродуктів Україна не готова настільки, що цієї теми просто намагаються не зачіпати. В Європі стратегічні запаси нафтопродуктів розраховані на три й більше місяців, у Японії на п’ять. Приміром, стратегічних запасів нафти у розташованій південніше Франції, яку можна порівняти з Україною за населенням, — 15 млн. тонн. Для порівняння: у минулому, дуже вдалому році трохи більше переробили всі українські НПЗ.
Отже, про запаси ліпше не говорити. Цифри запасу нафти, що зберігається в Держрезерві, уже давно засекречені в основному через те, що вони настільки незначні, що краще надути щоки й зробити розумний вигляд. Для боєздатних танків і літаків, що залишилися, може, ненадовго й вистачить, та що ж до інших потреб країни, то тут може порадувати лише достаток порожніх та іржавих баків.
Щоправда, у лютому міністр палива та енергетики Сергій Єрмілов заявив, що стратегічний запас нафти й нафтопродуктів був би корисний, щоб уникнути негативних наслідків можливого зростання цін на чорне золото у світі внаслідок конфлікту навколо Іраку. Заявлено це було фактично для галочки — жодних серйозних ресурсів під нього не виділили. Міністр цілком справедливо зазначив, що відносно «можливого сплеску цін на нафту Україна перебуває в ролі пасивного учасника».
Це, до речі, підтвердив і розгляд питання в РНБОУ. Єдиним практичним висновком із нього стало рішення прискорити добудування Пролетарського підземного сховища газу в Дніпропетровській області. І якщо стрибок цін на нафтопродукти малоймовірний, то це не наслідок нашої мудрої державної політики. Просто Україна добре підходить для експортних схем у стратегіях провідних російських нафтових компаній. Переробивши тут нафту й продавши отриманий не надто якісний (за європейськими стандартами) бензин і дизельне паливо, а потім відігнавши мазут на далеке зарубіжжя, можна заробити більше, ніж від продажу сирої нафти там. До того ж перероблені в нас обсяги не збиватимуть росіянам ціну на продаж сировини в Європі.
Отже, не було б щастя, та нещастя допомогло...