Ну хто міг припустити за часів союзної Югославії, що до її найбільшого міста-порту Рієки будуть вільно заходити американські бойові кораблі? Більш того, проводити спільні навчання з частинами місцевої армії? Втім, щось подібне спостерігається й у незалежній Україні з уже традиційними літніми військовими навчаннями «Сі бриз». Хоча відмінності є.
Особливого ажіотажу з нагоди прибуття на двотижневі військові маневри до Рієки американських авіаносця «Нассау» і двох десантних кораблів «Нешвілл» і «Портланд» серед місцевих жителів автор цих рядків не помітив. І масового паломництва в гості до американців не спостерігалося.
Гості поважно гуляли містом під невсипущим оком власної військової поліції. Після недовгого відпочинку 3900 морських піхотинців вирушили на хорватський військовий полігон у Слуні, де два тижні доблесно «воювали» пліч-о-пліч із двома тисячами військової хорватської армії проти уявного противника. Маневри закінчилися повною і беззастережною перемогою союзників якраз до Дня міжнародної солідарності трудящих.
Місцева преса досить скромно висвітила цей факт, обмежившись стислою інформацією про тактико-технічні дані авіаносця та десантних кораблів.
Зате іншою подією були заповнені перші шпальти всіх хорватських ЗМІ. Напередодні спільних військових маневрів МВФ виділив колишнім республікам союзної Югославії 500 млн. доларів. 36,5 відсотка цієї суми дістанеться Югославії, 16,4% — Словенії, 13,2% — Боснії та Герцеговині, 5,4% — Македонії. Чотирьом із половиною мільйонам жителів Хорватії дісталося 28,5%, що дорівнює приблизно 145 мільйонам доларів, еквівалентним 13 тоннам золота, що зберігається в Базельському банку.