Прогноз-2022. Що буде з курсом долара, два сценарії

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Прогноз-2022. Що буде з курсом долара, два сценарії © unsplash/mrthetrain
А якщо по 60?

Українська гривня 2022 року перебуватиме на межі девальвації, що стане результатом низки рішень у сфері зовнішньої політики. Чинники підтримки гривні, про які так мріють жителі країни, щоб не стати жертвою різкого зростання цін на базові продукти харчування, є, однак зовнішня політика може їх переважити.

Наш прогноз на 2022 рік ділиться на три сценарії. Згідно з оптимістичними оцінками, середній діапазон коливання курсу продажу долара США буде в межах 27–29 гривень. Помірний сценарій включає девальвацію до 30 гривень за долар і середній діапазон курсу продажу в рамках 28,5–32 гривні. Негативний сценарій включає девальвацію гривні до рівня 60–80 за долар США.

Якщо оцінювати минулий рік, то стабільність національної валюти було забезпечено високими цінами у світі на експортовану нами продукцію і припливом коштів від експортної діяльності. Також монетарна політика НБУ в рамках боротьби з інфляцією підтримувала низький попит на валюту в країні. Додатково враховуємо низький рівень доходів населення як причину відсутності коливань на валютному ринку України. Відповідно, не було ні нових інфраструктурних інвестицій, ні створення нових державних підприємств, ні інших чинників, які можна вважати передумовою для майбутнього зростання економіки. IT-компанії та їхнє перебування в Україні як результат грамотної трудової й податкової політики — це безумовний плюс для країни, але ми поки що не чекаємо, що вони згенерують достатньо податків, аби ми не побоювалися за валютний ринок і стабільність гривні.

Оцінюючи 2021 рік, ми бачимо, що девальвація гривні стала результатом геополітичного ризику. А значить, усі адекватно оцінюють перспективи України на інвестиційній арені, якщо криза відносин України й Росії розростатиметься. Саме тому чинник геополітики варто сприймати як основний тригер для гривні — як для зростання, так і для падіння. У 2014–2015 роках, коли територіальна цілісність країни постраждала, українська гривня впала з 8 до 32 за долар США. Девальвація становила 300%. На валютному ринку є така закономірність: з кожною наступною подією, яка повторюється на ринку, реакція стає слабкішою. Тому, якщо конфлікт Росії та України 2022 року знову стане загрозою нашим територіям, чекаємо девальвацію гривні на 120–190%, а не на 300%, як це було раніше. На цьому припущенні й базується негативний сценарій розвитку, і ми всі сподіваємося, що він не стане реальністю.

Серед інших важливих чинників, які впливатимуть на курсову політику 2022 року, є ще два показники: обсяги виплат за раніше взятими борговими зобов'язаннями і рівень золото-валютних резервів (ЗВР) країни.

Уже відомо, що в найближчі 12 місяців Україна повинна погасити зовнішніх зобов'язань на 3,6 млрд дол. Також для обслуговування наших боргів потрібна ще сума в 2 млрд дол. Це майже 6 млрд дол. для погашення зовнішніх позик. При цьому рівень ЗВР станом на 1 грудня 2021 року Національний банк України зміг підтягнути до 30,5 млрд дол. Тобто об'єктивно нам буде чим розплатитися за боргами, якщо Нацбанк не витрачатиме резервів на стримування коливань на валютному ринку країни в період спекулятивної активності. На жаль, такий негативний досвід уже був у 2014–2015 роках, коли НБУ даремно витрачав резерви при тому, що ринок їх швидко з'їдав і ефект був мінімальним. Усі це бачили й розуміли, але ніхто політики не змінював.

Додатковим чинником, який збільшує ризик девальвації, може стати підвищення вартості добрив через зростання ціни на газ, що суттєво впливає на собівартість цієї продукції. Проблема з добривами може негативно позначитися на врожайності та, відповідно, обсягах експорту зернових 2022 року, знизивши розміри валютної виручки, яку одержує Україна. Певні ризики є й на світовому ринку металів, які також активно експортує Україна. Весь минулий рік основний попит на метали забезпечував Китай, який активно відновлювався після пандемії. Однак фінансові проблеми в найбільшого китайського холдингу Evergrande, що недавно допустив дефолт, можуть відчутно вплинути на темпи економічного відновлення Китаю, знизивши попит на метали й, відповідно, валютну виручку, яку одержить Україна від їхнього продажу.

Безумовно, всі ці чинники враховано в монетарній політиці України на 2022 рік, але треба зазначити, що готовність НБУ й далі підвищувати дисконтну ставку навряд чи стримає падіння гривні, якщо геополітична обстановка загострюватиметься. А от якщо зовнішнє політичне тло вдасться стабілізувати, то оптимістичний прогноз по валютному ринку, а значить, коливання курсу продажу долара США в межах 27–29 гривень, буде реалізовано.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі