«Економіка інсайдерів» може стати перешкодою на шляху подальшого розвитку України. Світовий банк представляє своє нове дослідження

Поділитися
У четвер у київському представництві Світового банку відбулася презентація результатів багатомі...

У четвер у київському представництві Світового банку відбулася презентація результатів багатомісячної роботи великої групи українських і закордонних фахівців — Меморандуму про економічний розвиток України «Формування основи для стабільного зростання», який охоплює період 2000—2003 років.

Якщо порівнювати з 1999-м, коли проводили попереднє дослідження, ситуація в країні зазнала кардинальних змін. Починаючи з 2000 року, зазначають експерти, в українській економіці спостерігаються стрімке зростання і досі небувала макроекономічна стабільність. Досить сказати, що до кінця 2003 року офіційно зареєстрований ВВП був на 30% вищим, аніж 1997-го. За цей період обсяг промислового виробництва зріс приблизно на 56%, а інвестиції в основний капітал — удвічі.

Каталізаторами стрімкого економічного зростання були зовнішні чинники, зокрема, істотне зниження вартості гривні після фінансової кризи 1998 року і підвищення цін на основні товари українського експорту на світових ринках. Однак не слід скидати з рахунків також ряд найважливіших змін в економічній політиці, які стали спонукальним мотивом до детінізації неофіційної діяльності та різкого підвищення ефективності економіки в цілому.

Водночас ці позитивні тенденції можуть виявитися недовговічними.

Як зазначив Джон Літвак, котрий керував підготовкою Меморандуму Світового банку про економічний розвиток України, для збереження економічного зростання необхідно перейти від «інсайдерської» економіки, яку формують великі фінансово-промислові групи (ФПГ), до відкритої економіки, що характеризується верховенством права, законністю та прозорістю.

Світовий банк зазначає, що економічне зростання в Україні сьогодні багато в чому зосереджене у великих ФПГ, які «мають можливість обійти формальні інституції завдяки зв’язкам власності, особливим відносинам з органами державної влади та прямому тиску на суди та інші регуляторні органи».

«Існує небезпека, що така модель «економіки інсайдерів» стане однією з основних перепон на шляху подальшого розвитку України. Ця модель за своєю природою несумісна з чесною конкуренцією, заохочує до непрозорості та корупції, відштовхує іноземні інвестиції, перешкоджає пристосуванню економіки до змінних ринкових умов.., ускладнює процеси, пов’язані з доступом до іноземних ринків й інтеграцією до світової економіки...», — говориться в меморандумі.

Експерти наголошують, що «економіка інсайдерів» послабляє зв’язок між економічним зростанням і підвищенням добробуту широких прошарків населення. «Концентрація багатства в руках невеликої кількості привілейованих груп може зумовити у майбутньому дедалі серйозніші проблеми, пов’язані із поляризацією розподілу доходів», — зазначається в документі.

Відповідно до досліджень СБ, особливу роль великі ФПГ відіграють у таких експортоорієнтованих галузях, як металургія, енергетика, машинобудування та хімічна промисловість. Вони швидко поширюють свою діяльність на харчову промисловість і сільське господарство. Крім того, великі газові та транспортні системи було перетворено на державні ФПГ. При цьому, вказується в дослідженні, порівняно з російськими ФПГ українські, як правило, мають простішу структуру власності з більшою концентрацією акцій у руках нечисленних груп. За оцінками Банку, на кілька основних українських ФПГ припадає до 80% експорту ста найбільших українських компаній-експортерів.

Наголошуючи на прагненні низки ФПГ підвищувати свої стандарти відкритості та прозорості для поліпшення міжнародної репутації й виходу на світові ринки капіталу, Світовий банк попереджає, що різні аспекти «економіки інсайдерів» можуть забезпечувати її самозбереження, якщо не буде вжито сильних контрзаходів із боку уряду. «У деяких останніх дослідженнях висловлюється думка, що така «криміналізована» економіка може стати зачарованим колом, оскільки групи, які мають найбільший вплив на уряд і суди, акумулюють значну владу та багатство, можуть дедалі більше блокувати інвестиції в розвиток формальних інституцій, які, очевидно, обмежуватимуть їх владу. Тому може викликати занепокоєння нарощування відносної влади та багатства окремими українськими ФПГ», — сказано в меморандумі.

У меморандумі підкреслено, що уряд досі не забезпечив прийняття прогресивних законопроектів про корпоративне управління та розкриття інформації. І це свідчить про опір певної частини бізнес-спільноти й урядового апарату рухові до більшої відкритості та законності.

«Подолання «економіки інсайдерів» буде нелегким завданням», — резюмує Світовий банк.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі