Плідний робочий візит

Поділитися
Віце-президент, радник з національної безпеки, Державний секретар, Торговий представник та інші офіційні особи США приймали прем’єр-міністра Віктора Януковича у Вашингтоні...

Віце-президент, радник з національної безпеки, Державний секретар, Торговий представник та інші офіційні особи США приймали прем’єр-міністра Віктора Януковича у Вашингтоні. Усім їм було цікаво зустрітися і послухати обраного главу уряду, що сформувався в результаті вільних і чесних виборів у березні нинішнього року.

Коли Віктор Янукович виступав у Центрі стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні, він сказав: «Правда в нас одна. Ми не практикуємо різної правди, як кажуть, для внутрішнього споживання і «на експорт»». Він міг би додати, що в нього одна правда як для публічних виступів, так і для засідань за зачиненими дверима. Я був присутній на більшості його зустрічей із офіційними представниками уряду США: його месидж на цих зустрічах був тим самим, що і в публічних виступах у Центрі стратегічних та міжнародних досліджень і в інших місцях під час перебування у Сполучених Штатах.

Прем’єр-міністр сказав нам, що як політик, котрий недавно перебував в опозиції, він знає з власного досвіду, наскільки важливо дотримуватися фундаментальних прав та свобод, будувати і підтримувати конкурентну демократичну систему з потужними інституційними стримуваннями і противагами. Він сказав, що демократії, як і свободи, ніколи не може бути забагато. Ми погоджуємося.

Віктор Янукович відверто заявив, що, як молода демократія, Україна ще тільки розвивається і визначається з відносинами між гілками влади. Не заглиблюючись у конкретику внутрішньої політики (і я не робитиму цього), він визнав, що перед його поїздкою в Україні відбулися дискусії і навіть суперечки. Він наголосив, що питання, які стосувалися його візиту, було узгоджено, і він перебуває у Вашингтоні, представляючи всю Україну, а не якийсь табір, партію, чи гілку влади. Ми чітко дали зрозуміти, що не маємо наміру втягуватися в українські внутрішньополітичні події. Я казав раніше і повторюватиму знову, що ні американці, ні росіяни, ні будь-хто інший не має права голосу у питаннях української політики — тільки самі українці, і тільки так має бути. Нас запевнили, що прем’єр-міністр і президент погодили порядок денний для цього візиту. Ми, проте, таки зацікавлені в тому, аби політичні чвари скінчилися і влада могла просувати реформи як єдина команда. Прем’єр-міністр підкреслював важливість спільного з президентом Ющенком бачення зовнішньої політики у своїй промові в Центрі стратегічних та міжнародних досліджень і пізніше, у своїх окремих зустрічах з американськими урядовцями. І з цим ми також погоджуємося.

І публічно, і приватно прем’єр обговорював енергетичні питання. Він говорив, що Україні потрібно покращити енергозбереження, урізноманітнити джерела постачання енергії і працювати над збільшенням власного виробництва енергоресурсів. Він сказав, що під час газових переговорів з Росією жодні політичні торги не велися. Він також виключив можливість заволодіння з боку якоїсь держави контролем над газотранспортною системою України. Він заявив про поставлену мету — купувати, продавати й транспортувати енергоносії за прозоро визначеними ринковими цінами і пообіцяв, що нинішнього року й надалі Україна буде надійним партнером у транспортуванні енергоресурсів до Європи.

Зі свого боку, ми висловили думку, що залучення додаткових міжнародних постачальників ядерного палива було б відмінним способом продемонструвати прагнення України досягати енергетичної безпеки шляхом диверсифікації джерел постачання. Ми також зауважили, що своєчасне укладення угоди про розподіл продукції під час видобутку нафти і газу в Чорному морі буде сигналом енергетичним компаніям та іншим міжнародним інвесторам, що Україна готова укладати й дотримуватися зобов’язуючих угод, які є необхідним компонентом для залучення інвестицій. Нарешті, з огляду на питання прозорості енергетичної політики уряду, існує потреба якомога швидше заспокоїти скептиків.

Прем’єр-міністр казав, що європейський вибір України є ключовим зовнішньополітичним пріоритетом. Він запевнив, що всі також розуміють важливість розвитку стратегічного партнерства зі Сполученими Штатами і особливого партнерства з НАТО. Він також ясно висловлювався стосовно того, що добрі відносини з Росією є пріоритетом. Зі свого боку, нам було приємно чути, що Віктор Янукович погоджується: тісніші відносини з НАТО зовсім не мають ставати на заваді добрим відносинам із Росією. Ми повторили про свою підтримку зусиль України відповідати вимогам приєднання до НАТО. Якщо народ України так вирішить, і коли вирішить, — двері буде відчинено. Щодо позиції прем’єра у цій царині також є низка скептиків, і йому потрібно діяти швидко, щоб прояснити погляд України стосовно НАТО.

Він назвав приєднання до ЄС стратегічною метою, наголосивши, що підходити до цієї мети слід прагматично — приєднуючись до Світової Організації Торгівлі і виробляючи угоду з ЄС про вільну торгівлю. Він також наголосив, що Україна продовжуватиме співпрацю з Євросоюзом в енергетичному секторі, розвитку транспортних коридорів, вільному пересуванні громадян і боротьбі з нелегальною міграцією та злочинністю. Ми, зі свого боку, висловили підтримку цим цілям і закликали його зняти ті декілька перешкод на шляху до членства в СОТ, які ще залишаються. Ми також підкреслили, що Україна повинна показати, що вона готова прийняти як вигоди, так і відповідальність членства в СОТ, і негайно привести свою політику з експорту зерна та імпорту м’яса у відповідність до СОТівських вимог та зобов’язань.

Віктор Янукович також пообіцяв покращити інвестиційний клімат завдяки більшій прозорості, у тому числі шляхом реформи дозвільної системи, ліцензування, регуляторної політики. Від себе ми вказали, що Україна може негайно покращити відносини з великими іноземними інвесторами, посиливши нагляд за тим, аби програма відшкодування ПДВ застосовувалася справедливо, передбачувано й оперативно.

Прем’єр-міністр також повідомив, що уряд рішуче налаштований досягти прориву у боротьбі з корупцією. Ми аплодуємо цій рішучості і погодилися підтримати цю боротьбу 45-ма мільйонами доларів від американської урядової Корпорації «Виклик нового тисячоліття». В українських ЗМІ була певна плутанина стосовно того, що ж було погоджено і підписано у Вашингтоні. Прояснимо. Україна і Сполучені Штати підписали 4 грудня у Вашингтоні угоду про «порогову» програму Корпорації «Виклик нового тисячоліття» на суму 45 мільйонів доларів, яка спрямована на зменшення корупції. Дворічна програма покликана зміцнити здатність громадянського суспільства відстежувати і викривати корупцію в публічному секторі в Україні, сприяти судовій реформі, покращити урядовий контроль і дотримання етичних та адміністративних стандартів, упорядкувати застосування інструкцій та нормативів, боротися з корупцією при наборі до вищих навчальних закладів. Участь України у масштабнішій програмі Корпорації залежатиме від успішності антикорупційної програми та готовності до реалізації потужної програми зменшення бідності і підсилення економічного зростання.

Робочий візит прем’єр-міністра до Вашингтона характеризувався відвертими і прямими дискусіями, під час яких Віктор Янукович ясно давав зрозуміти, що він презентує об’єднану українську позицію. Він висловлював готовність робити правильні речі для українського народу: збільшити прозорість, захищати політичні свободи, приборкати корупцію, покращити інвестиційний клімат, підтримувати українську незалежність. Ми були однаковою мірою відверті — як і належить друзям. Ми обіцяли підтримувати Україну у міру того, як вона перетворюватиме готовність на дії. Якщо дії відповідатимуть обіцяному, Україна стане демократичною, незалежною, єдиною країною, що інтегрована у Європу, економічно зростає і є лідером у своєму регіоні та у світі. Сполучені Штати підтримують таку Україну.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі