Як тихенько приспати революцію

Поділитися
Ужгородський Євромайдан видихнувся, так і не справивши відчутного впливу на місцеву владу. Відтепер усі сподівання на можливі зміни в країні покладаються на Київ…

Брутальні дії "Беркуту" на київському Євромайдані розбурхали навіть спокійне Закарпаття. Якщо попередні протести проти різкого розвороту влади від Євросоюзу були млявими й невиразними, то цієї неділі традиційне місце загальних зборів (площа Театральна в Ужгороді) не могло вмістити всіх мітингувальників - близько двох тисяч людей різного віку з усіх районів області. І це була не якась одноразова акція, адже наступні два дні протестні мітинги виявилися практично такими ж численними, хоч і складалися переважно зі студентів УжНУ. Подеколи ставало сумно, що величезна молодіжна аудиторія, слухаючи радикальні заяви зі сцени, однаково аплодує всім промовцям, у тому числі представникам партії, яка на рівні області й України зробила все для дискредитації гасел помаранчевої революції. Однак уже сам факт, що чимало закарпатців вийшло на площу, аби публічно засудити розгін київського Майдану, став справжнім проривом для області, що звикла жити за принципом "моя хата скраю".

Тож обласна верхівка була змушена на це зважити. Тієї ж неділі начальник УМВС Василь Варцаба заявив, що міліція діятиме виключно у правовому полі, не перешкоджатиме мирним зібранням громадян і не застосовуватиме до них жодних силових дій.

У понеділок під тиском акцій протесту було скликано позачергову сесію Ужгородської міськради, яка у присутності мітингувальників ухвалила звернення до президента, Верховної Ради та генпрокурора із засудженням застосування сили проти Євромайдану, вимогою притягнути винних до відповідальності та пропозицією до В.Януковича звільнити уряд. Більше того, мер Ужгорода - член Партії регіонів Віктор Погорєлов - звернувся до підприємців із проханням допомагати студентам-страйкарям, а міліцію закликав оберігати їх від провокаторів. Однопартієць В.Погорєлова - ректор УжНУ Федір Ващук у присутності мітингувальників заявив на відеокамеру, що призупиняє своє членство в Партії регіонів і навіть видав наказ, яким офіційно дозволив студентам і викладачам страйкувати до кінця тижня.

На велелюдні акції протесту зреагувала й обласна рада, яка скликала позачергове засідання (тижнем раніше спроба позачергово зібрати депутатів, щоб висловитися на підтримку євроінтеграції, закінчилася безрезультатно). Щоправда, якихось радикальних вимог депутатський корпус ухвалити не спромігся (завадила провладна більшість), а обмежився засудженням силового розгону Майдану і зверненням до ЗМІ об'єктивно висвітлювати події й ситуацію. Однак навіть очільник обласної організації Партії регіонів - губернатор Олександр Ледида був змушений заявити на сесії, що область в особі влади підтримує євроінтеграцію України і засуджує дії правоохоронних структур на Майдані. О.Ледида заявив також про готовність зустрітися з активістами ужгородського Євромайдану після того, як кілька сотень страйкарів пікетували будівлю ОДА, скандуючи: "Владу геть!".

Невідомо, чи координували свої дії закарпатські високопосадовці, але створюється стійке враження, що діяли вони за одним чітким планом - піти на максимальні поступки страйкарям, аби лишень вони утрималися від радикальних дій на кшталт київського захоплення адмінбудівель і, врешті-решт, заспокоїлися. Однак щойно протестні акції, сягнувши піку, пішли на спад, і стало зрозуміло, що достойники Закарпаття зуміли зберегти обличчя перед київським начальством, усе почало повертатися "на круги своя".

Мер Ужгорода В.Погорєлов, згадавши про свою партійну приналежність, назвав провокацією прохання страйкарів до виконкому підтримати загальнонаціональний страйк і відчинити для мітингувальників перший поверх мерії. Ректор УжНУ Ф.Ващук "уточнив", що насправді не призупиняв членства в Партії регіонів, а просто пропонував, щоб викладацький і студентський колективи на певний період були поза політикою. А закарпатські ДАІвці, "забувши" про заяву начальника УВС, зупинили на виїзді з області колону автобусів, яка везла людей на київський Майдан, і спробували повернути її назад. Щоправда, коли обурені люди почали десятками виходити з автобусів, усі перешкоди для подальшого руху враз зникли.

У другій половині тижня стало очевидно, що протестна хвиля йде на спад. У четвер на анонсоване загальнообласне віче на площу Театральну прийшло всього близько двохсот людей, а зі сцени з гіркотою визнали, що багато студентів скористалося страйком, аби поїхати додому відпочити. Цього ж дня вчена рада УжНУ, спільно з представниками студентського страйккому, ухвалила рішення про припинення страйку і відновлення навчання з наступного понеділка.

Ужгородський Євромайдан видихнувся, так і не справивши відчутного впливу на місцеву владу. Відтепер усі сподівання на можливі зміни в країні покладаються на Київ…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі