Ось і спливли три роки відтоді, як я прибув до Києва у червні 2006 року. Сьогодні від’їжджаю зі змішаними почуттями: зажуреності — через те, що такий неймовірний і плідний етап кар’єри добіг кінця, розчарування — що не вдалося зробити більше, але й оптимізму — з приводу майбутнього України.
Я оптимістичний тому, що протягом останніх трьох років мав змогу чимало подорожувати країною і на власні очі побачити величезний потенціал України — і високоосвічене населення, і молоде покоління, і промисловий та сільськогосподарський потенціал. Я зустрічався з українцями різних верств і видів діяльності: студентами і вчителями, суддями і шахтарями, солдатами і журналістами, державними службовцями і активістами недержавних організацій і багатьма-багатьма іншими.
На основі моїх розмов з українцями можу, на прощання, поділитися кількома спостереженнями.
По-перше, стан американсько-українських двосторонніх відносин. Вони міцні. Місяць тому Київ відвідав заступник державного секретаря Джеймс Стайнберг, зустрівся із президентом, прем’єр-міністром, спікером парламенту, лідерами приватного сектору України, представниками неурядових організацій. Мета цього візиту високого рівня — підкреслити важливість відносин між США і Україною для президента Барака Обами та державного секретаря Гілларі Клінтон. Заступник держсекретаря дуже чітко сказав, що США продовжуватимуть підтримувати незалежність і суверенітет України, її демократію та стратегічне партнерство між нашими двома країнами. Ми і надалі підтримуватимемо інтеграцію України до європейських структур та намір України приєднатися до Атлантичного альянсу, якщо Україна вирішить, що хоче зробити такий крок.
Україна — важливий партнер для Сполучених Штатів. Президент Обама відвідував Україну ще як сенатор і розуміє вагомість цієї країни. За останні 18 років Сполучені Штати вклали час, енергію, фінанси в те, щоб допомогти Україні розвинутися в міцну демократію. Ці відносини і надалі розвиватимуться, адже нова адміністрація спирається на існуючі проекти та партнерства і розглядає нові галузі співпраці, що їх підказують наші спільні інтереси й цінності.
Водночас українці мають об’єднатися задля продовження розбудови здорової економіки і демократії. Україна переживає нелегкий час у політичному та економічному аспектах. І складні рішення не можуть чекати до президентських виборів.
Україна є справжньою демократією, яка створила стандарт для інших країн регіону. За останні роки вона пройшла через серйозні труднощі, але успішність вільних і чесних виборів, вільної преси показує світові, що Україна є лідером у сенсі відданості демократичним цінностям.
По-друге, нинішня економічна криза. Вона мине — кризи завжди минають. Економіка України почне оговтуватися вже в цьому році. Проте на керівництво України ще чекають серйозні виклики й нелегкі рішення. За моїми відчуттями, український народ хоче, щоб його лідери об’єдналися і вивели його з кризи.
Цим лідерам варто працювати в координації з МВФ, Світовим банком, іншими міжнародними донорами. Потрібно здійснювати заходи, які реформують пенсійну систему і компанію «Нафтогаз». Потрібно виробити засади для реформи крихкого банківського сектору, яка б зробила рекапіталізацію банків та розв’язання питань проблемних банків прозорими, відповідними світовій практиці. Спільне бачення та рішучі конкретні дії українського керівництва будуть необхідні для відновлення довіри українського народу і міжнародної спільноти.
Що стосується зовнішніх відносин і питання, чи може Україна мати сталі продуктивні відносини як із Заходом, так і з Росією, відповім: так, може. Україні потрібні позитивні, плідні відносини з усіма її сусідами на основі взаємоповаги. США відкидають тезу, що Україна повинна «вибирати»: або Захід, або Росія.
Політичні суперечки завадили Україні здійснити необхідні зміни в її судовій системі, ринку землі, системі антикорупційних заходів, інвестиційному кліматі та Конституції. Ці зміни потрібні, щоб Україна продовжила розвиватися як демократична, успішна європейська держава. Я впевнений, що нове покоління українців, покоління, яке народилося і виросло в незалежній Україні, скеровуватиме країну саме в цьому напрямку.